Lato w ogrodzie? Tak! Wykorzystaj ostatnie chwile wakacji

Podziel się:
Wiele osób spędziło to lato w zaciszu czterech ścian po tym, jak pandemia koronawirusa położyła kres ich pierwotnym wakacyjnym planom. Zielone miejsca wokół domów, w tym roku jak nigdy, sprawdziły się jako przestrzeń do wypoczynku. Jak wykorzystać końcówkę lata i urządzić sobie prawdziwe "ogrodowe wakacje"? Wystarczy trochę ochrony przed hałasem i ciekawskimi spojrzeniami.

By zwiększyć poczucie prywatności i ukryć się przed spojrzeniami gapiów, warto zainwestować w maskujące ogrodzenia. Warianty wykonane z odpornego na korozję metalu są trwałe i łatwe w utrzymaniu. Z kolei drewniane ogrodzenia zapewniają naturalny wygląd i elastyczne przetwarzanie. Przed zainstalowaniem ogrodzenia należy zapytać w lokalnym wydziale planowania, czy instalacja ogrodzenia wymaga pozwolenia. Teraz można zaczynać! Do wytyczenia fundament ogrodzenia można sznurka, drewnianych palików oraz poziomicy. Należy pamiętać, że szczególnie słupy drewniane, wymagają ochrony przed wilgocią. Fundament pozwala na montaż ogrodzenia w sposób zabezpieczający drewno przed gniciem, a metal przed korozją, jednocześnie zapewniając stabilne oparcie.

Fot. fischer Polska Sp. z o.o.Fot. fischer Polska Sp. z o.o.
Wsporniki słupków lub tuleje uziemiające zapobiegają jakiemukolwiek bezpośredniemu kontaktowi stalowych lub drewnianych słupków z ziemią. Mogą być osadzane w betonie lub kotwione w powierzchniach betonowych i istniejących fundamentach za pomocą kotew ze stali nierdzewnej i śrub do betonu, takich jak te oferowane przez fischer. Przy stosowaniu systemu iniekcyjnego (kotew chemicznych) fischer, wiercone otwory zostają całkowicie wypełnione, co zapobiega przenikaniu wilgoci. Następnie wystarczy przymocować słupki za pomocą belek i elementów ogrodzenia, a ogrodzenie zapewniające prywatność jest gotowe. Popularnym wyborem są ściany gabionowe: metalowe klatki wypełnione naturalnym kamieniem. Używając ich do budowy dłuższych lub wyższych ogrodzeń, należy je również zakotwić w betonie za pomocą słupków bez dotykania powierzchni ziemi.

To lato jest niezwykłe z wielu powodów. Wiele planów podróży zostało anulowanych z powodu globalnej pandemii. Dobra wiadomość jest taka, że nie tylko dalekie wojaże mogą być ucieczką od codziennej rutyny. Dom i jego otoczenie doskonale nadają się do relaksu i zażycia wakacyjnej beztroski.

Inną propozycją – znacznie mniej wymagającą są żagle przeciwsłoneczne. Taka osłona chroni przed gorącem, oślepiającym światłem lub refleksami na ekranach laptopów, a jednocześnie przed ciekawskimi spojrzeniami. Przy montażu należy uwzględnić siły wiatru działające na ten typ osłony: Zewnętrzne siły wiatru będą większe w zależności od wielkości żagla słonecznego, ponieważ daje to wiatrowi większą powierzchnię żagla. Dlatego też wybór miejsca osłoniętego od wiatru byłby korzystny. Jeden z rogów powinien być umieszczony niżej, aby woda deszczowa mogła spływać bez tworzenia się kałuż. Zalecany kąt nachylenia wynosi około 30 stopni.

Fot. fischer Polska Sp. z o.o.Fot. fischer Polska Sp. z o.o.
Narożniki żagla można przymocować do relingów, żagli, krokwi i ścian za pomocą dostarczonych pierścieni lub D-ringów. Stabilne słupy z haczykami oczkowymi to kolejny potencjalny punkt mocowania. Słupy są w stanie przenosić duże obciążenia, gdy są zamontowane pod kątem 10 stopni na zewnątrz od kierunku ciągnięcia. Słupy można ponownie osadzić w cemencie lub przymocować do istniejących fundamentów lub powierzchni cementowanych za pomocą kotew śrubowych fischer lub wkrętów do betonu. Płyty kotwiące i śruby oczkowe do masztu można następnie połączyć z żaglem za pomocą karabińczyka, liny żaglowej, linki stalowej i ściągaczy.
REKLAMA:

Do mocowania żagli przeciwsłonecznych do ścian, krokwi i belek należy użyć mocowań o dużej wytrzymałości. Kotwa śrubowa fischer FAZ II nadaje się na przykład do betonu, natomiast zaprawa iniekcyjna fischer FIS V i jej elementy systemowe nadają się do murowania. Jeśli elewacja posiada system ocieplenia, systemy montażu dystansowego, takie jak Thermax 12 i 16, mogą łączyć materiał izolacyjny i bezpiecznie mocować go do systemu nośnego dźwigarów. Przepuszczane tuleje kotwiące, takie jak fischer FIS H K, łączą odległość między zewnętrznym skrzydłem okapowym a wewnętrznym skrzydłem nośnym w systemach dwuskrzydłowych. Stalowe kotwy i pręty kotwiące systemów iniekcyjnych lub dystansowych systemów montażowych muszą być wykonane ze stali nierdzewnej.

Namioty i pawilony ogrodowe to także ciekawe rozwiązanie. Są one kotwione w materiale konstrukcyjnym za pomocą konsol mocujących, do których można przymocować rurę nośną systemu ochrony. Istnieją surowe wymagania, które mają zastosowanie podczas mocowania ciężkich przedmiotów, takich jak te (EN 13561 i dyrektywa BKTex), ponieważ namioty imprezowe, które ulegają uszkodzeniu z powodu obciążenia rozciągającego i wiatru, mogą spowodować poważne szkody osobiste i materialne. W przypadku montażu namiotów imprezowych w żelbetonie należy stosować kotwy stalowe, natomiast w murze zaleca się stosowanie systemów iniekcyjnych.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: fischer Polska Sp. z o.o.
#czytelnia #ogrody #Ogrody - tematy pozostałe

Więcej tematów: