Z roku na rok wzrasta liczba osób, które do wykańczania nawierzchni w domu wykorzystują deski z naturalnego drewna. Charakteryzują się one bowiem eleganckim wyglądem, sporą wytrzymałością mechaniczną, podatnością na renowację, a także zdolnością do kontrolowania mikroklimatu (wilgotności powietrza). Z niniejszego artykułu dowiemy się, jakie drewniane deski podłogowe zasługują na szczególną uwagę.
Fot. GSD
Na koniec należy jeszcze wspomnieć o deskach jaworowych, czereśniowych, klonowych oraz sosnowych. Te ostatnie z powodu sporej miękkości wymagają dokładnej konserwacji za pomocą dedykowanych preparatów.
Podstawowe parametry wyboru
Decydując się na zastosowanie desek drewnianych we własnym obiekcie mieszkalnym, pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby były wystarczająco twarde. Duża intensywność ruchu podnosi bowiem ryzyko powstawania nieestetycznych zarysowań, wgłębień i innych uszczerbków materiałowych. To zalecenie dotyczy w szczególności wnętrz użytkowanych codziennie, takich jak choćby salon, kuchnia czy sypialnia. Drugim kluczowym kryterium jest oczywiście ogólna estetyka desek. Mogą one posiadać subtelną lub wyrazistą kolorystykę oraz delikatne bądź klarowne usłojenie. W tym przypadku liczą się głównie nasze indywidualne preferencje, choć warto również uwzględnić styl architektoniczny panujący w danym pomieszczeniu. Istotną rolę odgrywa ponadto kwota, którą trzeba zapłacić za drewniane deski podłogowe. Najtańsze są te pozyskane z drzew iglastych (sosny, świerku itp.), natomiast najdroższe - z drzew egzotycznych.Gatunki rodzime wiodą prym
Większość polskich klientów wybiera deski dębowe, ponieważ z jednej strony są łatwo dostępne w naszej szerokości geograficznej, z drugiej zaś ponadprzeciętnie odporne na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe działanie wilgoci. Wyróżniają się jasną kolorystyką i dobrze wyeksponowanymi sękami, dzięki czemu świetnie pasują do stylu rustykalnego i skandynawskiego. Rozsądną alternatywę stanowią wersje jesionowe o podobnych właściwościach użytkowych, ale jednocześnie cieplejszym zabarwieniu (od lekko bursztynowego do bordowego). Do wykończenia podłogi nadają się także egzemplarze akacjowe - wyjątkowo elastyczne, emitujące słodkawy aromat. Znakomicie wyglądają zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach.REKLAMA:
Na koniec należy jeszcze wspomnieć o deskach jaworowych, czereśniowych, klonowych oraz sosnowych. Te ostatnie z powodu sporej miękkości wymagają dokładnej konserwacji za pomocą dedykowanych preparatów.
Odrobina egzotyki w szarej rzeczywistości
Coraz bardziej popularne stają się drewniane deski podłogowe pozyskane z egzotycznych gatunków drzew. Nie kosztują mało, lecz zachwycają oryginalną kolorystyką i wybitną trwałością. Doskonałym przykładem są choćby egzemplarze z merbau, które przywędrowały do nas prosto z dalekiej Azji. Występują przeważnie w żółto-brązowych i czerwonych odcieniach, zaskakująco dobrze przewodzą ciepło (co ma znaczenie w sezonie jesienno-zimowym), a na dodatek pozwalają na bezproblemowe zastosowanie w obrębie innowacyjnego systemu ogrzewania podłogowego. Na uwagę zasługują też wersje z drewna teakowego, całkowicie niepodatne na chłonięcie wody i posiadające strukturę zapobiegającą wnikaniu zabrudzeń. Z upływem lat ciemnieją, nabierając ponadczasowej szlachetności. Pozostałe godne polecenia gatunki egzotyczne to bambus, kempas, iroko, lapacho czy jatoba.REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera