Kamień milowy recyklingu PVC – innowacyjny system Phoenix z nagrodą IRBS

Podziel się:
Powstał pierwszy w Europie system profili PVC w 100% wyprodukowany z recyklingu. Innowacyjny produkt firmy Deceuninck, dostępny na razie na rynku niderlandzkim, został nagrodzony tytułem Innowacyjne Rozwiązanie Branży Stolarki (IRBS) podczas 31. Konwentu Stolarki, który odbył się w dniach 24-25 lutego br.

Fot. DeceuninckFot. Deceuninck
Deceuninck od lat konsekwentnie inwestuje w recykling. Dzięki wieloletniej pracy i nakładom inwestycyjnym, producent profili z PVC może jako jeden z pierwszych w Europie zaprezentować innowacyjną linię produktów – system profili okiennych i drzwiowych z PVC w 100% pochodzącego z recyklingu, o wymownej nazwie Phoenix. To seria wyprodukowana całkowicie w obiegu zamkniętym. Metafora feniksa odradzającego się z popiołów oddaje ideę tego procesu – stare okna, które zakończyły już swoją żywotność, przetwarzane są w nowe. W Holandii, gdzie rząd wyznaczył ambitne cele związane z gospodarką obiegu zamkniętego i przetwarzaniem surowców, zostały już zrealizowane pierwsze projekty z wykorzystaniem tych całkowicie nowatorskich produktów. Pionierskie realizacje to nowy budynek szkoły Aloysius Stichting w Eindhoven oraz renowacja biurowca Ploeg kozijnen. Ale dobre wieści szybko się rozchodzą i Phoenix został dostrzeżony także u nas – system otrzymał nagrodę Innowacyjne Rozwiązanie Branży Stolarki na 31. Konwencie zorganizowanym przez Stolarkę VIP.

Fot. DeceuninckFot. Deceuninck– To wyróżnienie dla naszego produktu potwierdza nie tylko jego pionierskość na rynku, ale jest też dowodem na to, że stosowanie produktów i materiałów pochodzących wyłącznie z recyklingu powinno stać się jak najszybciej normą. Seria Phoenix w optymalny sposób wykorzystuje procesy odzyskiwania i ponownego wykorzystania surowca, wyznaczając kierunek w rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego. Mamy nadzieję, że za polityką władz Holandii wkrótce podąży reszta krajów europejskich – skomentował Grzegorz Federowicz, Dyrektor Sprzedaży w Deceuninck Poland.

Według polityki władz niderlandzkich, od 2023 roku wszystkie zamówienia publiczne mają być realizowane z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu. Ponadto, w ramach realizacji europejskiego programu Zielony Ład, tamtejszy rząd zadeklarował, że do 2030 roku przemysł budowlany zmniejszy o połowę emisję CO2, a do 2050 r. budownictwo osiągnie 100% produkcji w ramach gospodarki obiegu zamkniętego.

Fot. DeceuninckFot. Deceuninck

Deceuninck wzorem do naśladowania nie tylko w branży stolarki

Belgijski producent profili okiennych i drzwiowych jest jedną z pierwszych firm zajmującą się recyklingiem PVC i certyfikowaną przez EuCerPlast i VinylPlus, co świadczy o przemyślanej polityce zrównoważonego rozwoju. Deceuninck zarządza nie tylko procesem produkcji, ale również pozostałymi działaniami związanymi z procesem recyklingu, w tym procesami logistycznymi. Prowadzi aktywną zbiórkę materiałów poprzemysłowych i poużytkowych nieprzerwanie od 2012 roku, kiedy to w belgijskim zakładzie mieszanek w Diksmuide uruchomił zaawansowaną technologicznie linię recyklingową. Odpady są przetwarzane, a następnie produkowany jest z nich przyjazny środowisku surowiec wysokiej jakości dla zakładów Deceuninck w całej Europie. Gdy w 2018 roku producent zwiększył czterokrotnie możliwości recyklingowe zakładu w Belgii, obecnie może przetwarzać do 45 000 ton tworzywa sztucznego rocznie. Taka ilość odpowiada 2,3 milionom starych okien z PVC, których pierwsza generacja z roku na rok jest coraz liczniej wymieniana w całej Europie.
REKLAMA:

Warto podkreślić, że recykling tworzyw sztucznych wymaga 90% mniej energii niż produkcja nowego surowca. Tworzywa sztuczne mogą być poddawane recyklingowi do 10 razy bez utraty właściwości mechanicznych. Przy cyklu życia przeciętnego okna z PVC wynoszącym co najmniej 35 lat, oznacza to, że całkowity czas eksploatacji PVC wynosi przynajmniej 350 lat. Te czynniki sprawiają, że PVC jest materiałem niezwykle trwałym i dużo bardziej ekologicznym niż powszechnie się wydaje.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Deceuninck
#okna #wiadomości #nagrody #okno #do ochrona #okna i drzwi #do ochrona_srodowiska

Więcej tematów: