OX2 i DIF Capital Partners zawarły umowę na projekty farm wiatrowych o mocy 63 MW

Podziel się:
DIF Capital Partners zobowiązał się do kupna od OX2 dwóch projektów lądowych farm wiatrowych w Polsce o łącznej mocy zainstalowanej 63 MW.

OX2 AB („OX2”) i DIF Capital Partners („DIF”) mają przyjemność poinformować, że DIF zainwestuje poprzez fundusz DIF Infrastructure Fund VI w dwa projekty lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 63MW w województwach podlaskim i wielkopolskim. Projekty są gotowe do wejścia w fazę realizacji, co oznacza, że DIF inwestuje również w ich budowę.

OX2 opracował projekty farm wiatrowych, które będą wyposażone w turbiny Vestas V126, na podstawie dostosowanej do ich potrzeb umowy „pod klucz” (EPC). Prace budowlane rozpoczęły się po zamknięciu transakcji, a projekty mają zostać oddane do eksploatacji do końca 2022 r. Po oddaniu farm wiatrowych do użytku, OX2 obejmie oba projekty zarządzaniem techniczno-komercyjnym. Zadaniem OX2 będzie zapewnienie możliwie jak najwyższej wydajności projektów oraz bezpiecznej eksploatacji. Na okres eksploatacji farm wiatrowych zostaną zawarte z polskim rządem kontrakty różnicowe (CFD), co zapewni stabilność przepływów pieniężnych na czas 15 lat.
REKLAMA:

Szacuje się, że w skali roku całkowita produkcja energii elektrycznej wyniesie ok. 200 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu ok. 50 000 gospodarstw domowych i pozwoli ograniczyć emisję 70 000 ton CO2 rocznie. Inwestycja wspiera również transformację energetyczną w Polsce, zwiększając moc zainstalowaną w projektach OZE i zmniejsza zależność państwa od produkcji energii z paliw kopalnych.

OX2 doradzały DNB Markets (w zakresie finansów) i DLA Piper (pod względem prawnym). DIF doradzały PWC (finansowo), prawnie – Allen & Overy oraz DNV (doradztwo techniczne).

Paul Stormoen, CEO OX2, komentuje: „Z ogromną radością nawiązujemy współpracę z DIF Capital Partners, partnerem o szerokim doświadczeniu w obszarze długoterminowych inwestycji w projekty OZE. Nasza współpraca stanowi istotny krok naprzód w ekspansji OX2 na polskim rynku. Dzięki niej czterokrotnie powiększymy ilość zielonej energii wytwarzanej z farm wiatrowych zbudowanych przez OX2 w Polsce.”

Katarzyna Suchcicka, dyrektor generalna OX2 w Polsce, dodaje:
„Z wielką satysfakcją informujemy o nawiązaniu współpracy z DIF Capital Partners oraz z wsparcia tym samym transformacji energetycznej w Polsce. Lądowe farmy wiatrowe stanowią źródło nie tylko czystej, ale również najtańszej energii, co ma pozytywny wpływ na polską gospodarkę. Wspólna inwestycja wzmacnia też znacząco naszą pozycję na polskim rynku oraz podkreśla ambicje na dalszy rozwój.

Christopher Mansfield, partner w DIF Capital Partners, oznajmił: „DIF jest zadowolony wejściem na polski rynek odnawialnych źródeł energii dzięki nowemu partnerstwu z OX2 i cieszy się z możliwości wsparcia trwającej transformacji energetycznej w Polsce. Projekt ten dobrze wpisuje się w naszą strategię inwestycyjną i uzupełnia istniejący portfel aktywów DIF w obszarze transformacji energetycznej, a także stanowi kolejną z szeregu inwestycji w aktywa OZE na zaawansowanym etapie przygotowania i budowy. Wcześniej te fundusze zainwestowały w elektrownie słoneczne i wiatrowe o mocy około 2.3 GW w Europie, obu Amerykach i w Australii.

Informacje o projektach farm wiatrowych:

- W gminie Grajewo, w powiecie grajewskim powstanie farma wiatrowa Grajewo, składająca się łącznie z 12 turbin (40 MW). Szacowana roczna produkcja energii: 131 GWh/rocznie. Typ turbin: Vestas V126, 3,45 MW, wysokość całkowita: 200 m.

- Główni wykonawcy: CJR RENEWABLES (fundamenty dróg), Electrum Sp. z o.o. (sieć SN, stacja transformatorowa i podłączenie do sieci SN/WN), Vestas (dostawa i montaż turbin).

- W gminie Sulmierzyce, w powiecie krotoszyńskim powstanie farma wiatrowa Sulmierzyce składająca się łącznie z 7 turbin (23,1 MW). Szacowana roczna produkcja energii: 67,6 GWh/ rocznie. Typ turbin: Vestas 126, 3,3 MW, wysokość całkowita: 200 m.

Główni wykonawcy: ONDE S.A. (fundamenty, drogi, sieć elektroenergetyczna, podstacja, przyłączenie do sieci), Vestas (turbiny).
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: OX2
#wiadomości #okna i drzwi #eko #wspolpraca #energooszczednosc

Więcej tematów: