Jak samodzielnie odświeżyć meble w pokoju dziecięcym?

Podziel się:
Urządzanie dziecięcego pokoju to przyjemność i wyzwanie. Wiele osób pragnie samodzielnie wykonać wiele elementów. Zdarza się także, że niektóre części wyposażenia z czasem wymagają odświeżenia. Wówczas można zdecydować się na własnoręczne odnowienie wystroju.

Fot. DekooriFot. Dekoori
Jak samodzielnie zrewitalizować meble do dziecięcego pokoju? Jakich materiałów użyć i czym się kierować? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Kiedy warto odnowić meble do pokoju dziecka?

Meble do pokoju poddaje się mniejszej lub większej renowacji z różnych powodów. Podstawowym jest konieczność odnowienia ich, jeśli pojawiają się na nich rozmaite uszkodzenia (zarysowania, zachlapania lub otarcia), które jednak da się bez większego trudu zreperować domowymi sposobami.
REKLAMA:

Zmiana wyglądu wyposażenia może też wiązać się z chęcią rearanżacji wnętrza. Wówczas odświeżenie wyglądu mebli sprawia, że lepiej pasują do nowego konceptu, a rodzice nie muszą wydawać majątku na zakup nowych produktów.

Czasami bowiem wystarczy tylko nieco zdolności manualnych, pomysł oraz praktyczne akcesoria, jak choćby dekoracje domu od Dekoori, by uzyskać naprawdę spektakularne rezultaty.

Odświeżanie mebli w pokoju dziecięcym – jak wybierać materiały?

Gdy tworzy się nową aranżację do pokoju dziecięcego i planuje się odświeżenie mebli, przede wszystkich trzeba zadbać o bezpieczeństwo.

Wszystkie produkty, w tym kleje, farby, naklejki i tapety na meble, powinny być wykonane z trwałych materiałów, odpornych na uszkodzenia oraz nie zawierających niebezpiecznych substancji, które mogłyby być groźne dla najmłodszych użytkowników.

Ponadto, w kwestii doboru wyglądu i stylu ozdób, najlepiej kierować się nie tylko własnym gustem i modą, ale też upodobaniami dziecka. W końcu to ono jest gospodarzem w tej przestrzeni. Ponadto wspólne prace renowacyjne mogą stać się świetną zabawą, pomysłem na ciekawe spędzenie czasu oraz nauką odpowiedzialności za własny pokój dla malucha.

Własnoręczne odnawianie mebli do pokoju dzieci

Jak własnoręcznie odnowić meble? Można to zrobić na wiele sposobów. Najwięcej osób decyduje się po prostu na zmianę koloru szaf, szafek i blatów. Można pokryć je nową farbą lub okleić barwną tapetą w ulubione wzory.

Jak to zrobić? Najpierw należy dokładnie oczyścić powierzchnię. Jeśli planuje się malowanie, najlepiej zdjąć wcześniejsze warstwy farby, wyrównać głębokie rysy szpachlą, a następnie rozprowadzić nowy kolor przy pomocy wałka (większe powierzchnie) lub pędzla (zakamarki i szpary). Do tapetowania należy natomiast zmatowić i wyrównać powierzchnię, by klei mocno się przykleił. Następnie nakłada się wybraną i perfekcyjnie dociętą tapetę na całość mebla lub tylko wybraną jego część.

Tak wymalowany lub oklejony mebel można dodatkowo ozdobić rozmaitymi naklejkami w wielu wzorach i kolorach, dopasowanych do dziecięcych upodobań. Mogą to być uniwersalne gwiazdki, samochodziki lub kwiatki bądź bohaterowie ulubionych opowieści i bajek.

Innym pomysłem jest wykorzystanie techniki decoupage’u, co bywa szczególnie chętnie stosowane we wnętrzach w stylu prowansalskim. W tym przypadku wszelkie aplikacje na meble są jednak znacznie trudniejsze do późniejszego usunięcia. Jeśli zatem przewiduje się częstsze zmienianie dekoracji, warto jednak postawić na mniej trwałe naklejki.

Dodatkowe dekoracje na meble do pokoju dziecka

Odświeżenie mebli nie musi się jednak ograniczać do opisanych powyżej czynności. Na powierzchnię stolika lub szafki można bowiem nakleić również elementy, całkowicie zmieniające wygląd wyposażenia, np. listwy, dodatkowe panele ozdobne.

Ciekawym pomysłem jest wymiana uchwytów w komodach, co od razu dodaje meblom dla dzieci zupełnie nowego wyrazu. Wybór takich elementów jest naprawdę duży, przez co da się łatwo wprowadzić do modnego wnętrza szczególnie lubiany klimat.

Nowa aranżacja do pokoju dziecka – efektowna renowacja mebli

Odświeżenie mebli do pokoju dziecka można bez trudu przeprowadzić samodzielnie. Na rynku łatwo znaleźć szeroki wybór materiałów i ozdób, pozwalających na niemal całkowitą zmianę wyposażenia i dopasowanie go do nowych potrzeb lub oczekiwań.

Przy odrobinie chęci da się zatem odnowić pokój bez wielkich inwestycji, spersonalizować przestrzeń, a przy tym świetnie się bawić z małymi pomocnikami, którzy na pewno z radością zaangażują się w rearanżację swojego królestwa.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #meble #wnetrza #w pokoj #w pokoj_dzieciecy #Pokój dziecka - wystrój

Więcej tematów: