Kształtki żeliwne - rodzaje i zastosowanie

Podziel się:
Czym jest żeliwo i kształtki żeliwne? Jakie rodzaje kształtek możemy wyróżnić? Kiedy należy po nie sięgnąć i gdzie je kupić? Sprawdź koniecznie!

sieć wodociągowa

Kształtki żeliwne - rodzaje i zastosowanie

Produkty z żeliwa mają szerokie zastosowanie i wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu i nie tylko! Z żeliwa wytwarza się również kształtki. Kształtką nazywamy gotowy element mechanizmu, który pozyskuje się najczęściej metodą odlewu, kucia, tłoczenia lub wykrawania. Taki wyrób nie wymaga dalszej obróbki mechanicznej. Jakie rodzaje kształtek możemy znaleźć na rynku? Do czego służą i gdzie znalazły one swoje zastosowanie? Sprawdź koniecznie!

 

 

 

 

Czym jest żeliwo?

Żeliwo jest materiałem, który od wieków związany był z transportem i dostarczaniem wody. Produkt ten cechuje się dużą wytrzymałością, potrafi przetrwać wiele lat i jest niezwykle odporny m.in. na duże ciśnienie oraz wiele różnych substancji. Co więcej, raz zakopane w ziemi rury z żeliwa, pozwalają na bezawaryjną eksploatację przez wiele lat, pomimo przemieszczeń gruntu czy jakiejkolwiek innej destabilizacji podłoża.

Żeliwo otrzymujemy z wysokowęglowego stopu żelaza z węglem, często z dodatkiem manganu, siarki, krzemu, fosforu i innych składników. Minimalne stężenie węgla w tym stopie to 2 procent. Wartość maksymalna jednak nie jest stała i w zależności od przeznaczenia żeliwnego elementu, może wynosić od 3,8 do 6,7 procent. Co ciekawe, żeliwo powstaje poprzez odlewanie, ale nie jest poddawane obróbce plastycznej.

Dzięki swoim właściwościom charakteryzuje się ono wieloma możliwościami i szerokim zastosowaniem. Wykorzystywane jest w wielu gałęziach przemysłu, od lotnictwa po przemysł kolejowy, elektryczny, budownictwo, motoryzację, hutnictwo i wiele innych. Żeliwo znajdziemy również w naszych kuchniach i ogrodach. Stosuje się je do produkcji garnków, patelni, brytfann, a także stołów, świeczników, ławek, czy słupów lamp ogrodowych.

Żeliwo wykorzystuje się również w inżynierii sanitarnej. Używa się go do produkcji rur, wypustów ulicznych, włazów kanałowych i innych elementów.

 

 

 

 

Produkty z żeliwa sferoidalnego

Żeliwo możemy podzielić na szare (zwykłe, ciągliwe, modyfikowane, wermikularne i sferoidalne) stopowe, białe oraz połowiczne.

Dzięki temu, że odlewy wykonane z żeliwa sferoidalnego mają dobre właściwości ślizgowe oraz są odporne na duże obciążenia, znalazły swoje zastosowanie m.in. armaturze wodociągowej. Rury i inne elementy z żeliwa sferoidalnego mają większą sprężystość i sztywność obwodową oraz uniemożliwiają rozszczelnienie systemu, a do tego nie ulegają odkształceniu nawet przy dużych obciążeniach.

Co więcej, żeliwo możemy modyfikować. Zmiana żeliwa szarego w sferoidalne będzie polegała, najprościej mówiąc, na zmianie kształtu węgla z płatków na kulki w procesie krzepnięcia poprzez wprowadzenie magnezu do gorącego produktu. Żeliwo sferoidalne posiada cechy klasycznych konstrukcyjnych materiałów. Jest sztywne i sprężyste, a po przekroczeniu pewnej granicy staje się elastyczne.

 

 

 

 

Kształtki żeliwne - rodzaje

Pośród gotowych elementów mechanizmu, jakimi są kształtki, wyróżnić możemy kształtki:
- ceglane (wykorzystywane w budownictwie),
- ścierne (służą do obróbki ściernej),
- styropianowe (wykorzystywane są do izolacji termicznej),
- stalowe (znalazły zastosowanie w montażu konstrukcji nośnych),
- mosiężne, plastikowe, miedziane oraz żeliwne.

Te ostatnie swoje zastosowanie znalazły m.in. w hydraulice, sieciach i przyłączach wodociągowych oraz innych instalacjach wodnych, a także w instalacjach gazowych oraz systemach nawiewnych i kominowych (wentylacyjnych).

Niektóre rodzaje kształtek wykorzystuje się również w instalacjach systemów grzewczych, gazowych, kanalizacyjnych i innych. Kształtki żeliwne z kolei służą do przejścia z kołnierzowego połączenia rurociągu na połączenie gwintowane. Elementy łączące z żeliwa zapewniają szczelność instalacji hydraulicznej oraz jej trwałość na wiele lat.

hydrant

Pośród kształtek żeliwnych wyróżniamy:
- kolana,
- trójniki,
- zwężki,
- króćce.

Możemy wyodrębnić także kołnierz, łuki i kolana, czwórniki, łączniki RR oraz łączniki rurowo-kołnierzowe.

Dla przykładu, kolano Q służy do połączenia rur ułożonych pod kątem 90 stopni, z kolei kolano stopowe N będzie stanowiło podstawę do zmiany kierunku przepływu wody oraz zabudowy hydrantów. Zwężki stosowane są do redukcji przewodu wodociągowego, służą do łączenia ze sobą elementów o różnej średnicy. Króciec pozwala na łączenie rur i armatury z zakończeniem kołnierzowym. Montaż trójników natomiast umożliwia wykonania rozgałęzienia i zmiany kierunku przepływu z pionowego na poziomy lub odwrotnie. Do połączenia elementów instalacji położonych pod mniejszym kątem, niż 90 stopni, idealnie sprawdzają się łuki kołnierzowe. Łączniki kołnierzowe są wykorzystywane do połączeń zarówno z rurami z PVC jak i PE. Dzięki swoim właściwościom nadają się do montażu w dowolnej pozycji. Kołnierze zaślepiające z kolei służą do łączenia rurociągów, które przesyłają parę, wodę lub substancje obojętne.

Na rynku znajdziemy także kształtki kielichowe (kołnierze, kolana, łuki, trójniki, zwężki). Kształtki żeliwne kielichowe i kołnierzowe służą do montażu armatury oraz rurociągów ciśnieniowych.

Oprócz kształtek żeliwnych w ofercie wielu hurtowni znaleźć można kształtki skręcane (w tym złączki/ mufy, trójniki, redukcje, zaślepki, kolana), kształtki wciskane (mufy, trójniki, korki, kolana), akcesoria wodociągowe, armaturę wodociągową, a także rury i kształtki kanalizacyjne, kształtki kanalizacyjne zewnętrzne i wiele innych.

 

 

 

 

Zastosowanie kształtek żeliwnych

Kształtki żeliwne są niezastąpione podczas budowy i remontu sieci wodociągowych. Niezwykle pomocne będą także w czasie dokonywania przyłączy do sieci. Możemy z powodzeniem wykorzystać je również podczas instalacji innych rurociągów przeznaczonych do transportu wody przemysłowej oraz pitnej, a także w szeroko pojętej hydraulice.

instalacja wodociągowa

Kształtki żeliwne najczęściej maluje się proszkowo. Posiadają one również zabezpieczenia antykorozyjne, dzięki czemu są bezpieczne w użyciu.

 

 

 

 

Gdzie kupić kształtki żeliwne?

Kształtki żeliwne, w tym kolana, trójniki, zwężki i inne produkty oraz akcesoria wodociągowe niezbędne do prawidłowego montażu elementów sieci wodociągowych można znaleźć w ofercie firmy Armatura Befa.

REKLAMA:

Oferowane kształtki żeliwne, kołnierze, łączniki i inne elementy armatury ułatwiają remont oraz pomogą w sprawnym, szybkim i trwałym wybudowaniu sieci wodociągowych, niezależnie od stopnia skomplikowania budowanego systemu. Produkty dostępne w ofercie firmy Armatura Befa wykonane są z materiałów najwyższej jakości, zapewniają więc bezawaryjność instalacji przed długie lata i cieszą się dużą popularnością wśród wielu fachowców.

Armatura Befa to producent, który zaopatrzy swoich klientów również w zasuwy z miękkim uszczelnieniem, przyłącza, hydranty nadziemne i podziemne, zawory, skrzynki żeliwne, obudowy teleskopowe i stałe oraz wiele innych.

 

 

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #rura #instalacje #Instalacje wodne

Więcej tematów: