Armaturę do łazienki kupujemy na lata. Ma być niezawodna, ale równie istotny jest jej piękny wygląd. To jak przez lata będą prezentować się nasze baterie, zależy od nas samych. Ważne jest bowiem to, jak na co dzień o nie dbamy.
Wybór odpowiedniej armatury do łazienki zabiera sporo czasu. Chcemy, by pomagała nam oszczędzać wodę, była funkcjonalna, a przy tym cieszyła swoim wyglądem. Poniesienie trudu związanego ze znalezieniem najlepszej opcji warte jest natomiast właściwej pielęgnacji wymarzonych baterii. Tym bardziej, że łazienka jest miejscem stosunkowo mocno eksploatowanym, z którego często korzystają całe rodziny. Dodatkowo panuje w nim środowisko niesprzyjające utrzymaniu idealnego stanu wyposażenia. Woda zostawia na kabinach czy bateriach nieestetyczne zacieki z kamienia wapiennego, a wilgoć niekorzystnie wpływa na wygląd fug czy mebli. Możemy się jednak przed tym chronić na co dzień, odpowiednio dbając o czyszczenie i pielęgnację łazienkowych sprzętów - w tym armatury.
Jak czyścić czarne baterie?
Armatura w kolorze – szczególnie w czarnym macie – coraz częściej gości w naszych łazienkach. Jest synonimem modnej i nowoczesnej przestrzeni kąpielowej. Czerń idealnie podkreśla także kształty samych baterii, a dodatkowo pasuje do wielu różnych stylów aranżacyjnych, np. loftowego, minimalistycznego, ale także skandynawskiego. Armatura w czerni jest wciąż stosunkowo nowym zjawiskiem na rynku, dlatego nierzadko pojawiają się pytania, o właściwą pielęgnację takich baterii.
Największym sprzymierzeńcem ich dobrego wyglądu przez długi czas jest regularność czyszczenia. Dzięki temu unikniemy trwałych zabrudzeń, których usunięcie może być trudne. Nie każdy środek czyszczący dostępny w sklepie czy drogerii nadaje się do pielęgnacji armatury. Powinniśmy zrezygnować ze specyfików zawierających chlor, wybielacze, substancje żrące i ścierające. Warto także zwrócić uwagę na to, czym czyścimy baterie. Najlepiej używać miękkich ściereczek, np. z mikrofibry lub delikatnych gąbek. Po myciu warto wytrzeć i wypolerować ich powierzchnię. Dobrze jest czyścić armaturę systematycznie i w miarę często. Jeżeli mamy możliwość, najlepiej wytrzeć ją do sucha po każdym użyciu, np. po kąpieli pod prysznicem. Czy to uciążliwe? Z pewnością na początku trzeba się będzie przyzwyczaić do takich rytuałów. Ale taka pielęgnacja zapewni bateriom z kolekcji Stratos Black czy Vitto Black Gold długotrwałe piękno.
Chrom i złoto – dbaj o idealny połysk
Chrom od lat pozostaje kolorem wybieranym najczęściej, jeśli chodzi o armaturę łazienkową. To rozwiązanie ponadczasowe, eleganckie i pasuje do wielu łazienkowych aranżacji. Wyjątkowy połysk zapewniają coraz częściej także baterie w różnych odcieniach złota. Jak dbać o chromowane modele z serii Vitto VerdeLine lub złote z kolekcji Vitto Gold VerdeLine? Czyścimy je podobnie jak te w czerni. Najlepiej, gdy użyjemy do tego łagodnych środków myjących, np. mydła lub płynu do mycia naczyń oraz delikatnych ściereczek i gąbek. Unikniemy w ten sposób zniszczenia chromowanej powierzchni czy powstania niewielkich rys, których niestety nie sposób już usunąć. Po czyszczeniu, baterię najlepiej wytrzeć i wypolerować. Tu także warto wyrobić sobie nawyk osuszania armatury po każdym użyciu. W ten sposób unikamy wysychania kropel wody na jej powierzchni.
Czyść nie tylko o powłokę
Ważnym elementem każdej baterii jest aerator (lub perlator). Ogranicza on przepływ wody oraz napowietrza ją, dzięki czemu strumień jest zdecydowanie bardziej miękki i rozłożysty. Wraz z upływem czasu osadza się na nim wapienny osad, co może wpływać na jego efektywność i nasz komfort. Aby usunąć osad, należy wykręcić aerator/perlator, opłukać go dokładnie pod bieżącą wodą (w razie potrzeby wyczyścić np. roztworem octu i sody), a następnie wkręcić na miejsce. Ten prosty zabieg pozwoli na bezproblemowe użytkowanie baterii przez długi czas.
W przypadku zestawów prysznicowych Ferro warto korzystać także z systemu Ferro Easy Clean System, w który wyposażone są deszczownie oraz rączki natrysku. Pozwala on na łatwe i szybkie usuwanie kamienia wapiennego. Wystarczy wstrząsnąć lub przetrzeć palcem elastyczne dysze, z których wypływa woda, by wykruszyć z nich osadzający się kamień.
Pielęgnacja armatury nie jest trudna. Wymaga jednak wyrobienia codziennych nawyków. Dzięki nim prze lata będziemy mogli cieszyć się pięknym wyglądem i funkcjonalnością naszych baterii.