Rozświetl otoczenie domu

Podziel się:

Światło w nocy nadaje przestrzeni wokół domu zdecydowanego wyrazu i czaru, a także sprawia, że przemieszczanie w niej staje się wygodne i bezpieczne. Podpowiadamy, jakie elementy wykorzystać do rozświetlenia nawierzchni wokół posesji.

Dziś trudno wyobrazić sobie przestrzeń dookoła domu bez oświetlenia. Warto je zainstalować zwłaszcza na głównych ścieżkach, podjeździe, tarasie czy schodach. Dzięki temu osiągniemy nie tylko ciekawy efekt wizualny, ale również zadbamy o bezpieczeństwo i komfort domowników. Istnieje kilka sposobów na uzyskanie takiego efektu.


 

Wykorzystaj obrzeża

Doskonałym miejscem na zainstalowanie oświetlenia są obrzeża. Zwykle znajdują się one po bokach ścieżek, podjazdu, tarasu, a czasem również wzdłuż lub na skraju stopnia schodów, dzięki czemu bez problemu możemy podświetlić wymienione elementy. Jednak nie każde obrzeże nadaje się do tego celu - wymagana jest specjalna budowa, która z jednej strony ochroni taśmę LED, a z drugiej sprawi, że wiązka światła zostanie skierowana ku dołowi, podświetlając wybraną nawierzchnię. Wszystkie te kryteria spełnia obrzeże Flesz.



Ten minimalistyczny w designie, występujący w kolorach szarym, grafitowym i beżowym element, został zaprojektowany w kształcie odwróconej litery „L”, pod której daszkiem umieszczono specjalne zagłębienie pozwalające na montaż taśmy LED. W połączeniu z odpowiednio dobraną automatyką LED-owe „paski” stwarzają duże możliwości oświetlenia poszczególnych elementów aranżacji przestrzeni. Z pomocą obrzeża Flesz wyposażonego w diody LED oświetlimy główną ścieżkę w strefie wejściowej. Jeśli chcemy, żeby oświetlenie uruchamiało się wtedy, gdy zapada zmrok, dobrze jest połączyć taśmę z czujnikiem zmierzchowym.



Z kolei, gdy zależy nam na tym, by świeciło w określonych godzinach, warto wybrać sterownik czasowy. W sytuacji, gdy oświetlenie ma się natomiast aktywować wtedy, gdy idziemy po głównej ścieżce do domu, warto zainwestować w czujniki ruchu. Takie rozwiązanie dobrze jest również zastosować w przypadku taśm LED zamontowanych w obrzeżach na bokach podjazdu. Podświetlą one drogę do garażu, co ułatwi manewry przy wjeździe do niego nocą, a także pozwoli uniknąć przypadkowego wjechania na trawnik czy rabatę. Obrzeża Flesz z taśmą LED możemy również użyć jako podstopnicy na schodach, dzięki czemu stworzymy system ich oświetlenia. Flesz może także znaleźć zastosowanie jako wykończenie tarasu stabilizujące jego nawierzchnię. Gdy umieścimy pod nim taśmę LED, podświetli ona krawędź tarasu, co z pewnością nie tylko doda magii przestrzeni tarasowej, ale również zaznaczy różnice w terenie.


 

Światło między kostkami

Oświetlenie możemy umieścić nie tylko w obrzeżach, ale również w nawierzchni zbudowanej z kostek czy płyt betonowych. Najczęściej montuje się w niej oprawy najazdowe, które podświetlają elewację budynku. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy ma ona charakterystyczne detale architektoniczne, takie jak kolumny czy pilastry. Oprawy najazdowe wpuszczone w nawierzchnię są również alternatywą dla wcześniej wspomnianych podświetlanych obrzeży. Mogą one wyznaczać krawędzie danej przestrzeni lub oświetlać drogę prowadzącą do jakiegoś miejsca. Oczywiście mogą posłużyć również jako element stricte dekoracyjny umieszczony pomiędzy betonowymi kostkami. W nocy prezentują się one nadzwyczaj efektownie, ale w dzień nieco tracą na uroku. Idealną alternatywą do opraw najazdowych może być połączenie kreatywnych kostek z elementami oświetleniowymi o podobnym kształcie.



Na przykład w nawierzchnię ułożoną z Polbruk Napoli w geometryczne wzory można wkomponować przezroczyste kostki LED. Mogą one być rozmieszczone w regularnych odstępach lub chaotycznie, co ma swój niebanalny urok. Dzięki takiemu rozwiązaniu zarówno w dzień, jak i w nocy wykonany z nich podjazd, taras czy chodnik może imponować swoim efektownym wyglądem. Z kolei w przypadku nawierzchni zbudowanych z długich i wąskich płyt, takich jak Polbruk Oland (14x28, 14x42, 14x56 cm), warto zastanowić się nad wkomponowaniem listw LED o podobnej długości. Jeśli umieścimy podobne oprawy w elewacji lub pod daszkiem nad wejściem
do domu, możemy uzyskać naprawdę ciekawy efekt wizualny, a także nieco wydłużyć wizualnie perspektywę. Warto wiedzieć, że diody LED mogą świecić nawet przez 50 000 godzin, co oznacza, że przy codziennym użytkowaniu przez kilka godzin, ich żywotność może wynosić aż kilkanaście lat! Jeśli przestaną świecić - w przypadku opraw LED wymienia się dany element, a w przypadku listew wymienia się całą listwę. Producenci zazwyczaj dają gwarancję bezawaryjnego użytkowania na czas 2-5 lat w zależności od produktu.


 

Oczywiście zamontowanie opraw oświetleniowych w nawierzchni lub taśm LED w obrzeżach nie wyczerpuje wszystkich dostępnych możliwości. Dekoracyjne oprawy oświetleniowe bardzo często montuje się w elementach małej architektury, takich jak wykonane z betonowych pustaków ogrodzenia czy meble ogrodowe. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Warto wykorzystać taką możliwość i zyskać doskonale oświetloną, a przy tym pełną magii i bezpieczną przestrzeń dookoła naszego domu.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Polbruk S.A. – to jeden z liderów w produkcji kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce. Stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.O firmie

www.polbruk.pl

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

www.facebook.com/JestemFachowcem

 

 

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#ogrod #ogrody #oswietlenie #taras #polbruk #kostka #LED #ukladanie_kostki #poradnik #Oświetlenie LED’owe #materiał partnera #oświetlenie

Więcej tematów: