Czy geotermia jest lekiem na kryzys energetyczny? Komentarz eksperta

Podziel się:
Polski rząd ogłosił zwiększenie finansowania inwestycji w energię geotermalną, poinformowała minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa. Dofinansowanie jest przeznaczone na poszukiwanie źródeł geotermalnych, które można wykorzystać do celów ciepłowniczych. Choć geotermia w Polsce była badana już wcześniej, to wokół niej zdążyło pojawić się wiele niedomówień i mitów. Czy to szansa na skuteczną walkę z kryzysem energetycznym?

Fot. Heat DecorFot. Heat Decor

Czym jest geotermia w Polsce?

Jest to ciepło znajdujące się pod powierzchnią Ziemi, które zawarte jest w skałach, wodzie oraz w gruncie. Ciepło, które się tam znajduje, pochodzi z jądra planety, które ma temperaturę około 6600°C. 80% tego ciepła jest następstwem rozpadu radioaktywnych izotopów potasu, uranu i toru, który zachodzi w płaszczu planety. Ciepło to przekazywane jest do wód znajdujących się głęboko pod powierzchnią Ziemi.

Tanie ogrzewanie

Państwowy Instytut Geologiczny informuje na swojej stronie, że około 80% terytorium Rzeczypospolitej jest położone na źródłach geotermii klasycznej – czyli opartej na naturalnych systemach, zazwyczaj o bardzo wysokiej temperaturze i pobieranej ze znacznych głębokości. Wykorzystanie ich w sposób komercyjny do ogrzewania wiąże się jednak z wieloma przeszkodami. Z jednej strony są to przeszkody natury administracyjnej, która wymaga zdobycia stosownych zezwoleń itp. Z drugiej są nimi względy ekonomiczne, opłacalność wydobycia i eksploatacji.
REKLAMA:

Ciepła woda z wnętrza Ziemi nie jest bezpośrednio źródłem ogrzewania. Wykorzystuje się ją do ogrzania właściwego czynnika grzewczego, który krąży w rurach. Rozwiązanie takie stosuje się, gdy woda w odwiercie posiada duże zasolenie. W Polsce istnieją źródła, w których woda ma niską mineralizację. Wówczas wykorzystuje się systemy jednootworowe, z których wodę się pobiera, a następnie wypuszcza do środowiska, np. rzek. Co ciekawe, proces ten poprawia stan wód powierzchniowych.

Rząd finansuje odwierty

Rządowe dofinansowanie na poszukiwania źródeł ciepłej wody zostało zwiększone z 300 na 480 mln złotych. Z pieniędzy na ten cel mogą skorzystać przede wszystkim gminy oraz – w mniejszym stopniu – firmy prywatne.

Dodatkowe pieniądze dla gmin na ten cel przyniosą w przyszłości efekty w postaci zmniejszenia zużycia węgla do produkcji ciepła w naszym kraju – uważa Krzysztof Triszewski, dyrektor techniczny Heat Decor – Największa korzyść wiąże się z zaletami całej branży OZE, mianowicie uniezależnienie od paliw kopalnych. Jednak to, co wyróżnia źródła termalne na tle innych odnawialnych źródeł energii, to dostępność energii, która w przypadku fotowoltaiki czy energii wiatrowej nie jest stała. Brak uzależnienia od warunków pogodowych sprawia, że wykorzystanie geotermii jest jednym z najbardziej stabilnych OZE, i w miksie energetycznym z powodzeniem zastępuje takie rozwiązania jak modułowa elektrownia atomowa.

Dobry przykład stanowi instalacja ciepłownicza w gminie Pyrzyce. Po wybudowaniu ciepłowni wykorzystującej ciepłe źródła zlokalizowane głęboko pod powierzchnią naszej planety udało się zlikwidować 60 lokalnych kotłowni, co doprowadziło do redukcji emitowanych przez nie zanieczyszczeń.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Heat Decor
#wiadomości #instalacje #prad

Więcej tematów: