Montaż przepompowni na niewielkiej przestrzeni

Podziel się:
W sytuacji braku dostępu do ogólnej sieci kanalizacyjnej konieczny jest montaż przepompowni. Zdarza się jednak, że z powodu niewielkiej ilości miejsca jest on utrudniony. Dlatego zawsze warto rozważyć dopasowanie urządzenia do wielkości pomieszczenia, a także rodzaju ścieków.

Przepompownia Minilift F za muszlą WC. Fot. KESSELPrzepompownia Minilift F za muszlą WC. Fot. KESSEL

O czym pamiętać wybierając niewielką przepompownię

Mieszkańcom miast wydaje się, że swobodny i bezproblemowy dostęp do sieci kanalizacyjnej jest czymś naturalnym, ale nie zawsze tak jest. Wiele domów na przedmieściach, terenach wiejskich lub słabo zurbanizowanych ma utrudniony, a czasami niemożliwy dostęp do kanalizacji. Zdarza się, że z powodu ukształtowania terenu wylot ścieków z domu znajduje się poniżej najbliższego kolektora, co wiąże się z koniecznością montażu przepompowni, która będzie tłoczyć ścieki do sieci. Tutaj może pojawić się kolejny problem – przepompownie często odznaczają się sporymi rozmiarami. Co zrobić w sytuacji, gdy mamy niewielką piwnicę lub nie możemy zamontować przepompowni na zewnątrz domu?

Rozwiązaniem jest montaż niewielkiego urządzenia małej przydomowej infrastruktury do użytku wewnątrz budynku. Wiele z dostępnych na rynku modeli przeznaczonych jest do zabudowy w podłodze, co eliminuje problem z małą ilością dostępnej przestrzeni. Nie musimy się wtedy martwić ponowną aranżacją wnętrza czy utrudnionym dostępem do przepompowni.
Wybierając odpowiednie urządzenie, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, sprawdźmy z jakiego rodzaju ściekami mamy do czynienia. Następnie zwróćmy uwagę na rozmiary powierzchni – im mniej mamy dostępnej przestrzeni, tym mniejsza powinna być przepompownia.
REKLAMA:

Koniecznie zwróćmy uwagę na nasadę przepompowni i odpowiednią moc pompy. Warto wybrać przepompownię posiadającą nasadę wraz z pokrywą do wypełnienia płytkami, co czyni zabudowę niemal niewidoczną. Równie ważna jest możliwość łatwej i szybkiej naprawy w sytuacji awarii – zewnętrzna klapa przepompowni powinna być łatwo otwierana a samo urządzenie możliwe do konserwacji bez użycia narzędzi. - mówi Robert Zaniewicz, Koordynator Działu Serwisu w firmie KESSEL.

Piwnice lub inne pomieszczenia umieszczone pod poziomem gruntu mogą być narażone na działanie wilgoci lub zalanie, dlatego oprócz przepompowni niezbędna jest instalacja urządzenia przeciwzalewowego. Na szczęście współczesne przepompownie potrafią nie tylko tłoczyć ścieki do sieci kanalizacyjnej, ale również chronią pomieszczenia przed zalaniem.

Urządzenia wolnostojące

Jeśli posiadamy niewielką piwnicę lub pomieszczenie techniczne, ale niemożliwa jest zabudowa przepompowni w podłodze, powinniśmy wybrać urządzenie wolnostojące o niewielkich wymiarach takie jak Minilift F firmy Kessel – ma ono wysokość zaledwie 285 mm. Przeznaczone jest do pompowania ścieków czarnych, więc świetnie sprawdzi się w domowych warunkach. Dodatkowo, zainstalowany w nim mechanizm rozdrabniający SharkTwister rozdrabnia ścieki na mniejsze cząsteczki, chroniąc domową sieć kanalizacyjną przed zatkaniem. Nie musimy przejmować się jego włączeniem, ponieważ uruchamia się automatycznie.

Przepompownia Minilift F. Fot. KESSELPrzepompownia Minilift F. Fot. KESSEL
Minilift F wyposażony jest w pneumatyczne rozpoznawanie poziomu zapełnienia oraz filtr z węglem aktywny, który uniemożliwia przedostawanie się nieprzyjemnych zapachów. Sucha komora ułatwia konserwację urządzenia, a jego montaż jest niezwykle łatwy – zestaw zawiera wszystkie elementy niezbędne do podłączenia go do domowej sieci.

Co wybrać pod podłogę?

Jeśli zdecydujemy się na instalację podposadzkową, świetnie sprawdzi się przepompownia Minilift S. Kompaktowe wymiary i niewielka głębokość zabudowy sprawiają, że nadaje się ona idealnie do niedużych piwnic, pomieszczeń technicznych i łazienek.

Przepompownia Minilift S. Fot. KESSELPrzepompownia Minilift S. Fot. KESSEL
Minilift S Posiada pokrywę do wypełnienia płytkami, więc może być praktycznie niewidoczna. Występuje też w wersji z czarną płytą.

Przepompownia Minilift S - zabudowa w podłodze. Fot. KESSELPrzepompownia Minilift S - zabudowa w podłodze. Fot. KESSEL
Jeżeli szukamy efektywnego rozwiązania do przepompowania ścieków czarnych, wówczas najlepiej sięgnąć do rodziny przepompowni z serii Aqualift F charakteryzujących się kompaktową wielkością, ekonomiczną wydajnością i cichą pracą.

Więcej domowników to więcej ścieków

Do zabudowy w posadzce nadaje się także przepompownia Aqualift F Basic. Przeznaczona jest ona do ścieków zawierających fekalia, a grube, wykonane z polietylenu ścianki zbiornika zapewniają jej wysoką trwałość. Wysoka szczelność zapewniona jest przez dokręcaną pokrywę, zapobiegającą też przedostawaniu się nieprzyjemnych zapachów. Przepompownia ta polecana jest do domów z większą ilością domowników i świetnie sobie radzi z niewielką ilością przestrzeni w pomieszczeniu – jej wydajność wynosi 21,3 m3/h. Przy zachowaniu szczególnych warunków, nadaje się też do montażu na zewnątrz w ziemi. Obraz zawierający czarny, purpurowy, urządzenie kuchenne

Opis wygenerowany automatycznie

Przepompownia Aqualift F Basic. Fot. KESSELPrzepompownia Aqualift F Basic. Fot. KESSEL
Aqualift F Basic wyposażone jest w pompę STF 1300-S3, która zapewnia stałe i niezawodne tłoczenie ścieków do kanalizacji oraz jest zabezpieczona przed suchoobiegiem. Pompa (wersja Mono) lub pompy (wersja Duo), zawieszone są swobodnie, co zapewnia cichą pracę i łatwość konserwacji. Od razu po podłączeniu urządzenie gotowe jest do pracy (Plug&Play), dodatkowo posiada zintegrowany zawór zwrotny chroniący przed cofką. Jeżeli nie mamy kontaktu ze ściekami fekalnymi, wówczas możemy zastosować przepompownię Aqualift S Basic.

Przepompownia Aqualift F - zabudowa w ziemi. Fot. KESSELPrzepompownia Aqualift F - zabudowa w ziemi. Fot. KESSEL
Podsumowując, wybierając przepompownię do niewielkiej przestrzeni, powinniśmy pamiętać nie tylko o jej rozmiarach, ale również łatwym montażu i bezproblemowym serwisowaniu. Również sposób zabudowy jest istotny, więc w wypadku małych pomieszczeń warto poszukiwać urządzeń do zabudowy podłogowej, wraz ze zintegrowaną nasadą, co pozwoli na utrzymanie pomieszczenia w czystości i zapobiegnie nieprzyjemnym zapachom. Musimy również pomyśleć o wydajności przepompowni – im więcej mieszkańców w domu, tym więcej ścieków.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: KESSEL
#instalacje #kessel #wc #poradnik #Instalacje wodne

Więcej tematów: