Jak zbudować i zaprogramować robota? Jakie stworzenia żyją w rzekach i jeziorach? Jakie ptaki drapieżne możemy zobaczyć w Polsce? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznali uczestnicy i uczestniczki bezpłatnych spotkań i warsztatów, które znalazły się w programie tegorocznej „Zimy z Cemex”. Zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych odbyły się w Domach Kultury: „Papiernik” w Kluczach i „Hutnik” w Jaroszowcu.
„Zima z Cemex” to inicjatywa Fundacji Cemex „Budujemy Przyszłość” i Cemex Polska, właściciela kopalni w Jaroszowcu. Tegoroczna edycja projektu została zrealizowana w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kluczach.
W ramach „Zimy z Cemex”, w Domu Kultury „Papiernik” w Kluczach odbyły się różnorodne zajęcia przyrodnicze, skierowane odpowiednio do dzieci i młodzieży oraz do dorosłych. Ci ostatni wysłuchali ciekawej prelekcji o starożytnych mitach dotyczących zwierząt. Dzieci i młodzież z kolei wzięły udział w dwóch rodzajach warsztatów. Pierwsze z nich poświęcone zostały ptakom drapieżnym. Tematem kolejnych zajęć były natomiast organizmy bezkręgowe, żyjące w rzekach i jeziorach. Korzystając z lup i mikroskopów, mali przyrodnicy obejrzeli aż 30 okazów tych wodnych stworzeń, poznając w ten sposób interesujące szczegóły ich budowy.
Dom Kultury w Kluczach zaprosił ponadto najmłodszych na spektakl lalkowy na motywach bajki o Czerwonym Kapturku, przygotowany we współpracy z Bogusławem Byrskim, aktorem Teatru Andersena w Lublinie. Na widowni zasiadło niemal 100 dzieci i osób dorosłych. Bajka została wzbogacona o wątki związane z bezpiecznymi zachowaniami, a w spektaklu wystąpił m.in. ratownik medyczny. Mali widzowie nie tylko obserwowali jego akcję ratowniczą, ale także aktywnie go wspierali, dzięki czemu poznali zasady udzielania pierwszej pomocy.
Tradycyjnie, organizatorzy „Zimy z Cemex” zadbali o to, by w ofercie zajęć nie zabrakło popularnej wśród najmłodszych robotyki. Warsztaty, podczas których dzieci uczyły się, jak budować i programować roboty, odbyły się zarówno w Kluczach, jak i w Jaroszowcu, w tamtejszym Domu Kultury „Hutnik”.
Wszystkie warsztaty realizowane w ramach projektu „Zima z Cemex” prowadzone są przez doświadczonych edukatorów w interaktywny, angażujący sposób. Nauka poprzez zabawę to podejście edukacyjne, które łączy w sobie elementy nauki i zabawy, aby ułatwić dzieciom przyswajanie wiedzy i umiejętności. Nasi trenerzy wykorzystują tę koncepcję, aby uczynić proces edukacji bardziej angażującym i przyjemnym dla uczestników i uczestniczki organizowanych przez nas zajęć - mówi Agnieszka Rutkowska, Wiceprezeska Fundacji Cemex „Budujemy Przyszłość”.