Jak podłączyć agregat prądotwórczy do instalacji domowej?

Podziel się:
Jak Podłączyć Agregat Do Instalacji Domowej? Agregat prądotwórczy - czym jest? Jak wybrać dobry agregat?

Fot. DinamoFot. Dinamo
Nagła awaria prądu może utrudnić normalne funkcjonowanie. Aby zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi sytuacjami, warto wyposażyć nasz dom w agregat prądotwórczy. Urządzenie to pomaga w zapewnieniu energii elektrycznej niezbędnym sprzętom AGD. Agregat sprawdzi się także w przypadku, kiedy od dostaw prądu uzależnione jest ogrzewanie. W ofercie rynkowej dostępnych jest wiele rodzajów generatorów prądu o zróżnicowanej mocy. Dzięki temu bez trudu dobierzemy urządzenie do swoich indywidualnych potrzeb. Jak wybrać dobry generator prądu? Jak podłączyć agregat prądotwórczy do instalacji domowej? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Czym jest agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to urządzenie elektroenergetyczne, służące do wytwarzania energii elektrycznej . Składa się z prądnicy synchronicznej, silnika spalinowego, rozdzielnicy elektrycznej oraz dodatkowych narzędzi kontrolno-pomiarowych. Sprzęt może być napędzany benzyną, olejem napędowym bądź gazem LPG. Agregaty prądotwórcze wytwarzają prąd jedno lub trójfazowy o napięciu od 230 V do 400 V . To, na jaki się zdecydujemy zależy od ilości i mocy urządzeń, jakie ma zasilać w naszym domu.

Generatory prądu znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach. Przede wszystkim sprawdzą się podczas kilkugodzinnych przerw w dostawie energii elektrycznej . Awaryjne źródło zasilania przyda się również na placach budowy, działkach oraz imprezach plenerowych.

Jaki agregat prądotwórczy wybrać?

Stojąc przed zakupem agregatu prądotwórczego należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Kluczowe znaczenie ma odpowiedni dobór mocy generatora prądu. Przyjęto, że moc generatora prądu powinna przewyższać łączne zapotrzebowanie odbiorników energii elektrycznej. Informację dotyczącą siły potrzebnej do prawidłowego działania sprzętów gospodarstwa domowego znajdziemy na tabliczkach znamionowych każdego z nich. Trzeba mieć na uwadze, że jest to tylko i wyłącznie reguła. W praktyce może wyglądać to inaczej.
Agregaty jednofazowe sprawdzą się mniejszych domach jednorodzinnych, gdzie zapotrzebowanie sprzętów AGD na energię elektryczną jest stosunkowo nieduże. Agregaty trójfazowe odznaczają się zdecydowanie większymi możliwościami. Z uwagi na fakt, że generują dwa napięcia (230V i 400V) będą dobrym wyborem dla urządzeń gospodarstwa domowego, które wymagają nieco większej mocy.

Jak zasilać domowe urządzenia elektryczne za pomocą agregatu prądotwórczego?

Agregat prądotwórczy w domu może być stosowany doraźnie lub być stałym elementem instalacji elektrycznej. Jeśli planujemy zakupić generator o niedużej mocy, z zamiarem stosowania w kryzysowych sytuacjach, sprzęt AGD oraz niezbędne narzędzia zasilimy za pomocą przedłużacza. W przypadku, gdy instalacja domowa odłączana jest ręcznie nie musimy zgłaszać tego do Zakładu Energetycznego. Ręczna obsługa agregatu prądotwórczego na dłuższą metę może okazać się dość kłopotliwa, szczególnie kiedy przerwy w dostawie prądu zdarzają się bardzo często. Wówczas warto zsynchronizować generator prądu z siecią domową.

Jeżeli chcemy, by agregat prądotwórczy uruchamiał się samoczynnie podczas przerw w dostawie energii elektrycznej, trzeba na stałe podłączyć urządzenie do zasilania energetycznego domu. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności powinniśmy powiadomić o tym Zakład Energetyczny, który wyda zgodę na podłączenie generatora prądu. Warto wiedzieć, że taka instalacja będzie działać za pomocą specjalnego sterownika załączania rezerwy. Kontroluje on poprawność działania energii elektrycznej w domu. Kiedy zdarzy się, że zabraknie prądu, agregat natychmiast się załączy. Gwarantuje to nieprzerwane zasilanie sprzętów gospodarstwa domowego. Co ważne, agregat prądotwórczy musi być zgodny z warunkami technicznymi wydanymi przez Zakład Energetyczny. Jego podłączenia może dokonać tylko i wyłącznie osoba uprawniona.

Podłączenie agregatu do sieci - niezbędne formalności

Podłączenie agregatu na stałe do domowej instalacji elektrycznej wymaga dopełnienia kilku formalności. Tak, jak zostało wspomniane wcześniej, konieczne będzie udanie się do Zakładu Energetycznego w celu uzyskania pozwolenia na podpięcie generatora prądotwórczego. Zakład Energetyczny na wstępie sprawdzi możliwości techniczne oraz przedstawi najważniejsze warunki, jakim musi opowiadać cała instalacja. Dopiero na tej podstawie może zostać opracowana dokumentacja zasilania rezerwowego oraz instrukcja eksploatacji awaryjnego zasilania. Musi również zostać wskazany konserwator, czyli osoba odpowiedzialna za stan urządzeń.

Po podłączeniu generatora do domowej sieci energetycznej niezbędne będzie zgłoszenie do odbioru technicznego. Zarówno prace projektowe, jak i wykonawcze należy powierzyć doświadczonemu i wykwalifikowanemu elektrykowi. Wówczas zyskamy pewność, że instalacja jest w pełni sprawna i bezpieczna.

W jaki sposób podłączyć agregat prądotwórczy do domowej instalacji?

Trwałe podłączenie generatora prądotwórczego do sieci domowej wymaga nie tylko załatwienia niezbędnych formalności, ale również niewielkich przeróbek w domu. Na tablicy bezpiecznikowej musi znaleźć się wyłącznik do gniazda wejściowego agregatu. Ważne, by został on zblokowany z wyłącznikiem głównym. Doprowadzi to do uniemożliwienia podawania napięcia z agregatu oraz sieci energetycznej w tym samym czasie. Dzięki temu zapewnimy sobie bezpieczeństwo i tym samym unikniemy wielu niebezpiecznych sytuacji. W razie braku prądu sterownik załączania systemu rezerwy automatycznie przełączy zasilanie na generator prądotwórczy.

Zalety agregatu prądotwórczego

- Agregat zapewnia stały dostęp do energii elektrycznej w nagłych sytuacjach.
- Generator prądu może być wykorzystany wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do prądu, czyli działkach, budowach itd.
- Nowoczesne agregaty mają niewielkie gabaryty, przez co są wygodne w użytkowaniu.
- Wysokiej jakości agregaty prądotwórcze są bezawaryjne.

Agregat prądotwórczy - kupić czy wypożyczyć?

Agregat prądotwórczy to niezwykle przydatne urządzenie. W przypadku, kiedy zamieszkujemy tereny szczególnie narażone na awarie zasilania, dobrze jest rozważyć zakup generatora prądu i jego trwałe przyłączenie do sieci domowej. Wysokiej jakości urządzenia znajdziemy w dobrze zaopatrzonych marketach budowlanych, a także sklepach z narzędziami i akcesoriami wyposażenia domu oraz ogrodu.

Jeśli niekoniecznie chcemy inwestować w zakup agregatu prądotwórczego, zawsze możemy zdecydować się na jego wynajem. Takie rozwiązanie jest opłacalne wtedy, kiedy potrzebujemy generatora prądu na krótki czas , np. do zorganizowania imprezy plenerowej. Istnieje wiele firm oferujących wynajem i serwis agregatów prądotwórczych. Jedną z nich jest firma Dinamo , posiadająca szeroką gamę generatorów prądu, które wynajmuje na terenie całego kraju. Klienci mogą liczyć na kompleksowe doradztwo w zakresie doboru i obsługi odpowiedniego urządzenia.
REKLAMA:

Podsumowanie

Niespodziewane przerwy w dostawie prądu mogą wynikać z różnych przyczyn. Najczęściej jednak ma to związek z załamaniem pogody. Agregat prądotwórczy to urządzenie, które pozwoli zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Moc generatora prądu powinna w pełni pokrywać zapotrzebowanie sprzętów AGD i nie tylko. W zależności od indywidualnych potrzeb można zdecydować się na bezpośrednie podłączanie agregatu do domowej sieci elektrycznej bądź potraktować go jako stały element instalacji elektrycznej. Jeżeli planujemy często korzystać z generatora prądu opłaca się go kupić. Natomiast w przypadku, gdy będziemy użytkować go tylko przez krótki czas, lepiej zdecydować się na wynajem takiego urządzenia.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#do energooszczednosc #instalacje #prad #poradnik #Instalacje elektryczne

Więcej tematów: