Fot. Röben
Zmiany są nieodłącznym elementem naszego życia i otaczającego nas świata. Doskonale to widać na przykładzie architektury i obecnie panujących w niej trendach dotyczących pokryć dachowych. W 2022 szczególnie istotna stała się ekologia, dlatego materiały budowlane powinny być energooszczędne i wyprodukowane w sposób przyjazny dla środowiska. Nie inaczej jest w przypadku pokryć dachowych, które oprócz spełniania powyższych wymagań muszą być trwałe, odporne na skrajne warunki atmosferyczne oraz zapewniać bezproblemową eksploatację. Ponadto oczekuje się, by materiał pokryciowy miał nowoczesny styl i pasował do współczesnego designu. Odpowiedzią na takie zapotrzebowania są dachówki ceramiczne Röben, marki obecnej na rynku budowlanym już od ponad 160 lat.
Fot. Röben
Fot. Röben
Ekologia i energooszczędność są w trendach
Pokrycia ceramiczne marki Röben powstają w najnowocześniejszych w Europie zakładach produkcyjnych w Środzie Śląskiej, w których korzystając jedynie z naturalnych surowców minimalizuje się negatywny wpływ procesów wytwarzania na środowisko. Produkcja odbywa się w duchu „zero waste”, z zachowaniem warunków zrównoważonego rozwoju, a wytwarzane dachówki ceramiczne stanowią najwyższej jakości trwałe pokrycie dachowe, które jest bezpieczne dla ludzi i środowiska. Ponadto spełniają wymogi dzisiejszego budownictwa energooszczędnego, na przykład zapewniając doskonałą termoizolacyjność budynkom. W okresie grzewczym zatrzymują ciepło w warstwach izolacyjnych dachu i wolniej niż inne materiały oddają je otoczeniu. Równocześnie ceramika wolno nagrzewa się w lecie i co za tym idzie, nie dopuszcza do przegrzewania się pomieszczeń domu. Cechy te sprawiają, że dachówki wpływają na utrzymanie korzystnego mikroklimatu w budynku i jednocześnie pozwalają oszczędzać energię.
Fot. Röben
Fot. Röben
Ważne, żeby mieć wybór
Ceramika może pochwalić się też różnorodnością w zakresie formy i szeroką paletą kolorów. W ofercie marki Röben znajdują się produkty spełniające wymagania współczesnej architektury. Jedną z odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku jest dachówka PIEMONT, która ze względu na wysoką tolerancję zsuwu i rozsuwu (aż 38 mm), doskonale sprawdzi się na dachach nowych i remontowanych. Występuje w siedmiu kolorach m.in antracytowym angobowanym, dzięki któremu doskonale podkreślimy wysmakowaną elegancję prostych brył budynków. Projektom o bardziej rozbudowanej architekturze dedykowana jest dachówka ceramiczna MONZAplus o dużym formacie, zapewniająca szybkie i ekonomiczne krycie. Elementem ją wyróżniającym jest charakterystyczna wyraźna fala. Dachówka występuje m.in. w ciemnym kolorze tobago. Należy do chętnie dziś wybieranych glazurowanych dachówek i słynie ze spektakularnego efektu, jaki daje na połaciach rozbudowanych dachów. Zupełnie inna w odbiorze jest płaska dachówka BERGAMO antracytowa angobowana. Pod względem wzornictwa całkowicie zrywa z falistymi kształtami i doskonale wpisuje się w proste i nieskomplikowane formy. Idealnie sprawdzi się w stonowanych i minimalistycznych projektach, które coraz częściej widzimy nie tylko w katalogach pracowni architektonicznych, ale również na polskich osiedlach.
Fot. Röben
Fot. Röben
Akcesoria, kluczem do idealnego dachu
W osiągnięciu znakomitego wyglądu dachu pomogą dedykowane do każdego modelu akcesoria, które stanowią uzupełnienie podstawowych dachówek ceramicznych. Znajdziemy wśród nich m.in. gąsiory, modele połówkowe, skrajne, szczytowe, wentylacyjne i łączniki kalenic. Ponadto warto również zwrócić uwagę na praktyczne akcesoria dodatkowe, takie jak dachówki antenowe, solarne oraz przezroczyste dachówki świetlikowe, które doprowadzą światło dzienne na poddasze użytkowe lub strych. Sprawdzą się zwłaszcza tam, gdzie nie ma możliwości montażu okna połaciowego.