Energooszczędne poddasze – to możliwe!

Podziel się:
Coraz więcej osób adaptuje poddasza na cele użytkowe, gdyż jest to najprostszy sposób na zwiększenie metrażu domu, a co za tym idzie poprawę komfortu życia rodziny. Także projekty nowych budynków uwzględniają często przestrzeń pod skosami. Takie rozwiązania stały się modne, ale jak wykończyć strych nie tylko ładnie, lecz także w sposób trwały i energooszczędny? Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę przy realizacji prac z tym związanych.

Powierzchnia poddasza, czyli przestrzeni między dachem a najwyższym stropem budynku, zależy głównie od konstrukcji więźby dachowej oraz wysokości ścianki kolankowej – im wyższa, tym większa będzie przestrzeń użytkowa. Aby poddasze nadawało się do zamieszkania, należy jednak spełnić kilka wymagań. Jego wysokość w najwyższym punkcie nie może być mniejsza niż 2,5 metra (zaradzimy temu, podnosząc wysokość ścian kolankowych, czasem wiąże się to jednak z przeprojektowaniem więźby i wzmocnieniem stropu nad ostatnią kondygnacją). Ponadto przegrody zewnętrzne oraz połacie dachowe muszą być dobrze ocieplone. Należy także zapewnić wentylację i zadbać o odpowiednie doświetlenie pomieszczeń – okna powinny zajmować co najmniej 1/8 powierzchni podłóg. Co więcej, konieczne jest rozprowadzenie instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, a także centralnego ogrzewania (coraz częściej wybierane jest podłogowe).

Fot. DeceuninckFot. Deceuninck

Czy przekształcenie poddasza na cele użytkowe wymaga pozwolenia na budowę?

Adaptacja poddasza na przestrzeń użytkową w już starym domu wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, tylko gdy planujemy rozbudowę lub nadbudowę budynku, przebudowę przegród zewnętrznych lub elementów konstrukcyjnych (polegającą np. na: montażu okien dachowych i pionowych w nowych miejscach czy też zmianie ich wielkości, do czego konieczne jest poszerzenie istniejących otworów, wykonaniu lub przebudowie schodów). Wniosek należy złożyć w starostwie lub urzędzie miasta. Należy dołączyć do niego: 3 egzemplarze projektu budowlanego, zaświadczenie o wpisaniu autora projektu budowlanego na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego, oświadczenie o przysługującym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu, jeśli jest wymagana przez przepisy o zagospodarowaniu i planowaniu przestrzennym.

Fot. FakroFot. FakroFot. FakroFot. Fakro
Samo zgłoszenie zamiaru zmiany sposobu użytkowania poddasza w urzędzie wystarczy z kolei w sytuacji, gdy przewidziany jest wyłącznie jego remont (naprawa lub wymiana zużytych elementów budynku), przebudowa nieingerująca w przegrody zewnętrzne ani elementy konstrukcyjne obiektu (np. inne rozstawienie ścian wewnętrznych czy położenie otworów drzwiowych), budowa nowej instalacji wewnętrznej domu lub rozbudowa już istniejącej. W stosownym wniosku należy zawrzeć takie informacje jak: rodzaj, zakres, sposób wykonania i termin rozpoczęcia robót budowlanych. Pamiętajmy, że samowola budowlana podlega karze, dlatego warto dopełnić wszelkich niezbędnych formalności. Dopytajmy szczegółowo urzędnika, jakie dokumenty są niezbędne.

Fot. WiśniowskiFot. WiśniowskiFot. WiśniowskiFot. Wiśniowski

Jasne i komfortowe poddasze

Energooszczędne poddasze powinno posiadać dużo przeszkleń, aby w pomieszczeniach było przez cały dzień jasno bez konieczności używania elektryczności. Optymalnym rozwiązaniem jest zatem zastosowanie zarówno okien pionowych (w przypadku braku ścian szczytowych można zbudować lukarny), jak i dachowych (najlepiej wybrać takie, które mieszczą się w standardowym rozstawie krokwi) – zyskujemy wówczas optymalne doświetlenie i ciekawy efekt aranżacyjny. Pamiętajmy jednak, że zakup nowej stolarki okiennej powinien być przemyślany – opłaca się wybrać rozwiązania energooszczędne, które pozwolą nam oszczędzać na kosztach ogrzewania, gdyż tą drogą może uciekać nawet 25% energii cieplnej. Zwróćmy więc uwagę przede wszystkim na współczynnik przenikania ciepła Uw – im niższy, tym lepiej. Najlepsze parametry mają zazwyczaj okna złożone z 3 lub 4 pakietów szybowych. Każdy producent stosuje dodatkowo inne, często autorskie technologie, które wpływają na szczelność stolarki okiennej, warto więc się z nimi zapoznać. Duże znaczenie ma ponadto tzw. „ciepły montaż” stolarki okiennej pionowej (w nowym budynku, w zależności od specyfiki inwestycji, można wykonać montaż w warstwie ocieplenia), np. z użyciem taśm paroizolacyjnych i płynnych membran. W przypadku okien dachowych stosuje się zaś specjalne kołnierze, zazwyczaj nabywane w komplecie od jednego producenta. Taka praktyka pozwala wyeliminować mostki termiczne. Zyskujemy zatem pewność, że zakupione produkty spełniają wszystkie funkcje deklarowane przez producenta. Aby poddasze było energooszczędne również latem, okna warto wyposażyć dodatkowo w osłony zewnętrzne. Dzięki temu unikniemy nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń podczas upałów, a więc nie będziemy musieli używać energochłonnej klimatyzacji. Nowoczesne rozwiązania tego typu są nierzadko zasilane energię słoneczną, a więc w pełni ekologiczne.

Fot. TytanFot. TytanFot. TytanFot. Tytan

Ciepło pod skosami

Po montażu okien i wykonaniu wszystkich niezbędnych prac budowlanych, trzeba dobrze zaizolować przegrody zewnętrzne. Istnieje tutaj kilka możliwości. Zazwyczaj do tego celu wykorzystywana jest wełna mineralna (wiele osób decyduje się na to rozwiązanie, gdyż można aplikować ją samodzielnie), ale na popularności w ostatnim czasie zyskuje natrysk z pianki poliuretanowej. Dzięki tej nowoczesnej metodzie można bowiem maksymalnie skrócić czas realizacji prac, a co najważniejsze – wyeliminować całkowicie ryzyko pojawienia się jakichkolwiek mostków termicznych, nawet przy skomplikowanej konstrukcji więźby dachowej (piana idealnie dopasowuje się do kształtu izolowanych miejsc). Takie zadanie mogą zrealizować wyłącznie fachowcy, którzy specjalizują się w tego typu realizacjach i posiadają doświadczenie oraz specjalistyczny sprzęt i narzędzia. Odpowiednio wykonana termoizolacja poddasza to gwarancja, że będą panować tam idealne warunki zimą i latem. Dopiero po finalizacji ocieplenia można przeprowadzić podział przestrzeni i zamocować płyty gipsowo-kartonowe, na które będzie można później położyć gładzie.

Fot. ProlineFot. Proline
Fot. ProlineFot. ProlinePo zakończeniu prac budowlanych przechodzimy do wykańczania pomieszczeń, a później ich aranżowania – czyli najprzyjemniejszej części remontu. Pamiętajmy, że wyposażenie może być również przyjazne dla środowiska i energooszczędne. Wybierajmy więc w miarę możliwości produkty pochodzące z recyklingu i sprzęty z najwyższą klasą energetyczną.

Rozwiązania rekomendowane przez Partnerów kampanii:

Drugie życie okien z PVC – marka Deceuninck z myślą o przyszłości
Z popularnego PVC produkuje się znaczącą ilość stolarki okiennej i drzwiowej. Jednocześnie materiał ten, często wrzucany jako ogólnie pojęty plastik do jednego „worka” z jednorazowymi torebkami foliowymi czy butelkami PET, powszechnie kojarzy się z zanieczyszczaniem środowiska. Czy słusznie? Deceuninck udowadnia, że PVC to cenny surowiec o bardzo długim cyklu życia, który można wykorzystywać ponownie. Od 2012 roku firma posiada własny zakład recyklingowy PVC w Diksmuide w Belgii, gdzie jest w stanie przetworzyć 45.000 ton materiału. Biorąc pod uwagę, że użytkowanie okna PVC wynosi około 35 lat, a materiał PVC można poddać recyklingowi nawet 10 razy, cykl życia materiałów z przetworzonego PVC może wynieść nawet 350 lat! Każde ponowne wykorzystanie 1 kg PVC oznacza wyemitowanie do atmosfery 2 kg CO2 mniej w stosunku do emisji w przypadku użycia materiału pierwotnego. To także 90% niższe zużycie energii w procesie produkcyjnym.

Fot. DeceuninckFot. Deceuninck
A co z jakością? Produkty z recyklingu wciąż kojarzone są z tańszymi wyrobami o słabszej jakości. A to nie prawda. PVC jest materiałem odpornym i nadającym się do wielokrotnego użytku ze względu na jego skład chemiczny. Powtórne przetworzenie nie pogarsza jego właściwości, wręcz przeciwnie - ponowna obróbka pogłębia jego polimeryzację, dzięki której materiał staje się bardziej plastyczny i trwały.

Obejrzyj wideo: https://www.youtube.com/watch?v=nBbuu8G3oEk&t=40s

Uchylno-obrotowe okno dachowe FPP-V preSelect MAX od marki FAKRO

Uchylno-obrotowe okno dachowe FPP-V preSelect MAX od FAKRO wykonane jest w technologii thermoPro, która podnosi energooszczędność, zwiększa trwałość, gwarantuje doskonałą szczelność oraz ułatwia montaż okna. Ponadto w nowym uchylno-obrotowym oknie preSelect MAX skrzydło uchylane jest do kąta aż 45°. Taki zakres otwarcia umożliwia jeszcze pełniejsze wykorzystanie stworzonej na poddaszu dodatkowej przestrzeni.
REKLAMA:

Piana natryskowa Soudafoam SPF od marki SOUDAL

W odpowiedzi na potrzeby inwestorów poszukujących energooszczędnych rozwiązań firma Soudal wprowadziła na rynek innowacyjną technologię do ocieplenia poddaszy – pianę natryskową Soudafoam SPF, która maksymalnie eliminuje straty ciepła w domu. To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który z powodzeniem zastępuje tradycyjne rozwiązania (np. styropian, wełnę mineralną). Polecany dla inwestorów, którym szczególnie zależy na maksymalnie krótkim czasie realizacji prac ociepleniowych, wysokim komforcie termicznym budynku oraz trwałości izolacji.

Okna FUTURO od marki WIŚNIOWSKI

Budynki często mają dachy dwuspadowe, dlatego w celu lepszego doświetlenia wnętrza w ścianach szczytowych warto zastosować okna, np. aluminiowe, które pozwalają na tworzenie szklanych fasad, o dowolnym kształcie. Najlepszym wyborem będą okna FUTURO marki WIŚNIOWSKI, które nie tylko zapewniają mnóstwo światła w pomieszczeniach, ale również charakteryzują się wysoką szczelnością i funkcjonalnością. Więcej: https://www.wisniowski.pl/dla-domu/drzwi-i-okna

Obrotowy niwelator laserowy 15162 od marki PROLINE

Sprzęt wyposażono w laser o mocy ≦1 mW klasy 3R’ emitujący wiązkę zielonego światła, czterokrotnie lepiej widoczną od czerwonej. Zasięg pracy to 30 m, a z detektorem – 500 m. Obracająca się głowica może wirować w prawo i w lewo z czterema prędkościami – 60, 120, 300, 600 obr./min, tworząc na obiekcie (ścianie, suficie, podłodze) idealną linię poziomą lub pionową. Niezastąpiony w precyzyjnym planowaniu pomieszczeń pod kątem instalacyjnym.


System WINS - uszczelnienie i izolacja okien na bazie folii płynnych od marki Tytan Professional (Selena)

System WINS to zintegrowane systemy 3-wartwowego uszczelniania i izolacji okien na bazie folii płynnych. Łatwy w użyciu, umożliwiający 4x szybszą pracę w porównaniu do montaży na taśmach tekstylnych. Zapewnia 20 lat gwarancji na szczelność, ekstremalnie wysoką odporność na UV – 10 lat, brak możliwości wykroplenia i zagrzybienia w miejscu złącza, energooszczędność na poziomie budynków niskoenergetycznych oraz utrzymanie parametrów izolacji cieplnej i akustycznej montowanego okna.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: POiD
#okna #drzwi #czytelnia #okna dachowe #okno #okna i drzwi #do montaz #poid

Więcej tematów: