Okno nie musi być białe

Podziel się:

Architektura to sztuka wyrażająca indywidualność i wizję zarówno architekta, jak i inwestora. Bywa klasyczna, ponadczasowa, bezpieczna, bywa też śmiała, nieoczywista, wykraczająca poza utarte schematy. Niezależnie od tego, jakie uczucia budzi obiekt w postronnych obserwatorach, powinien odzwierciedlać osobowość jego mieszkańców. A niezwykle ważnym elementem jego kompozycji jest stolarka otworowa. Okna mają za zadanie nie tylko dostarczenie odpowiedniej ilości światła do wnętrz; ich wielkość, kształt, kolor mają decydujący wpływ na to, jak budynek jest postrzegany.


Fot. REHAUFot. REHAU
Biała stolarka okienna cieszy się niezmienną popularnością z uwagi na swoją uniwersalność. Pięknie prezentuje się z elewacjami w dowolnym kolorze; jest też neutralna wewnątrz – współgra z praktycznie każdym stylem wykończenia pomieszczeń. Elegancka i ponadczasowa, bywa pierwszym wyborem dużej części inwestorów. Nie oznacza to jednak, że zwolennicy koloru nie mają szansy na wybór okna innego niż białe.

Producenci profili PVC oferują swoje produkty w bardzo szerokiej gamie barw, przy czym nie muszą być one jednobarwne, lecz mogą do złudzenia przypominać drewno lub zwracać uwagę metalicznym wykończeniem. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by spersonalizować okna, dopasowując je do stylistyki z jednej strony elewacji, z drugiej – wykończenia wnętrz. Dwukolorowa stolarka otworowa to nie ekstrawagancja, lecz przemyślany wybór, pozwalający cieszyć się perfekcyjnie skomponowanymi elementami wnętrza i zewnętrza.

Okna w okleinie

Okleinowane okna PVC są dostępne w wersjach drewnopodobnych, jednokolorowych oraz z metalicznym wykończeniem. Dzięki dwóm warstwom folii – dolnej, dekoracyjnej w wybranym kolorze, oraz górnej, bezbarwnej, ochronnej z PMMA – są one odporne na destrukcyjny wpływ warunków atmosferycznych, promieniowanie słoneczne i kurz. Specjalna technologia aplikacji okleiny sprawia, że powłoka jest trwała, odporna na starzenie i łatwa w pielęgnacji. Niewątpliwym walorem oklein jest możliwość stosowania ich jedno- lub dwustronnie, przy czym wzór i kolor powłoki może być taki sam od wewnątrz i od zewnątrz budynku lub różny, dopasowany do architektury obiektu i stylu wykończenia pomieszczeń.

W zależności od indywidualnych preferencji wybrać można powłokę gładką w niemal każdym kolorze z palety RAL lub o delikatnej fakturze, która świetnie sprawdza się zwłaszcza przy wzorach imitujących drewno. Matowe okleiny, do złudzenia przypominające drewno tak w dotyku, jak i strukturze powierzchni; dostępne są też w nowoczesnym wydaniu bieli. Świetnie sprawdzą się w domach urządzonych w śródziemnomorskim czy skandynawskim stylu.

Fot. REHAUFot. REHAU
Ale folie to nie tylko klasyczna faktura drewna czy modne kolory jednolite. To też nowoczesna optyka aluminium. Metaliczne akcenty profili doskonale współgrają z nowoczesnym, wizjonerskim stylem. Wyrafinowana elegancja chłodnego antracytu, głębokiej czerni czy szlachetnego aluminium ram okiennych w kontraście z prostymi, smukłymi liniami obiektu i bielą czy betonową szarością jego elewacji tworzą harmonijną i zwracającą uwagę całość. Doskonale podkreślają też wyjątkowy charakter nowoczesnej architektury w stylu wiejskim.

Profile lakierowane

Profile mogą też być barwione metodą lakierowania. Wybór kolorów jest bardzo szeroki, a technologia aplikacji, polegająca na nakładaniu kilku warstw, sprawia, że powłoka jest trwała, odporna i praktycznie niezniszczalna. W zależności od indywidualnych preferencji, możemy zdecydować się na profile o gładkiej lub fakturowanej powierzchni (uzyskiwanej dzięki zastosowaniu lakierów strukturalnych z domieszką specjalnych, matowych cząsteczek), matowe lub błyszczące. Niezależnie od struktury, są łatwe w pielęgnacji, odporne na wpływ czynników atmosferycznych. Dzięki możliwości wyboru barw z palet RAL, DB lub NCS bardzo łatwo możemy dopasować stolarkę otworową zarówno do elewacji budynku, jak i stylu i elementów wyposażenia wnętrz.

Fot. REHAUFot. REHAU
Profile mogą być lakierowane po stronie zewnętrznej lub wewnętrznej, a także obustronnie, przy czym nic nie stoi na przeszkodzie, by każda strona miała inny kolor. Niewątpliwie walorem tej technologii barwienia jest możliwość pełnego lakierowania wszystkich powierzchni widocznych od wewnątrz i od zewnątrz, również wrębu szyby i okucia (w zależności od systemu). Ciekawą opcją może być również zamówienie ościeżnicy i skrzydeł okiennych w innych, np. kontrastowych kolorach.
 

Okna z nakładkami z aluminium

Wielbicieli nowoczesnych form zaciekawić może intrygujące połączenie efektownego wyglądu aluminium z zaletami technicznymi profili PVC. Aluminiowe nakładki dostępne są w szerokiej gamie kolorów - mogą być lakierowane, powlekane proszkowo lub anodowane. Cechuje je trwałość i odporność na warunki pogodowe i promieniowanie UV, wyróżnia łatwa w konserwacji powierzchnia. Doskonałe dopasowanie do kształtu profili i trwałe umocowanie gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania. Rozwiązanie to łączy zalety nowoczesnych okien PVC ze szlachetną estetyką okien aluminiowych lub aluminiowo drewnianych. Pozwala uzyskać spektakularny efekt architektoniczny.

Pamiętajmy, że dom to nie tylko styl, w jakim zostały urządzone wnętrza. Równie ważna jest elewacja budynku, a elementem spinającym wnętrze i zewnętrze jest stolarka otworowa. Warto je dobrać z rozmysłem – tym bardziej, że możliwości projektowe są praktycznie nieograniczone.









REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MATERIAŁ PARTNERA
#okna #architektura #okno #promowany_okna #okna i drzwi #rehau #poradnik

Więcej tematów: