Budowa domu - pięć rzeczy jak się do niej przygotować?

Podziel się:
Według Centrum Badań Marketingowych Indicator aż 57% Polaków i 59% Polek marzy o posiadaniu własnych „czterech kątów” – mieszkania lub domu. Wielu z nas rokrocznie realizuje to marzenie, podejmując się budowy własnego domu. Zanim jednak rozpoczniemy realizację tego przedsięwzięcia, warto dobrze się do tego przygotować, by cały proces przebiegł sprawnie i satysfakcjonująco!

Fot. RockwoolFot. Rockwool

1. Wybierz odpowiednią działkę

Zakup odpowiedniej działki pod budowę domu to pierwszy krok w kierunku realizacji marzenia o własnym lokum. Aby upewnić się, że działka, którą jesteśmy zainteresowani, będzie odpowiednia, sprawdźmy jej księgę wieczystą, a także upewnijmy się, że nie jest to grunt rolny, ale działka budowlana. Taką informację można bez problemu znaleźć w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w urzędzie gminy lub miasta. Ważne jest także sprawdzenie otoczenia wokół działki. Warto poznać okolicznych mieszkańców, porozmawiać z sąsiadami, sprzedawcami w pobliskich sklepach oraz dowiedzieć się, czy w pobliżu planowane są jakieś inwestycje. Podpytaj, jak mieszka się w danej okolicy. Postaraj się odwiedzić także teren działki więcej niż raz, o różnych porach (np. w poniedziałkowy poranek i w sobotę wieczór). Sprawdź, jak długo zajmie Ci dojazd do pracy, szkoły, najbliższego sklepu. Pomyśl o tym, by wybrana przez Ciebie lokalizacja odpowiadała potrzebom Twojej rodziny, które będą zmieniać się na przestrzeni lat.

2. Stwórz kosztorys projektu.

Jak podaje „Raport o budowie domów w Polsce” przygotowany przez Oferteo.pl, w 53% przypadków ostateczne koszty budowy domu okazują się wyższe niż prognozowane. Przygotowanie dokładnego kosztorysu budowy domu pozwoli dobrze przygotować się finansowo do tego przedsięwzięcia, a jest wręcz koniecznie w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny. Przed rozpoczęciem budowy najlepiej będzie skontaktować się z kilkoma ekipami budowlanymi i umówić się na konkretną wycenę robocizny. Ekip możesz szukać przez rodzinę czy znajomych albo w sieci, na przykład na grupach facebookowych czy stronach producentów materiałów budowlanych. Aby ułatwić sobie to zadanie, skorzystaj z istniejących w internecie kalkulatorów budowlanych, które pomogą Ci sprawdzić widełki cenowe w poszczególnych regionach Polski. Co powinno znaleźć się w przygotowanym przez Ciebie kosztorysie? Wszelkie czynności oraz działania, które wiążą się z procesem budowy domu: kompletowanie materiałów, koszt projektu, robocizny oraz pozwoleń. Dodatkowo dobrze jest przygotować się dodatkowe koszty - najlepiej będzie założyć nadwyżkę wynoszącą co najmniej 10% wszystkich kosztów przedsięwzięcia.

Przykładowe wyliczenia rocznych kosztów ogrzewania w przypadku budynku ocieplanego ekogroszkiem. Fot. RockwoolPrzykładowe wyliczenia rocznych kosztów ogrzewania w przypadku budynku ocieplanego ekogroszkiem. Fot. Rockwool

3. Sporządź dokładną umowę z ekipą budowlaną

Im bardziej precyzyjne będą ustalenia z ekipą budowlaną, tym sprawniej będą przeprowadzane wszelkie prace, a inwestor będzie spokojniejszy. Po pierwsze, pamiętaj, aby w umowie określić dokładny zakres prac – jeżeli chcesz go zmienić, wówczas przygotuj aneks do umowy. Wzór umowy o roboty budowlane bez problemu znajdziesz w internecie. Dla przykładu: nie ma przepisów prawa, które precyzyjnie definiowałyby, jaki jest zakres robót wchodzący w skład stanu surowego, dlatego lepiej doprecyzować to w umowie. Dodatkowo powinna się tam znaleźć informacja o cenie – dokładnie wyceń poszczególne etapy i płać tylko za wykonaną pracę. Ustal też terminy wykonania robót oraz ewentualne kary umowne. Na poziomie umowy dogadaj się z wykonawcą, kto będzie kupował materiały czy też płacił za wynajem rusztowania. Wyjaśnij, kto odpowiada za mienie na budowie, a także kto będzie nadzorował prace i posprząta teren. Ustal też sposób komunikacji: najlepiej by odbywał się on wyłącznie na linii inwestor – kierownik budowy, a nie inwestor – szeregowy wykonawca.

4. Optymalizuj swoje wydatki

Jeżeli budujemy dom na lata, to musimy postawić na jakość robocizny. Równie ważna jest najwyższa jakość materiałów budowlanych, które zagwarantują trwałość konstrukcji i długą, bezproblemową eksploatację. Cement, deski, beton komórkowy, cegły lub pustaki, wełna skalna, okablowanie, rury, okna, dachówki, materiały wykończeniowe – postawmy na produkty o najwyższej jakości, na jaką nas stać. Designerskie meble czy dodatki zawsze będziemy mogli dokupić później, ale fundamentów, instalacji czy innych rozwiązań konstrukcyjnych już nie będziemy w stanie zmienić (albo będzie to czasochłonne i kosztowne). Nie oznacza to jednak, że nie możemy pewnych wydatków zoptymalizować – warto sprawdzić, gdzie będziemy mogli kupić upatrzone materiały w najniższej cenie. Zobacz, które produkty lepiej będzie zamówić przez internet, a które nabyć stacjonarnie. Jeżeli dysponujesz czasem, udaj się także na targi budowlane, jeżeli takie odbywają się w Twojej okolicy. Monitoruj, kiedy pojawiają się promocje lub wyprzedaże na dane artykuły – zobacz gdzie możesz założyć kartę stałego klienta, która może dać Ci dodatkowe rabaty.

5. Już teraz zadbaj o przyszłe oszczędności

Budowa domu to przedsięwzięcie, które wymaga posiadania odpowiednich nakładów finansowych. Ważne jest to, aby w wyliczeniach uwzględniać nie tylko bieżące koszty budowy, ale także późniejsze zobowiązania, takie jak spłata raty kredytu czy bieżące koszty ogrzewania. O ile w przypadku kredytu mamy mniejszą elastyczność (jesteśmy zobowiązani do przestrzegania zapisów umowy), o tyle w przypadku minimalizacji kosztów ogrzewania możemy podjąć konkretne działania. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem obniżającym wydatki będzie zastosowanie odpowiedniego rodzaju materiału izolacyjnego o właściwej grubości. Według wyliczeń ekspertów w raporcie „6 Paliwo” budynek po termomodernizacji (czyli kompleksowo ocieplony) to nawet 70% zaoszczędzonej energii w skali roku, co przekłada się, w zależności od metrażu, od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych oszczędności rocznie. Będzie to duża ulga dla domowego budżetu.

Dobór odpowiedniej grubości materiału ociepleniowego jest kluczowy przy szacowaniu rocznego zużycia zapotrzebowania budynku na ciepło. Dlatego warto dobrze się nad tym zastanowić, by rzeczywiście odciążyć budżet i efektywniej wykorzystywać energię na cele grzewcze – mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert firmy ROCKWOOL Polska. – Warto wybrać materiał trwały, który nie tylko cechuje się odpowiednimi parametrami technicznymi, ale także ochroni budynek przed występowaniem pleśni i grzybów czy zadba o odpowiedni komfort akustyczny. Nie po to przecież budujemy dom, by codzienny komfort i spokój zakłócały nam hałasy dochodzące od sąsiadów czy od ulicy. Nie chcemy też być zmuszeni do wymiany izolacji za 5 czy 15 lat, bo materiał straci swoje właściwości. Warto również pamiętać o tym, że możemy dzisiaj na rynku znaleźć materiały izolacyjne zapewniające najwyższy poziom ochrony przeciwpożarowej, które ograniczają rozprzestrzenianie się ognia. Ma to znaczenie nie tylko w przypadku izolacji elewacji, ale także poddasza, które często pełni funkcje użytkowe, np. pokoju dziecięcego czy sypialni.
REKLAMA:

Budowa domu to proces, który wymaga czasu, zaangażowania i dobrego planowania. Jednak radość i poczucie spełnienia, które daje posiadane wymarzonego własnego miejsca na ziemi, jest z pewnością warte podjętego wysiłku. Jeżeli podejdziemy do całego procesu na spokojnie i przemyślimy kluczowe kwestie, z pewnością z sukcesem zrealizujemy swoje marzenie o komfortowym i bezpiecznym domu dla siebie i swojej rodziny.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: ROCKWOOL
#czytelnia #prawo #rockwool #Przed budową

Więcej tematów: