3 kroki do własnej oranżerii na tarasie

Podziel się:

Taras z reguły służy do wypoczynku w okresie letnim, gdy temperatury sprzyjają dłuższemu przebywaniu na świeżym powietrzu. W chłodniejszych miesiącach niewiele osób decyduje się na spędzanie długich godzin na tarasie, nawet gdy ma ochotę wypocząć wśród zieleni i podziwiać jesienne liście na drzewach. W celu wykorzystania tarasu przez cały rok można zbudować na nim oranżerię. Wykonanie zabudowy nie wymaga ponoszenia dużych kosztów i długich prac. Poznaj 3 kroki do stworzenia własnej oranżerii na tarasie.

Wykonanie zadaszenia i ścianek

Pierwszym i najważniejszym krokiem do budowy oranżerii na tarasie jest stworzenie zabudowy, która zatrzyma ciepło i ograniczy jego uciekanie w chłodne dni. W oranżerii powinna panować temperatura zbliżona do pokojowej, gdyż w przeciwnym razie rośliny zaczną więdnąć, a przebywanie w środku będzie mało komfortowe. Do wykonania ścianek i zadaszenia na tarasie można wykorzystać różne materiały, jednak najprościej i najszybciej stworzy się je z płyt plastikowych. Użycie płyt dostępnych na https://plytyplastikowe.pl/ nie wymaga wzmacniania konstrukcji tarasu i  wykonywania innych ciężkich prac budowlanych.

Zadaszenie i ścianki z przezroczystych płyt plastikowych dobrze przepuszcza światło niezbędne do wzrastania roślin doniczkowych w oranżerii. Nieograniczony dopływ światła ułatwia uprawę roślin w okresie jesienno-zimowym i zapobiega blednięciu liści. Kwiaty doniczkowe mają intensywnie wybarwione liście i częściej wydają kwiaty. Światło jest też niezbędne do przeprowadzenia procesu fotosyntezy, w którym powstaje tlen. Dobrze nasłoneczniona oranżeria jest zatem miejscem, w którym można dotlenić organizm i w pełni się zrelaksować.

Przygotowanie mebli wypoczynkowych

W oranżerii nie powinno zabraknąć mebli wypoczynkowych. Ich typ, rozmiar i sposób ustawienia powinno się dopasować do własnych preferencji. Można zdecydować się zarówno na niewielki komplet mebli dla dwojga, jak i na rodzinny zestaw. W oranżerii przyjemnie spędza się czas przy kawie lub z książka, dlatego dobrym wyborem jest stolik kawowy oraz wygodny fotel. Dzięki nim wypoczywające osoby mogą w pełni zrelaksować się wśród zieleni i cieszyć się promieniami słońca nawet w zimie.

Wybierając meble ogrodowe do oranżerii, nie trzeba martwić się o ich ochronę przed uszkodzeniem z powodu ekspozycji na czynniki atmosferyczne. Dzięki temu na zamkniętym tarasie sprawdza się nawet naturalny rattan, który w polskim klimacie szybko niszczeje, jeśli znajduje się przez cały rok na powietrzu. Równie dobrze można umieścić w oranżerii klasyczne meble salonowe z miękkimi tapicerkami.

Wybór roślin doniczkowych do oranżerii

Podstawą oranżerii są kwiaty i zielone rośliny. Powinno być ich jak najwięcej, by w pełni wydobyć potencjał przestrzeni wypoczynkowej. Gatunki kwiatów dobiera się w zależności od tego, czy oranżeria jest dodatkowo ogrzewana, czy też nie. Jeśli utrzymuje się w niej wysoką temperaturę, można zdecydować się nawet na egzotyczne rośliny zielone o ciemnozielonych liściach i obfitych kwiatach. Gatunki tego typu są efektowne, jednak potrzebują ciepła i dość wysokiej wilgotności. Jeśli oranżeria jest nieco chłodniejsza, lepiej postawić na rośliny o zwiększonej odporności na chwilowe spadki temperatury. Dzięki temu uniknie się konieczności częstej wymiany kwiatów na nowe z powodu ich szybkiego więdnięcia. Ponadto warto sprawdzić, które rośliny można sadzić obok siebie, gdyż preferują podobne temperatury, wilgotność i stopień nasłonecznienia, by wypełnić kwiatami całą oranżerię.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #ogrody #rośliny #Balkony, tarasy #materiał partnera

Więcej tematów: