Renowacja dachu w zabytkowym budynku

Podziel się:
Renowacja zabytkowego budynku wiąże się z wieloma wyzwaniami. Rozpoczęcie prac wymaga szeregu zgód i pozwoleń kolejnych instytucji oraz stałego nadzoru lokalnego, a często nawet wojewódzkiego konserwatora zabytków. Bardzo restrykcyjnie podchodzi się do kwestii zachowania oryginalnego wyglądu bryły i jej dachu, doświadczenia ekipy wykonującej renowację czy rodzaju i jakości materiałów, które zastąpią zniszczone elementy.

Fot. WienerbergerFot. Wienerberger
W renowacji historycznych budynków najbardziej pożądane są produkty, które pochodzą z okresu powstania budowli, jednak najczęściej ich dostępność jest ograniczona. Dlatego tak ważne jest dopasowanie wykroju i kolorystyki poszczególnych elementów, aby utrzymać budynek w stylu z konkretnej epoki. Cały proces doboru i dopasowania elementów odbywa się pod czujnym okiem konserwatora. Nierzadko istnieje konieczność wyprodukowania wzoru na specjalne zamówienie, by zachować historyczny charakter zabytku.

- Renowacja poszycia dachowego to jeden z najtrudniejszych etapów konserwacji budowli historycznej. Wymaga dokładnej analizy uszkodzeń i podjęcia decyzji o pracach remontowych lub ułożeniu całkiem nowego pokrycia. Więźby, mimo podobnych warunków konstrukcyjnych i pogodowych, mogą bowiem być w drastycznie różnym stanie technicznym. Nie ma wątpliwości, że przy rekonstrukcjach należy korzystać z najwyższej jakości, długowiecznych materiałów, aby budowla mogła zachwycać kolejne pokolenia – mówi Maciej Brzozowski, menadżer produktu ds. rozwiązań dachowych w firmie Wienerberger.

Firma ma w swojej ofercie najwyższej jakości dachówki Koramic, o różnej stylistyce, kolorystyce i kształcie. Bogata oferta sprawia, że w katalogu bez trudu znajdziemy idealne odwzorowanie pierwotnego materiału. To właśnie dlatego produkty Koramic są wybierane przez konserwatorów, którzy od lat darzą markę zaufaniem i cenią ją również przez wzgląd na jakość i wytrzymałość dachówek. Dowodem na to jest przyznana na tegorocznym Europejskim Kongresie Informacji Renowacyjnej nagroda „Renowator 2019”, która wyróżnia przedsiębiorstwa za działania związane z renowacjami historycznych budynków oraz innowacje w tej dziedzinie. Firma Wienerberger została doceniona „za całokształt dokonań w renowacji obiektów zabytkowych”, co znajduje odzwierciedlenie w wielu spektakularnych realizacjach.

Jedną z nich była renowacja dachu Zamku Książ powstałego w XIII wieku na Dolnym Śląsku. Budowla jest objęta ścisłą ochroną konserwatorską, co przy rekonstrukcji oznaczało szczegółowe kalkulacje uszkodzeń, tak aby zostały one naprawione lub zastąpione przy jednoczesnym zachowaniu nienaruszonych czasem elementów. Mimo że dach przed rozpoczęciem prac pokrywała blacha miedziana, zdecydowano się na wybór klasycznej przy tego typu zabytkowych pokryciach dachówki Karpiówki gotyckiej, która oryginalnie zdobiła zamek.

Zamek Książ. Fot. WienerbergerZamek Książ. Fot. Wienerberger

Zamek Książ

Ten rodzaj dachówki jest najczęściej wykorzystywany przy renowacjach historycznych budynków. Firma obecnie jako jedyna w Polsce produkuje ceramiczną Karpiówkę, utrzymując dzięki temu tradycje wielu polskich zabytków. Użycie Karpiówki, która pojawia się w szerokiej gamie zarówno kolorów jak i wykrojów pozwala na idealne dopasowanie do istniejącego już pokrycia zabytkowego budynku. Czasem jednak dobór gotowego odpowiednika nie jest możliwy ze względu na charakterystyczny kształt czy wielkość oryginalnej dachówki. W takich sytuacjach na zamówienie konserwatora, producent jest gotów wyprodukować ją według projektu przygotowanego pod dany zabytek.

Karpiówka półokrągła falista wyprodukowana na potrzeby renowacji Zamku Czocha. Fot. WienerbergerKarpiówka półokrągła falista wyprodukowana na potrzeby renowacji Zamku Czocha. Fot. WienerbergerTakim przykładem jest owiany mrocznymi legendami Zamek Czocha położony nad rzeką Kwisą w Łużycach Górnych na Dolnym Śląsku. Przeprowadzona renowacja dachu wymagała produkcji półokrągłej Karpiówki falistej. Rekonstrukcja była dla dekarzy prawdziwym wyzwaniem ze względu na skomplikowaną konstrukcję warowni, która była rozbudowywana w różnych stylach wraz z licznie zmieniającymi się właścicielami. Odremontowany zabytek stał się popularną atrakcją tego regionu. Odbywają się w nim multimedialne pokazy, organizowane są wycieczki z przewodnikiem, a spragnieni wrażeń turyści mogą również zanocować w zamkowym hotelu.

Zamek w Mosznej to zabytek, którego budowa rozpoczęła się w XVIII wieku. Z biegiem lat, tak jak w przypadku Zamku Czocha był rozbudowywany w różnych stylach: barokowym, neogotyckim i neorenesansowym. W ostatnim czasie jego dach również został odrestaurowany klasyczną Karpiówką firmy Wienerberger. Pałac jest położony w pięknym parku, który stanowi część parku krajobrazowego. Obecnie pałac jest częściowo udostępniony turystom, a co roku organizowane jest tam Święto Kwitnącej Azalii, które gromadzi miłośników muzyki i sztuki z całej Polski.

Zamek w Mosznej. Fot. WienerbergerZamek w Mosznej. Fot. Wienerberger

Zamek w Mosznej

Dachówki Wienerberger pokrywają też wiele innych restaurowanych budowli takich jak zabytkowa kamienica w Złotoryi, Wieża Piastowska w Opolu – pozostałość po Zamku Piastowskim z XIII wieku czy Kościół Bożego Ciała w Lwówku Śląskim. Te przykłady pokazują jak duży wpływ na podtrzymywanie tradycji i historii mają wytrzymałe i naturalne materiały, wykorzystywane od wieków w spektakularnych budowlach. Koramic to także najszersza oferta dachówek ceramicznych na obiekty historyczne: 8 wykrojów dachówek Karpiówek, 4 modele Marsylek i 3 Holenderek, stosowana w renowacji sakralnych obiektów dachówka Mnich – Mniszka a także dedykowana do renowacji dachówka Esówka Sinus. To jedyna na rynku polskim klasyczna esówka bez zamków, pod względem kształtu wiernie odpowiadająca historycznym produktom. Ofertę dachówek ceramicznych Koramic dopełnia 5 wykrojów dachówek, 2 modele dachówek Reńskich, Romańska Karthago 14 oraz stosowane częściej w nowoczesnym budownictwie dachówki płaskie Orea 9 oraz Actua 10.
REKLAMA:

Inne renowacje z wykorzystaniem dachówek Koramic:

Kraków: Brama Floriańska, Barbakan, obiekty zespołu zamkowego na Wawelu, Collegium Maius, kościół pw. Bożego Ciała, Muzeum Archidiecezjalne, kościół św. Idziego, Warszawa: pałac Potockich, Barbakan, Wrocław: Biblioteka Ossolineum, budynki Uniwersytetu Wrocławskiego, kościół pw. św. Marii Magdaleny, kamienice na rynku w Gdańsku, Stara Ludwisarnia w Malborku, zespół obiektów pocysterskich w Lubiążu, zamek w Niepołomicach, kolegiata w Wiślicy, baszty zamku w Pieskowej Skale, Wieża Piastowska w Opolu, Zamek Krzyżacki w Gniewie i wiele innych.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Wienerberger
#czytelnia #dachy #remonty i renowacje dachów #dach #do renowacja #wienerberger #w zabytki

Więcej tematów: