Pięć najczęstszych błędów w trakcie montażu

Podziel się:
Zrób to sam, bądź budowniczym we własnym domu! – coraz częściej słyszymy takie hasła. Samodzielne wykonanie drobnego remontu stało się teraz modne, a jednocześnie daje dużą satysfakcję. Często ogród ozdabiamy własnoręcznie zrobionym leżakiem lub w salonie montujemy samodzielnie wykonaną lampę w stylu industrialnym. Należy zawsze zachować ostrożność przy mocowaniu, aby przedmioty były dla nas bezpieczne. Opisujemy najczęściej popełniane błędy w trakcie montażu i podpowiadamy jak ich uniknąć.

Fot. fischerFot. fischer

Błąd 1: Zbyt płytko wywiercone otwory

Kiedy zrobimy półkę, w kolejnym kroku chcemy ją przytwierdzić do ściany. Najpierw mierzymy i rysujemy punkty wiercenia. Zanim przystąpimy do wiercenia ważne jest, aby sprawdzić, w którym miejscu znajdują się przewody wodne lub elektryczne, żeby ich nie zniszczyć. Średnica otworu powinna być tak duża, jak średnica kołka. Zastanówmy się, jak głęboko w odwiercie będzie śruba. Jeśli nie nawiercimy wystarczająco głęboko, śruba może się zaklinować i zerwać, gdy będziemy kontynuować dokręcanie. Należy tego unikać, otwór musi być nieco dłuższy niż kołek. Warto wiedzieć o tym, że często obok nazwy kołka znajduje cyfra oznaczająca jego średnicę np. DUOPOWER 8 nadaje się do montażu w otworze o średnicy 8 mm. Średnica śruby pasującej do kołka jest nieco mniejsza, niż średnica kołka. Wszystkie niezbędne do montażu informacje można również znaleźć na opakowaniu każdego z produktów fischer.

Fot. fischerFot. fischer

Błąd 2: Nieprawidłowa metoda wiercenia

Miejsce montażu jest zaznaczone i można przejść do następnego kroku, czyli do wywiercenia otworu. Warto się zastanowić nad odpowiednim doborem narzędzia wiercącego. Nasz inżynier ds. zastosowań Andreas Cardinal zwraca uwagę na częsty błąd: „Jeżeli nie używamy wiertarki z udarem podczas montażu kotew chemicznych, może to prowadzić do dużych problemów”. W takim przypadku istnieje ryzyko, że kotwa nie zostanie osadzona wystarczająco głęboko.

W sytuacji odwrotnej, gdy użyjemy udaru zamiast zwykłej wiertarki też mogą pojawić się kłopoty. Bardzo wiele zależy od podłoża, w którym wiercimy. Wiertarka udarowa jest uważana za narzędzie uniwersalne, ale powinna być używana do twardego podłoża jakim jest beton. W przypadku innych materiałów budowlanych (takich jak cegły perforowane pionowo, silikaty, gazobetony), nigdy nie wolno używać młotka ani wiertarki udarowej, ponieważ mogłoby to mocno zmniejszyć nośność tych materiałów.

Fot. fischerFot. fischer

Błąd 3: Użycie zbyt krótkiej kotwy

Struktura ścian nie zawsze jest znana, szczególnie w wynajmowanych mieszkaniach. W takiej sytuacji zanim wykonamy montaż, najlepiej wcześniej zrobić próbne wiercenie. W ten sposób można łatwo określić materiał budowlany na podstawie pyłu wiertniczego. Ważne by mieć pewność, że kołek dobrze zakotwiczył w podłożu. Częstym błędem jest kotwienie w tynku, w warstwach sypkich lub nienośnych, wtedy zdarza się, że zakotwienie nie wytrzymuje obciążenia. Dzieje się tak również, gdy wybierzemy za krótki kołek. Dlatego lepiej jest wcześniej określić wymaganą długość kołka, aby bezpiecznie zamontować go w podłożu.

Fot. fischerFot. fischer

Błąd 4: Niewłaściwe użycie kotw chemicznych

Kotwy iniekcyjne są popularnym rozwiązanie wśród pracowników budowlanych oraz monterów. Domowi majsterkowicze również mogą korzystać z tego rozwiązania, ponieważ pozwala ono na uzyskanie znacznie większych nośności mocowanego elementu. Gdy potrzebujemy bardzo mocnego uchwytu, wtedy sprawdzi się kotwa chemiczna.

Zanim użyjemy kotwy, ważne aby wymieszać oba materiały znajdujące się w kartuszu (zaprawę i utwardzacz), tylko po ich zmieszaniu kotwa będzie skuteczna. Jeśli tego nie zrobimy, z tuby wypłynie tylko zaprawa (niezmieszana z utwardzaczem). W rezultacie produkt nie stwardnieje, nawet po długim oczekiwaniu, przez co nie będzie można w nim zakotwić. Po otwarciu kotwy i zmieszaniu składników, w kanale mieszalnika po pewnym czasie dojdzie do utwardzenia i ponowne użycie kotwy będzie niemożliwe. Jeśli nie zużyjemy całego wkładu na raz, należy ściągnąć mieszalnik statyczny z tuby i szczelnie zakręcić kotwę. Przy każdym kolejnym użyciu należy założyć nowy mieszalnik. Wkłady można przechowywać przez dość długi czas, jeśli są umieszczone w ciemnych i nie zbyt ciepłych warunkach. Miejsce w piwnicy to najlepsza przestrzeń do przechowywania. Nasza wskazówka: latem należy je przechowywać w chłodnym miejscu.
REKLAMA:

Błąd 5: Praca z zużytymi wiertłami

Gdy mamy za zadanie szybko zamocować lustro w betonowej ścianie, ale niespodziewanie okazuje się, że wiertła które posiadamy są nieco zużyte, wtedy możemy mieć problem z prawidłowym zamocowaniem. Bądźmy ostrożni: Jeśli będziemy pracować z wiertłami, które są zużyte, będziemy mieć trudności z odpowiednim nawierceniem, szczególnie w betonie lub podłożach zbrojonych. Może to oznaczać, że kotwa nie zostanie osadzona wystarczająco głęboko i ostatecznie nie znajdzie się na swoim miejscu. W efekcie czego, montaż będzie nieskuteczny i mało wytrzymały.

Mamy nadzieję, że przedstawione w naszych artykule porady pozwolą uniknąć błędów w montażu, dzięki czemu przez długi czas będzie można używać własnoręcznie wykonanych i zamontowanych mebli, lamp i innych elementów dekoracyjnych. Prawidłowo wykonany montaż z użyciem najlepszych zamocowań, zapewni nam bezpieczeństwo użytkowania.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: fischer
#maszyny #montaz #w sciany #fischer #poradnik #Maszyny i narzędzia - tematy pozostałe

Więcej tematów: