Remont domu to doskonała okazja, żeby zmniejszyć jego zapotrzebowanie na cenną energię. Także przy budowie nowego budynku możemy postawić na energooszczędne rozwiązania. Dzięki temu ograniczamy emisję CO2 oraz zanieczyszczeń do atmosfery. Jak budować i remontować oszczędnie, żeby ulżyć kieszeni i klimatowi?
Fot. Krispol
Wiosna nastraja do działania, również, jeśli chodzi o prace remontowo-budowlane. Przy budowie i remoncie domu podejmujemy ważne decyzje, które mają potem wpływ na domowy budżet przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Mogą one wpływać także na klimat i stan środowiska naturalnego, z którego wszyscy korzystamy. Jak budować i remontować oszczędnie oraz w duchu eko?
Po pierwsze: energooszczędne produkty
Przez nieszczelne okna, drzwi i bramę garażowa ucieka nawet od 20 do 30% ciepła. To przekłada się na obciążenie domowego budżetu oraz zwiększoną emisję zanieczyszczeń do środowiska. Przy budowie i remoncie domu możemy więc postawić na produkty, które zapewniają oszczędność cennej energii i pieniędzy.
Fot. Soudal
Największym elementem stolarki otworowej jest brama garażowa. Ze względu na swoje rozmiary ma ona ogromne znaczenie w bilansie energetycznym całego budynku. Poza atrakcyjnym wyglądem i solidną konstrukcją, powinna charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła U maksymalnie na poziomie 1,3 W/(m2K). Wartość ta dotyczy całej bramy, a więc upewnijmy się, czy podane w danych technicznych wyrobu parametry nie są określone tylko dla elementów, takich jak skrzydło czy pojedynczy panel.
Współczynnik przenikania ciepła jest również ważny, jeśli chodzi o okna i drzwi. W przypadku okien zwróćmy uwagę na system uszczelek oraz energooszczędne pakiety szybowe, które pozwalają na osiągnięcie jak najlepszej wartości tego współczynnika. Drzwi wejściowe powinny zaś posiadać ciepłe wypełnienie skrzydła i dobry system uszczelnienia na całym obwodzie. Dzięki temu skutecznie zatrzymają nie tylko straty energii, lecz również hałas z zewnątrz.
Fot. Tytan
Po drugie: dobrze wykonana termomodernizacja
Termomodernizacja to skuteczny sposób na poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie kosztów ogrzewania już użytkowanego budynku. Poza lepszym komfortem mieszkania, zapewnia też oszczędności w domowym budżecie oraz korzyści dla środowiska. Dobrze przeprowadzona termomodernizacja powinna być poprzedzona audytem energetycznym domu. Ważne również, żeby była kompleksowa i poza ociepleniem przegród zewnętrznych obejmowała też wymianę stolarki otworowej: okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej oraz wymianę systemu grzewczego. Na termomodernizację można pozyskać dofinansowanie z rządowego programu „Czyste Powietrze”, można też rozliczyć poniesione wydatki w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej.
Fot. Wiśniowski
Po trzecie: zagospodarowanie odpadów
Przy budowie i remoncie domu, w tym wymianie starych okien oraz drzwi na nowe powstają odpady. Zużytych wyrobów i materiałów budowlanych nie należy wyrzucać do „zwykłego” pojemnika na odpady komunalne. Jak właściwie je zagospodarować? W przypadku dużego zakresu prac budowlano-remontowych, wywóz można zlecić wyspecjalizowanej firmie. Przy mniejszym remoncie, gdy odpadów jest niewiele, rozwiązaniem jest przekazanie ich do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, tzw. PSZOK-u.
Na rynku działają też wyspecjalizowane skupy stolarki okiennej z demontażu, gdzie można zgłosić chęć oddania zużytych wyrobów, podając kilka niezbędnych informacji. Jeśli skorzystamy z usług profesjonalnej firmy, mamy pewność, że produkty zostaną odpowiednio zutylizowane lub poddane procesowi recyklingu. Drewniane ościeżnice okienne i drzwiowe można również ponownie wykorzystać. Odnowione posłużą np. jako elementy ozdobne: ramy luster czy obrazów. Stare elementy mogą dzięki temu zyskać nowe, drugie życie.
Przy budowie i remoncie ważne są kompleksowe działania. Wybierając produkty do naszego domu zwróćmy więc uwagę na cały cykl ich życia: to, jak zostały wyprodukowane, jakimi parametrami użytkowymi się charakteryzują, jak będą zamontowane, a potem zutylizowane lub ponownie przetworzone. Dzięki temu oszczędzamy cenną energię, nasze pieniądze i środowisko naturalne.