Automatyka domowa – czy warto?

Podziel się:
Jak wynika z sondaży, aż 52% z ankietowanych w Polsce jest „raczej zainteresowana” automatyką budynkową, jednak nie są w pełni przekonani.

Dlaczego? Smart home jest stosunkowo nową technologią, która jest postrzegana dość nieufnie. Jednakże jako osoba, która na co dzień korzysta z rozwiązań automatyki domowej, nie obawiam się o awarię systemu, czy jego bezużyteczność, ponieważ takie sytuacje nie występują, a wręcz przeciwnie - polecam montaż takich systemów.

Fot. AstatFot. Astat

Smart home u mnie w domu

Gdy wchodzę do domu wydaję polecenie głosowe do asystenta, by zapalił światło w pokoju, ustawił kolor i jego natężenie, które jest dostosowane do mojego aktualnego nastroju.

Ściągając buty również głosowo włączam moją ulubioną playlistę i przechodzę do strefy komfortu, zasiadam w fotelu i odprężam się po ciężkim dniu pracy, czy zgiełku miasta.

Kiedy kładę się spać, włączam przez smartphone scenerię do snu, gdzie światła automatycznie zgaszą się po określonym przeze mnie czasie, rolety ustawią w dogodnej pozycji, a ogrzewanie pozwoli mi komfortowo wypocząć przed kolejnym dniem w pośpiechu i natłoku codziennych obowiązków.

Wiele osób zastanawia się co w momencie wyłączenia prądu. Odpowiedź jest prosta, kurtyny otwierają się, a przekaźniki zapamiętują zaprogramowane funkcje i nie wymagają ponownego ich nastawiania po przywróceniu zasilania.

Odnośnie awaryjności systemów nie zdarzyła mi się ani jedna najmniejsza awaria, jednakże w razie takiego incydentu zawsze jesteśmy gotowi pomóc Tobie w przywróceniu systemu do należytej sprawności.

Inteligentne systemy automatyki domowej, a czy to dla mnie?

Nasz styl życia zmienia się bardzo dynamicznie, a w obecnych czasach mamy mało czasu na odpoczynek, żyjemy szybko, a dom powinien nam ułatwiać codzienne monotonne czynności i wychodzić naprzeciw nam, zapracowanym ludziom.

Projekt domu powinien oszczędzać cenną energię, czas i rozumieć nasze potrzeby. Gdy wchodzimy do domu chcemy, by oświetlenie zapaliło się w stosownych dla nas obszarach zacisza domowego bez większego wkładu naszych sił.

Chcesz zainwestować i oszczędzać na energii, czyli żyć inteligentnie?

Nic prostszego, wystarczy, że zainwestujesz w systemy inteligentnego budynku (smart home). Dzięki temu, Twój dom sam będzie dostosowywał ogrzewanie, czy oświetlenie do panujących na zewnątrz warunków pogodowych oraz Twoich preferencji. Już nigdy więcej nie będziesz myśleć o tym, czy jest Tobie za zimno, czy za ciepło. To Ty w momencie zakładania instalacji wskazujesz swoje parametry.

A może zostawiłeś włączone światło w łazience? Nie musisz się już o to martwić, możesz tym wszystkim sterować z funkcjonalnej i przejrzystej aplikacji na smartphone. Przede wszystkim chodzi o Twoją wygodę i nawyki do których możesz dostosować scenerię rolet, ogrzewania, systemów drzwiowych, alarmowych oraz oświetlenia.

Fot. AstatFot. Astat

Czy to jest bezpieczne?

Jako osoba mocno związana z erą informatyki i powszechnego cyberbezpieczeństwa wiem, że aktualnie bardzo trudno jest włamać się do systemu automatyki domowej, co na przestrzeni najbliższych kilkudziesięciu lat się nie zmieni, ponieważ technicy dbają by zabezpieczenia tych systemów były jak najwyższej jakości.

Pamiętaj o ustawianiu skomplikowanych alfanumerycznych haseł do routera oraz centrali smart home, które zapewnią Tobie pełne bezpieczeństwo. Dostęp do nich zdalnie, czy fizycznie masz tylko Ty i nikt więcej, bez hasła lub zaufanego urządzenia nie ma opcji wejścia do systemu.

Rolety okienne zamkną się samoczynnie na jedno dotknięcie w smartphone’ie w scenerii „wyjście z domu” i razem ze wszystkimi systemami alarmowymi będą Cię informować o podejrzanych ruchach przed Twoim domem, czy pod Twoim oknem. Aplikacja będzie Cię informować na bieżąco o wszystkich zdarzeniach, a nawet pozwoli zerknąć przez kamerę na Twoją posesję.

Wideodomofon pozwoli połączyć się z kurierem z innego miejsca, by powiedzieć mu, że może zostawić paczkę pod drzwiami, bo widzisz ją przez kamerę wideodomofonu.

Fot. AstatFot. Astat

Jak to wygląda od strony montażu?

Montaż jest niewiele bardziej wymagający niż założenie zwykłej instalacji elektrycznej. Obecnie każdy z instalatorów jest zaznajomiony z elementami automatyki domowej.

Sam montaż systemu automatyki domowej jest łatwy i bardzo intuicyjny, nie stwarza większych problemów instalatorskich. Tutaj posłużę się jedną firmą Eltako, która zasiada wśród liderów na rynku w tej dziedzinie.

Montaż sterowników automatyki domowej firmy Eltako polega na zamontowaniu ich na szynie DIN, następnie poprowadzeniu przewodów zasilania L oraz neutralnego N.
Następnie połączeniu odpowiednich elementów przewodami BUS oraz wyprowadzenia do instalacji sterowania przełączników, oświetlenia, czy rolet.

Dla czytelniejszego zobrazowania posłużę się przykładowym rysunkiem technicznym układu automatyki domowej przekaźników roletowych ze stacją pogodową.

Fot. AstatFot. Astat
Jak widać na załączonej grafice, podłączenie w tym przypadku 11 rolet połączonych (na przekaźnikach roletowych Eltako EGS12Z2 oraz EGS12Z) ze stacją pogodową (Eltako MS) oraz każdej pary rolet na oddzielny przycisk jest bardzo proste.

Mimo tego, że do poprowadzenia instalacji wymagany jest wyspecjalizowany montażysta z uprawnieniami, instalację mógłby teoretycznie poprowadzić nawet tzw. laik posiadający wiedzę techniczną na poziomie podstawowym.

Gdy instalacja zostanie położona, wystarczy tylko proste programowanie sterownika do działania pożądanego (dla przyszłego użytkownika).
REKLAMA:

Mam nadzieję, że udało mi się Państwa przekonać, że automatyka domowa nie jest na tyle straszna, na jaką wygląda. Nasz dom, mieszkanie czy biuro, mogą stać się energooszczędne. Początkowy wkład szybko się zwróci, a wygoda pozostanie z nami na bardzo długi czas. W razie pytań serdecznie zachęcamy do kontaktu z działem Nowoczesny Budynek w firmie Astat.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #technologie #wewnatrz_bud #eko #Dom inteligentny

Więcej tematów: