Przywiązanie do swojej własności jest jedną z najważniejszych cech człowieka. To normalne, że majątek zgromadzony przez wiele lat życia, powinien podlegać szczególnej ochronie. W przypadku domu sprawa jest jeszcze bardziej poważna. Tu w grę wchodzą emocje. W końcu dom to miejsce, w którym człowiek żyje, mieszka, egzystuje. Nie ma tam miejsca dla nieproszonych gości, a do tych jak najbardziej zalicza się wszelkiej maści złodziei. Włamanie do domu, niezależnie od tego, co zginęło, wiąże się z dużą traumą. Bardzo często osoby, które padły ofiarą tego przestępstwa, mają problem z zasypianiem w nocy i wciąż czują się niepewnie i nieswojo, w końcu ich poczucie bezpieczeństwo zostało mocno zaburzone.
Fot. mgprojekt.com.pl
Ludzie dzielą się na takich, którzy boją się mieszkania w dużym skupisku ludzi, w bloku, i na takich, którzy boją się mieszkania w domu. Zazwyczaj osoby, które dorastały w dużym bloku, wśród wielu ludzi, czują dyskomfort po przeprowadzeniu się do domu, gdzie panuje cisza i każdy dziwny niezidentyfikowany obiekt wydaje się niepokojący. Z kolei w bloku bezpieczeństwo jest tylko pozorne. Badania i eksperymenty społeczne wielokrotnie potwierdziły, że w tłumie ludzi często i tak trzeba liczyć tylko na samego siebie, a im więcej ludzi wokół tym bardziej rozmyta jest odpowiedzialność i nikt nie kwapi się do udzielenia pomocy i chociażby zawiadomienia odpowiednich służb o zdarzeniu.
Jeżeli ktoś zastanawia się, czego najbardziej boją się mieszkańcy domu, to w pierwszej kolejności zazwyczaj wymieniane jest włamanie. I tutaj są różne tezy, co do tego, co skłania złodziei do wyboru konkretnego domu jako miejsca pozyskania łupów. Są zwolennicy tezy, że im więcej zabezpieczeń widocznych na zewnątrz domu, mowa o ciężkich, antywłamaniowych drzwiach i roletach, tym bardziej cenne rzeczy znajdują się w środku, a zatem, według logiki złodzieja, warto tam wejść i rozejrzeć się, co będzie można zabrać z myślą o największym zysku.
Kolejnym czynnikiem zachęcającym złodziei do włamania, jest wystawny tryb życia prowadzony przez właścicieli domu. Krótka obserwacja zwyczajów domowników pozwala dać odpowiedzi na wiele pytań. Jeżeli właściciel jeździ drogim samochodem, zajmuje wysokie stanowisko, a dzieci chodzą do elitarnych, prywatnych szkół, to najpewniej i wyposażenie domu jest wiele warte. Również zdjęcia i relacje na portalach społecznościowych pozwalają pozyskać cenne dane. Drogie, zagraniczne wycieczki w luksusowe miejsca, nie są dostępne dla zwykłych zjadaczy chleba. Świadczą raczej o sporych zasobach finansowych.
Alarm do domu jednorodzinnego to inwestycja, na jaką trzeba się zdecydować, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i wszystkim domownikom. Wydaje się, że budując dom, powinien być to standard. Trudno wyobrazić sobie, że ktoś godzinami rozważa, jakie materiały zastosować przy budowie domu i jak go urządzić, by był estetyczny i funkcjonalny, a przy tym rezygnuje z tak naprawdę niewielkiego wydatku, w skali całej budowy, z powodu... lekkomyślności? To normalne, że człowiek myśli "mnie to nie spotka", jednak trzeba być realistą. Włamania do domów zdarzały się, zdarzają się obecnie i będą się zdarzać, tak długo, jak istnieje świat.
Działanie systemów włamaniowych opiera się na czujnikach podczerwieni, które reagują na ruch. Takie czujniki można zamontować między innymi na drzwiach, na bramie wjazdowej, na ogrodzeniu, czy na oknach. To bardzo powszechne zabezpieczenie nie tylko domów, ale też wielu budynków użyteczności publicznej, biurowców, miejsc pracy. Tam też nikt niepożądany nie powinien kręcić się w godzinach, kiedy jest to zabronione. Systemy włamaniowe to różne systemy, z jednej strony bardzo proste instalacje, a z drugiej - skomplikowane w budowie rozwiązania, które wymagają dodatkowego wsparcia. Tak naprawdę wszystko zależy od potrzeb klienta.
Nie bez powodu mówi się o inteligentnym wykrywaniu włamań. Wyobrażając sobie czujniki reagujące na ruch, łatwo przewidzieć, że mogą one też uruchomić się w sytuacji, kiedy nie dochodzi do włamania. Cały sukces instalacji i posiadanych czujników polega na tym, aby wykrywały one rzeczywiste zagrożenia, a nie na przykład ruch powietrza wywołany przez przeciąg czy przez... zwierzę! Chociaż fałszywy alarm może być dobrym testem na szybkość reakcji firmy ochroniarskiej, to jednak każdy taki alarm jest sporym stresem i później wymaga odkręcenia całej sytuacji i wytłumaczenia się z tego co się stało.
Inny rodzaj systemów alarmowych to systemy antynapadowe, których mechanizm działania różni się od klasycznych systemów włamaniowych. System antynapadowy nie uruchomi się sam. Trzeba samodzielnie go włączyć przy pomocy dyskretnego przycisku. Uruchomienie systemu przekaże informacje o zagrożeniu do centrali, skąd zostanie skierowana pomoc na miejsce zdarzenia. Taki system alarmowy jest powszechny między innymi w sklepach z towarem o sporej wartości czyli między innymi u jubilera lub na przykład w bankach i kantorach. Sprzedawcy i kasjerzy mają w ten sposób możliwość wezwania pomocy bez konieczności wykonania telefonu na policję, co w warunkach zagrożenia ze strony terrorysty jest niemożliwe.
W domu jednorodzinnym jak najbardziej można wykorzystać też systemy telewizji dozorowej powszechnie znane jako CCTV. To, co dzieje się w domu chronionym w ten sposób, jest ciągle pod nadzorem, a nagrania są archiwizowane. Monitoring to jedno z dobrodziejstw XXI wieku i warto wykorzystać je zarówno we własnym domu jak i na przykład w samochodzie, co okazało się już bardzo przydatne dla wielu kierowców, kiedy trzeba było udowodnić winę sprawcy kolizji. Trudno sprawcy przestępstwa wyprzeć się swojego udziału w sprawie, kiedy czarno na białym widać pewne fakty na nagraniu. Monitoring już nieraz okazał się świetnym, a czasem jedynym dowodem w sprawie, która znalazła swój finał w sądzie.
System przeciwpożarowy co prawda nie chroni przed włamaniem ani nie sprawi, że złodzieje nie zainteresują się domem, jednak również pozwoli ocalić to co cenne. Czasem będzie to "tylko" ludzkie życie, a czasem również mienie, w zależności od stopnia rozwoju pożaru w momencie uruchomienia się alarmu. Tak naprawdę w każdym domu i mieszkaniu powinien znaleźć się alarm przeciwpożarowy, a także czujniki gazu i tlenku węgla. Już nieraz okazywało się, że ta niewielka inwestycja uratowała życie domowników. Nowoczesne systemy przeciwpożarowe od razu, automatycznie, zawiadamiają straż pożarną o niebezpieczeństwie, a także wdrażają inne rozwiązania, jak na przykład włączenie gaśnic.
Koszt systemu alarmowego jest zależny od wielu czynników. Często jako cena podstawowego systemu alarmowego podawana jest kwota w przedziale 1500-2000 złotych. Przy kosztach budowy lub zakupu domu, jest to zaledwie ułamek całej tej kwoty. A jednak dzięki temu wydatkowi można kupić to co bezcenne, spokój, bezpieczeństwo i pewność, że nic mieszkańcom nie zagraża, bo dom jest strzeżony.
Domowe systemy alarmowe można oczywiście kupić w cenach tańszych i droższych niż wspomniane 1500-2000 złotych. Na pewno warto ten zakup skonsultować z osobą, która się na tym zna i jest w stanie dobrze doradzić. W przypadku każdego domu umiejscowienie konkretnych czujników będzie wyglądało inaczej. A niektórzy, zadowoleni ze swojego sprytu, poprzestaną na zakupie atrapy kamery monitoringu. Ci jednak mogą być pewni, że decyzja o (pozornych) oszczędnościach może szybko się na nich zemścić.
Ludzie nie są zgodni co do tego co zachęca, a co zniechęca złodzieja do rabunku w konkretnym miejscu. Czasem wejście do domu jest poprzedzone długimi obserwacjami, a czasem to skorzystanie z okazji i impuls. Część społeczeństwa uważa, że do skutecznej obrony domu wystarczy posiadanie groźnego psa. Inni przytomnie zauważają, że przecież psa można szybko otruć lub potraktować gazem lub paralizatorem i nici z obrony.
Przepisy dotyczące ochrony mienia również są dość kontrowersyjne, na przykład w porównaniu do Stanów Zjednoczonych, gdzie obowiązuje zasada: mój dom, moja twierdza, a napastnika, złodzieja, można bez konsekwencji zastrzelić. Tymczasem w Polsce, działając w obronie własnej, a krzywdząc w ten sposób napastnika, można narazić się na duże problemy z prawem. Dlatego zdecydowanie lepiej zadbać o bezpieczeństwo domu kupując odpowiedni system alarmowy, gdzie w razie potrzeby na pomoc przyjdą profesjonaliści.
Rodzaje systemów alarmowych i ich możliwości
Rynek oferuje wiele możliwości w zakresie ochrony domu przed złodziejami. Chociaż w pewnych kręgach mówi się, że nic nie zastąpi czujnego oka sąsiada, to jednak warto postawić też na nowoczesne technologie. W XXI wieku naprawdę jest w czym wybierać. System alarmowy jest zespołem urządzeń, które chronią dany obiekt. Zespołem, a zatem nie jednym pojedynczym sprzętem, ale zbiorem tych sprzętów, które razem dają pełną i najlepszą ochronę. Systemy alarmowe tak naprawdę można podzielić na kilka grup, w zależności od ich działania, a także czynników ryzyka.Ludzie dzielą się na takich, którzy boją się mieszkania w dużym skupisku ludzi, w bloku, i na takich, którzy boją się mieszkania w domu. Zazwyczaj osoby, które dorastały w dużym bloku, wśród wielu ludzi, czują dyskomfort po przeprowadzeniu się do domu, gdzie panuje cisza i każdy dziwny niezidentyfikowany obiekt wydaje się niepokojący. Z kolei w bloku bezpieczeństwo jest tylko pozorne. Badania i eksperymenty społeczne wielokrotnie potwierdziły, że w tłumie ludzi często i tak trzeba liczyć tylko na samego siebie, a im więcej ludzi wokół tym bardziej rozmyta jest odpowiedzialność i nikt nie kwapi się do udzielenia pomocy i chociażby zawiadomienia odpowiednich służb o zdarzeniu.
REKLAMA:
Jeżeli ktoś zastanawia się, czego najbardziej boją się mieszkańcy domu, to w pierwszej kolejności zazwyczaj wymieniane jest włamanie. I tutaj są różne tezy, co do tego, co skłania złodziei do wyboru konkretnego domu jako miejsca pozyskania łupów. Są zwolennicy tezy, że im więcej zabezpieczeń widocznych na zewnątrz domu, mowa o ciężkich, antywłamaniowych drzwiach i roletach, tym bardziej cenne rzeczy znajdują się w środku, a zatem, według logiki złodzieja, warto tam wejść i rozejrzeć się, co będzie można zabrać z myślą o największym zysku.
Kolejnym czynnikiem zachęcającym złodziei do włamania, jest wystawny tryb życia prowadzony przez właścicieli domu. Krótka obserwacja zwyczajów domowników pozwala dać odpowiedzi na wiele pytań. Jeżeli właściciel jeździ drogim samochodem, zajmuje wysokie stanowisko, a dzieci chodzą do elitarnych, prywatnych szkół, to najpewniej i wyposażenie domu jest wiele warte. Również zdjęcia i relacje na portalach społecznościowych pozwalają pozyskać cenne dane. Drogie, zagraniczne wycieczki w luksusowe miejsca, nie są dostępne dla zwykłych zjadaczy chleba. Świadczą raczej o sporych zasobach finansowych.
Alarm do domu jednorodzinnego to inwestycja, na jaką trzeba się zdecydować, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i wszystkim domownikom. Wydaje się, że budując dom, powinien być to standard. Trudno wyobrazić sobie, że ktoś godzinami rozważa, jakie materiały zastosować przy budowie domu i jak go urządzić, by był estetyczny i funkcjonalny, a przy tym rezygnuje z tak naprawdę niewielkiego wydatku, w skali całej budowy, z powodu... lekkomyślności? To normalne, że człowiek myśli "mnie to nie spotka", jednak trzeba być realistą. Włamania do domów zdarzały się, zdarzają się obecnie i będą się zdarzać, tak długo, jak istnieje świat.
Działanie systemów włamaniowych opiera się na czujnikach podczerwieni, które reagują na ruch. Takie czujniki można zamontować między innymi na drzwiach, na bramie wjazdowej, na ogrodzeniu, czy na oknach. To bardzo powszechne zabezpieczenie nie tylko domów, ale też wielu budynków użyteczności publicznej, biurowców, miejsc pracy. Tam też nikt niepożądany nie powinien kręcić się w godzinach, kiedy jest to zabronione. Systemy włamaniowe to różne systemy, z jednej strony bardzo proste instalacje, a z drugiej - skomplikowane w budowie rozwiązania, które wymagają dodatkowego wsparcia. Tak naprawdę wszystko zależy od potrzeb klienta.
Nie bez powodu mówi się o inteligentnym wykrywaniu włamań. Wyobrażając sobie czujniki reagujące na ruch, łatwo przewidzieć, że mogą one też uruchomić się w sytuacji, kiedy nie dochodzi do włamania. Cały sukces instalacji i posiadanych czujników polega na tym, aby wykrywały one rzeczywiste zagrożenia, a nie na przykład ruch powietrza wywołany przez przeciąg czy przez... zwierzę! Chociaż fałszywy alarm może być dobrym testem na szybkość reakcji firmy ochroniarskiej, to jednak każdy taki alarm jest sporym stresem i później wymaga odkręcenia całej sytuacji i wytłumaczenia się z tego co się stało.
Inny rodzaj systemów alarmowych to systemy antynapadowe, których mechanizm działania różni się od klasycznych systemów włamaniowych. System antynapadowy nie uruchomi się sam. Trzeba samodzielnie go włączyć przy pomocy dyskretnego przycisku. Uruchomienie systemu przekaże informacje o zagrożeniu do centrali, skąd zostanie skierowana pomoc na miejsce zdarzenia. Taki system alarmowy jest powszechny między innymi w sklepach z towarem o sporej wartości czyli między innymi u jubilera lub na przykład w bankach i kantorach. Sprzedawcy i kasjerzy mają w ten sposób możliwość wezwania pomocy bez konieczności wykonania telefonu na policję, co w warunkach zagrożenia ze strony terrorysty jest niemożliwe.
W domu jednorodzinnym jak najbardziej można wykorzystać też systemy telewizji dozorowej powszechnie znane jako CCTV. To, co dzieje się w domu chronionym w ten sposób, jest ciągle pod nadzorem, a nagrania są archiwizowane. Monitoring to jedno z dobrodziejstw XXI wieku i warto wykorzystać je zarówno we własnym domu jak i na przykład w samochodzie, co okazało się już bardzo przydatne dla wielu kierowców, kiedy trzeba było udowodnić winę sprawcy kolizji. Trudno sprawcy przestępstwa wyprzeć się swojego udziału w sprawie, kiedy czarno na białym widać pewne fakty na nagraniu. Monitoring już nieraz okazał się świetnym, a czasem jedynym dowodem w sprawie, która znalazła swój finał w sądzie.
System przeciwpożarowy co prawda nie chroni przed włamaniem ani nie sprawi, że złodzieje nie zainteresują się domem, jednak również pozwoli ocalić to co cenne. Czasem będzie to "tylko" ludzkie życie, a czasem również mienie, w zależności od stopnia rozwoju pożaru w momencie uruchomienia się alarmu. Tak naprawdę w każdym domu i mieszkaniu powinien znaleźć się alarm przeciwpożarowy, a także czujniki gazu i tlenku węgla. Już nieraz okazywało się, że ta niewielka inwestycja uratowała życie domowników. Nowoczesne systemy przeciwpożarowe od razu, automatycznie, zawiadamiają straż pożarną o niebezpieczeństwie, a także wdrażają inne rozwiązania, jak na przykład włączenie gaśnic.
Montaż alarmu już na etapie budowy domu?
Czy alarm powinien zostać zamontowany już na etapie budowy domu? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które planują, lub mają budowę domu jednorodzinnego w toku. Montaż alarmu na etapie budowy domu jest świetnym rozwiązaniem z praktycznego punktu widzenia. Poprowadzenie okablowania i położenie przewodów do systemu to ważny etap prac i warto odpowiednio ten etap zaplanować. Alarm można oczywiście założyć w każdym czasie. Warto jednak położyć podwaliny pod system alarmowy już na samym początku prac związanych z budową, choćby po to, by wiedzieć, w którym momencie wkroczyć z zakładaniem alarmu. Wybierając dobry projekt domu możemy być pewni, że z instalacją alarmu nie będzie najmniejszych problemów. Przecież trudno wyobrazić sobie dom budowany w XXI wieku, który nie ma założonego systemu alarmowego...Ile kosztuje domowy system alarmowy?
Spokój i bezpieczeństwo mieszkańców domu nie mają swojej ceny. To absolutnie najważniejsza wartość, podstawowa potrzeba, która musi być zaspokojona. Jeżeli ktoś we własnym domu nie czuje się bezpiecznie, to trzeba jak najszybciej podjąć kroki ku zmianie tego stanu. Zakup i montaż systemu alarmowego to jeden z kroków, które realnie poprawiają bezpieczeństwo mieszkańców. Aby tak się stało, trzeba dokonać ważnego wyboru, jaki jestem najlepiej sprawdzi się w konkretnym przypadku.Koszt systemu alarmowego jest zależny od wielu czynników. Często jako cena podstawowego systemu alarmowego podawana jest kwota w przedziale 1500-2000 złotych. Przy kosztach budowy lub zakupu domu, jest to zaledwie ułamek całej tej kwoty. A jednak dzięki temu wydatkowi można kupić to co bezcenne, spokój, bezpieczeństwo i pewność, że nic mieszkańcom nie zagraża, bo dom jest strzeżony.
Domowe systemy alarmowe można oczywiście kupić w cenach tańszych i droższych niż wspomniane 1500-2000 złotych. Na pewno warto ten zakup skonsultować z osobą, która się na tym zna i jest w stanie dobrze doradzić. W przypadku każdego domu umiejscowienie konkretnych czujników będzie wyglądało inaczej. A niektórzy, zadowoleni ze swojego sprytu, poprzestaną na zakupie atrapy kamery monitoringu. Ci jednak mogą być pewni, że decyzja o (pozornych) oszczędnościach może szybko się na nich zemścić.
Ludzie nie są zgodni co do tego co zachęca, a co zniechęca złodzieja do rabunku w konkretnym miejscu. Czasem wejście do domu jest poprzedzone długimi obserwacjami, a czasem to skorzystanie z okazji i impuls. Część społeczeństwa uważa, że do skutecznej obrony domu wystarczy posiadanie groźnego psa. Inni przytomnie zauważają, że przecież psa można szybko otruć lub potraktować gazem lub paralizatorem i nici z obrony.
Przepisy dotyczące ochrony mienia również są dość kontrowersyjne, na przykład w porównaniu do Stanów Zjednoczonych, gdzie obowiązuje zasada: mój dom, moja twierdza, a napastnika, złodzieja, można bez konsekwencji zastrzelić. Tymczasem w Polsce, działając w obronie własnej, a krzywdząc w ten sposób napastnika, można narazić się na duże problemy z prawem. Dlatego zdecydowanie lepiej zadbać o bezpieczeństwo domu kupując odpowiedni system alarmowy, gdzie w razie potrzeby na pomoc przyjdą profesjonaliści.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera