Jak dbać o klimatyzator – co musisz wiedzieć, jeśli posiadasz lub planujesz zakup tego urządzenia?

Podziel się:
Gdy za oknami lato w pełni, dla wielu z nas upały stają się trudne do zniesienia. Idealnym rozwiązaniem tego problemu jest zakup klimatyzatora, który skutecznie obniży temperaturę w pomieszczeniu i zapewni komfort cieplny. Jednym z oferowanych rozwiązań jest klimatyzator ścienny VivAir marki Saunier Duval. W tym artykule przedstawiamy jego zalety oraz podpowiadamy, jak właściwie go serwisować i czyścić, aby pracował jak najlepiej w upalne dni.

Fot. Saunier DuvalFot. Saunier Duval
Klimatyzatory ścienne typu SPLIT INVERTER to urządzenia przeznaczone zarówno do chłodzenia, jak i dogrzewania pomieszczeń. Oferta obejmuje klimatyzatory MONO SPLIT – z jedną jednostką wewnętrzną, jak i MULTI SPLIT – z dwiema, trzema lub czterema jednostkami wewnętrznymi. Dzięki temu rozwiązaniu przy pomocy jednego klimatyzatora można regulować temperaturę w kilku pomieszczeniach. Klimatyzatory ścienne to kompletne zestawy, które oprócz jednostki wewnętrznej i zewnętrznej zawierają również pilot i elementy niezbędne do instalacji.

Klimatyzatory to idealne rozwiązanie do mieszkań, domów jednorodzinnych czy też niewielkich sklepów i punktów usługowych. Mogą być zainstalowane w nowych, jak i istniejących już budynkach. Ich montaż jest szybki i prosty, a dzięki technologii INVERTER urządzenia te nie stanowią dużego obciążenia dla instalacji elektrycznej. Sprężarka typu INVERTER to rozwiązanie, dzięki któremu klimatyzator płynnie reguluje swoją moc w zależności od warunków panujących w pomieszczeniu. Systemy inwerterowe mogą osiągać od 15% do 125% swojej nominalnej wydajności, dzięki czemu pomieszczenie będzie chłodzone znacznie szybciej. Dodatkowo długość przewodów instalacji może wynosić do 25 m, a to pozwala na dużą swobodę i elastyczność w doborze miejsca montażu jednostek. Oferowane klimatyzatory pracują na najbardziej ekologicznym czynniku chłodniczym R32. Dzięki zastosowaniu tego czynnika otrzymujemy szereg korzyści, takich jak: niskie oddziaływanie na środowisko naturalne, niższe zużycie energii (około 8% niższe w porównaniu do czynnika R410A), brak oddziaływania i szkodliwości dla warstwy ozonowej. Zastosowanie klimatyzacji pozwala również na redukcję wilgoci powietrza i usuwanie zanieczyszczeń np. pyłków czy kurzu. Urządzenia posiadają funkcje m.in. takie jak: automatyczny wybór trybu chłodzenia lub grzania w zależności od temperatury, funkcję SLEEP – czyli przystosowanie temperatury w czasie snu i zmniejszenie zużycia energii, funkcję TIMER, za pomocą której można ustawić czas eksploatacji produktu, co umożliwia optymalizację zużycia prądu, czy też funkcję oszczędnościową, kiedy temperatura jest automatycznie regulowana w trybie ogrzewania na 8°C, a w trybie chłodzenia na 27°C. Dostępne są również inne funkcje, które szczegółowo opisane są w instrukcji urządzenia.
REKLAMA:

Każdy, kto posiada w swoim domu klimatyzator, powinien o niego zadbać – nie tylko systematycznie czyścić filtry, ale również regularnie serwisować. Warunkiem trwałego bezpieczeństwa działania i długiej żywotności urządzenia są jego coroczne kontrole bądź konserwacje wykonane przez specjalistę w zakresie instalacji. Wtedy masz pewność, że wykwalifikowana osoba zrobi przegląd z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, przy użyciu odpowiednich narzędzi i specjalistycznych środków. Filtry powietrza trzeba regularnie czyścić (co najmniej co 3 miesiące), gdyż zapchany filtr powietrza zmniejsza współczynnik sprawności klimatyzatora. Wtedy sprężarka może ulec uszkodzeniu, a wymiennik ciepła jednostki wewnętrznej może zamarznąć. Aby odpowiednio wyczyścić filtry, należy otworzyć pokrywę przednią jednostki wewnętrznej, wyciągnąć filtr do dołu i wyczyścić odkurzaczem lub ciepłą wodą o temp. maksymalnej 45°C oraz neutralnym środkiem czyszczącym. Przed włożeniem filtrów do jednostki wewnętrznej należy upewnić się, że są całkowicie suche. Jeśli nawiewane powietrze będzie wciąż miało nieprzyjemny zapach, trzeba wymienić filtr. Do pielęgnacji nie powinno stosować się płynów do mycia naczyń ani środków czyszczących zawierających rozpuszczalniki lub chlor. Nie należy również instalować systemów zapachowych w filtrze lub w wewnętrznym strumieniu zużytego powietrza. W razie potrzeby można zainstalować te systemy na wylocie powietrza jednostki wewnętrznej.

Na stronie marki Saunier Duval znajdziesz więcej informacji na temat dostępnych jednostek i ich mocy, a także uzyskasz dane kontaktowe do naszego serwisu technicznego.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Saunier Duval
#czytelnia #instalacje #klimatyzacja #Wentylacja i klimatyzacja

Więcej tematów: