Lato to czas, gdy szukamy ochrony przed słońcem i wysoką temperaturą. Na poddaszu letni upał może szczególnie doskwierać – duże nasłonecznienie może bowiem prowadzić do przegrzewania wnętrz. Poznaj 5 sposobów, które umożliwią Ci kontrolę temperatury na poddaszu. Dzięki nim klimatyzacja nie będzie Ci potrzebna!

Optymalna temperatura we wnętrzu to ważny czynnik, który wpływa na nasze samopoczucie – zarówno w dzień, jak i w nocy. Przegrzanie pomieszczeń oraz związane z nim niedotlenienie organizmu obniżają koncentrację i pogarszają jakość snu. Na wysoką temperaturę powinny uważać zwłaszcza dzieci i osoby starsze. Jak wskazują długoterminowe prognozy pogody, mimo gwałtownych opadów średnia temperatura w tym roku ma być jeszcze wyższa niż w ubiegłych latach. Eksperci marki VELUX powiadają, jak skutecznie ochronić się przed upałem na poddaszu!
1. Zasłoń okna dachowe od zewnątrz
Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie temperatury jest zatrzymanie promieni słonecznych, nim dotrą do szyby. Jeśli posiadasz okna dachowe VELUX, kontrolowanie temperatury umożliwi Ci montaż markizy do okien dachowych . Dzięki zastosowaniu specjalnej siatki z włókna szklanego markizy VELUX przepuszczają niezbędne światło i nie zasłaniają widoku na okolicę. Jednocześnie redukują do 76% ciepła słonecznego, które dociera do wnętrza. Nieużywaną markizę możesz zwinąć – ukryta pod oblachowaniem okna będzie całkowicie niewidoczna. Montaż markizy jest bardzo prosty, dlatego możesz przeprowadzić go samodzielnie. Markizami zewnętrznymi VELUX możesz sterować na trzy sposoby: manualnie albo zdalnie dzięki zasilaniu solarnemu lub elektrycznemu.
2. Wyłącz nieużywane urządzenia
Działające sprzęty domowe, które wymagają podłączenia do elektryczności, wytwarzają dużo ciepła. Dlatego podczas upałów warto wyłączyć z gniazdka te urządzenia, których akurat nie używasz, np. telewizor, kuchenkę mikrofalą czy komputer. Ustal kolejność domowych czynności, które mogą podwyższyć temperaturę na poddaszu, np. gotowanie. Posiłki, które wymagają korzystania z kuchenki gazowej lub piekarnika, przygotuj dzień wcześniej, najlepiej wieczorem (gdy temperatura na zewnątrz będzie niższa) i schowaj na noc do lodówki. Ich odgrzanie nie zajmie wiele czasu i wytworzy mniej ciepła niż w trakcie gotowania.3. Zadbaj o świeże powietrze na poddaszu
Uchylenie okien dachowych może być skutecznym sposobem na obniżenie temperatury we wnętrzu – ciepłe powietrze jest lżejsze i unosi się do góry, dlatego otwarcie okien usprawni naturalną wentylację. Gdy więc zapada zmrok, a na zewnątrz robi się chłodniej, warto wykorzystać ten czas na przewietrzenie pomieszczeń. Możesz to zrobić również w ciągu dnia. Wystarczy, że zamkniesz okna zlokalizowane po nasłonecznionej stronie domu i otworzysz te, które znajdują się w najbardziej zacienionym miejscu, np. po stronie północnej i zachodniej. A jeśli na zewnątrz wieje niewielki wiatr, otwórz okna po przeciwległych stronach poddasza i pozostaw otwarte drzwi. Dzięki temu nie musisz wydawać pieniędzy na montaż i użytkowanie klimatyzacji.
Aby jeszcze skuteczniej kontrolować klimat na poddaszu, sięgnij po innowacyjny system VELUX ACTIVE. Wyposażono go w specjalne czujniki, które mierzą temperaturę, wilgotność oraz stężenie CO2. System pozyskuje także informacje z lokalnych stacji pogodowych Netatmo. Dzięki temu może samodzielnie przewidzieć nadchodzącą falę gorąca i na tej podstawie zdecydować np. o opuszczeniu markiz albo uchyleniu okien.
4. Doceń moc roślin i nawilżaczy
W delikatnym obniżeniu odczuwalnej temperatury na poddaszu pomogą Ci także domowe sposoby stosowane przez nasze mamy i babcie. Duża ilość roślin w pokoju, np. paproci, potrafi stworzyć przyjemny mikroklimat, dzięki czemu powietrze jest bardziej rześkie. W podobny sposób działają pokojowe nawilżacze powietrza. Wystarczy, że wlejesz do nich zimną wodę i włączysz urządzenie, by lato na poddaszu było jeszcze przyjemniejsze!REKLAMA:
5. Zadbaj o prawidłową izolację dachu
Powyższe sposoby okazały się niewystarczające? Za wysoką temperaturę na poddaszu może też odpowiada … brak ocieplenia. To nie przypadek – docieplenie dachu przy użyciu np. wełny mineralnej może skutecznie zapobiec nie tylko wychłodzeniu wnętrz zimą, ale też nagrzewaniu podczas lata. Zalecana w naszym klimacie warstwa izolacji powinna mieć 15 cm grubości (tyle też wynosi wysokość najpopularniejszych krokwi). Jeśli jednak zależy Ci na wyjątkowej ochronie, możesz zwiększyć warstwę nawet do 25-30 cm. Docieplenie dachu wiąże się jednak ze sporym remontem, dlatego warto pomyśleć o nim już na etapie budowy domu.REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Velux