Gdzie używane mieszkania są droższe od nowych?

Podziel się:
Lokale z „drugiej ręki” na ogół są tańsze od mieszkań deweloperskich. Ta ogólna zasada nie dotyczy jednak wszystkich polskich miast. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, gdzie sytuacja wygląda inaczej.

Wyższa cena nowych mieszkań to prawidłowość, która jest widoczna w skali całej Polski. Niedawno opublikowane informacje Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w 2018 r. medianowa cena 1 mkw. nowego mieszkania wynosiła 5182 zł. Analogiczny wynik dotyczący używanych lokali mieszkalnych to 3807 zł/mkw. Oznacza on, że połowa używanych mieszkań, które sprzedano w 2018 roku kosztowała do 3807 zł/mkw. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, czy w miastach na prawach powiatu były widoczne podobne różnice między przeciętnymi cenami nowego i używanego metrażu.
REKLAMA:

Wyniki analizy bazującej na danych GUS-u wskazują, że największe różnice pomiędzy przeciętną ceną transakcyjną nowego i używanego „M” odnotowano na terenie następujących miast:

Fot. RynekPierwotny.plFot. RynekPierwotny.pl
Niemal wszystkie powyższe miasta mają problemy demograficzne, które skutkują nadmierną podażą starszych mieszkań oraz ich niskimi cenami.

Jeżeli natomiast chodzi o miasta z najmniejszymi różnicami cenowymi miedzy rynkiem pierwotnym i wtórnym, to w 2018 r. były one następujące:

Fot. RynekPierwotny.plFot. RynekPierwotny.pl
Rezultat obliczeń dotyczący Warszawy nie powinien dziwić, ponieważ już od dłuższego czasu przeciętne ceny nowych i używanych „M” ze stolicy są podobne. Wynika to między innymi z faktu, że spora część starszego zasobu mieszkaniowego znajduje się blisko centrum miasta.

Rynekpierwotny.pl
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: RynekPierwotny.pl
#wiadomości #finanse #prawo #nieruchomości #rynek_pierwotny

Więcej tematów: