Płyty i sklejki Westag & Getalit od JAF - rozwiązania dużego formatu

Podziel się:
Wielkoformatowe płyty oraz sklejki to profesjonalny sposób na szalunki wielokrotnego użytku. W tej dziedzinie prym wiedzie niemiecki producent Westag & Getalit, którego asortyment od lat niesie wsparcie dla placów budowy na całym świecie. Jego oficjalnym dystrybutorem na terenie kraju jest JAF Polska.

Fot. JAF PolskaFot. JAF PolskaFot. JAF PolskaFot. JAF Polska
Na budowie liczy się czas, który zawsze jest na wagę złota - dosłownie i w przenośni. Niezależnie od specyfiki realizowanego projektu, nie ma miejsca na niepotrzebne poprawki i przestoje. Kolejnym wspólnym mianownikiem prac budowlanych są fundamenty, od których w uproszczeniu zaczyna się każda inwestycja. Jednak na tym rola betonu zazwyczaj się nie kończy, gdyż w nowoczesnym budownictwie lejemy go wszędzie. Produkty używane do szalowania muszą być więc zgodne z obowiązującymi normami budowlanymi oraz wymaganiami dla poszczególnych klas betonu. Jednak to nie wszystko, co wystarczy o nich wiedzieć, żeby roboty szły szybko i zgodnie z planem.

Im większa, tym lepsza

Westag & Getalit to płyty ściśle dopasowane do szalunkowej budowy systemowej. Przeznaczone zarówno do tradycyjnych szalunków, jak i np. betonu architektonicznego. Do wyboru mamy płyty pokryte obustronnie filmem (fenolowym lub melaminowym), z indywidualnie przygotowanymi nadrukami np. reklamowymi, powierzchnią antypoślizgową, metryczną siatką, różnorodnymi strukturami, wykrojami, otworami oraz frezowaniami. Rdzeń może być wykonany z zagęszczonej płyty wiórowej, 3-warstwowej płyty stolarskiej, sklejki liściastej oraz specjalnych płyt drzewnych. Odporne na wilgoć, a nawet alkalie. Zależnie od typu - nadają się aż do ok. 60 przełożeń.

Fot. JAF PolskaFot. JAF PolskaFot. JAF PolskaFot. JAF Polska
Największy atut płyt do szalowania tkwi w rozmiarze. Standardowe formaty wynoszą zazwyczaj 1250x2500 mm lub 1500x3000 mm. Dla porównania wielkoformatowe płyty produkcji Westag & Getalilt AG dostępne są w rozmiarze 5500x2000 mm, a nawet 6000x2500 mm. Docenimy je zwłaszcza przy dużych elementach. Dzięki rozwiązaniom wielkiego formatu jesteśmy w stanie efektywnie budować na dużą skalę. Większa płyta to oczywiście mniejsza ilość pracy, a zarazem lepszy efekt końcowy m.in. dzięki ograniczonej liczbie łączeń. Niezastąpione na ściany, filary, czy też prefabrykaty np. do balkonów. Płyty wielkoformatowe to duże ułatwienie dla profesjonalnych odbiorców - podpowiada Iza Jarosik z JAF Polska.

Nie bez znaczenia dla trwałości jest gramatura filmu na powierzchni płyt. W standardowych sklejkach spotykamy zwykle 120 g/m?. W produktach Westag & Getalit mamy już do czynienia z grubościami rzędu 200g; 300g; 550g. Dzięki temu są znacznie trwalsze oraz przekładają się na lepszą powierzchnię betonu.

Fot. JAF PolskaFot. JAF PolskaFot. JAF PolskaFot. JAF Polska

Którą płytę wybrać

Wielkoformatowe płyty szalunkowe nadają się do wszelkich prac budowlanych - naziemnych, jak i podziemnych. Wybierać możemy spośród aż 12 rodzajów:
Największym powodzeniem cieszą są warianty Westespan i Phenox. To korzystne cenowo płyty szalunkowe do gładkich bezfugowych powierzchni betonowych. Westaspan wg. normy DIN18020/3 wers 4/5, a Phenox wg. wersów 5/6. Do matowych i gładkich prefabrykatów z betonu o podwyższonych wymaganiach sprawdza się płyta Magnoplan (DIN18020/3 wers 7). Natomiast na ramy stołów szalunkowych przeznaczona jest płyta Bonaboard.

Bardzo ceniony jest Betoplan, czyli topowej jakości płyta do powierzchni betonowych wysokiej klasy (SB 3/4), m.in. betonu architektonicznego. Duża liczba przełożeń? owocuje matowa? i równą? tafla? betonu. Płyta obciążalna w kierunku podłużnym, jak i poprzecznym. Doskonałe rozwiązanie na estetyczne elementy widoczne.

Ciekawą propozycją jest też Struktorospan, który pozwala odcisnąć na betonie charakterystyczną strukturę drewna. W ten sposób otrzymujemy powierzchnię wizualnie przypominającą szerokie na 10 cm deski. Jednolitą i wolną od zapiaszczeń. W asortymencie są też płyty Betosieb. Przydatne wszędzie tam, gdzie wymagana jest powierzchnia o zwiększonej przyczepności np. w obiektach sportowych na schody trybun. - mówi Grzegorz Skarżyński, ekspert JAF Polska.

Niezależnie od potrzeb, warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii — kolorze. Po pierwsze: jasna powierzchnia płyt minimalizuje nagrzewanie się płyt od słońca, co w niektórych przypadkach może skończyć się miejscowym zabarwieniem powierzchni betonu. Po drugie: na jasnych matowych płytach lepiej widać wszelkie oznaczenia naniesione ołówkiem.
REKLAMA:

Kto dba, ten ma

Żywotność płyt zależy od ich starannego użytkowania, prawidłowego składowania i bieżącej konserwacji. Przede wszystkim należy przechowywać je w suchym oraz zacienionym miejscu, ułożone na równych kantówkach. Na zewnątrz przydatna będzie izolacyjna folia ochronna, aby uniknąć kumulowania się wilgoci i pary. Powierzchnię płyt trzeba zawsze oczyścić przed betonowaniem. Natomiast krawędzie i miejsca po obróbce należy ponownie zabezpieczyć. Łączenia płyt uszczelnimy taśmą? Westafill, a powierzchowne uszkodzenia możemy naprawić dedykowaną masą szpachlową tej samej marki. Dbałość o stan powłoki foliowej jest kluczowym warunkiem uzyskania idealnie gładkiej tafli betonu, a zarazem długiego i wielokrotnego użytkowania.

Szczegółowe informacje i ceny wielkoformatowych płyt szalunkowych Westag & Getalit AG dostępne u oficjalnego dystrybutora - firmy JAF Polska.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: JAF Polska
#materiały konstrukcyjne #ściany #plyty #produkty

Więcej tematów: