Sektor materiałów termoizolacyjnych mierzy się z kryzysem. Czy kolejne lata przyniosą poprawę?

Podziel się:

Branża materiałów termoizolacyjnych już od kilku lat mierzy się z coraz niższym zapotrzebowaniem na wytwarzane produkty. Spadki zaczęły być zauważalne już od połowy 2022 roku, a 2023 był najgorszym od wielu lat. Czy w 2024 roku sytuacja uległa poprawie? W najnowszym raporcie „Rynek materiałów termoizolacyjnych w Polsce 2024. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2024-2029” eksperci charakteryzują bieżącą sytuację, omawiają czynniki wpływające na branżę oraz przedstawiają przewidywania na kolejne lata.

Sytuacja na rynku najgorsza od wielu lat

Jak wskazują eksperci PMR Market Experts – autorzy raportu – oczekiwania odnośnie wyników za 2023 rok sprawdziły się. Ten okazał się bardzo słaby dla branży materiałów termoizolacyjnych. Rynek zaliczył bowiem głęboki dwucyfrowy spadek – zarówno pod względem wielkości, jak i wartości.

Z pewnością największy wpływ odegrało tu załamanie w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Liczba lokali, których budowa rozpoczęła się w latach 2022-2023, była aż o 22% niższa w porównaniu do lat 2021-2022. Kolejnym czynnikiem było pogorszenie koniunktury w budownictwie niemieszkaniowym. W 2023 roku niemal wszystkie segmenty rynku nieruchomości komercyjnych odnotowały niższy poziom aktywności budowlanej w porównaniu z poprzednimi latami. Oceniamy, że wartość budownictwa niemieszkaniowego w ujęciu realnym spadła o 6,5% r/r*. W konsekwencji sektor materiałów termoizolacyjnych cofnął się do poziomów sprzed kilku lat – mówi Marcin Uryga, Starszy Analityk Rynku Budowlanego w PMR i autor raportu. Jak dodaje: Tak gwałtowna zmiana była tym bardziej dotkliwa dla uczestników rynku, ponieważ nastąpiła po rekordowych latach 2020-2022. Nie dziwi zatem fakt, że liczyli oni na pierwsze symptomy ożywienia już w kolejnych miesiącach.

Konsekwencje dla branży

Wśród przedstawicieli branży termoizolacyjnej dominuje opinia, że pomimo większych nadziei, rok 2024 nie jest łatwiejszy od poprzedniego. Przede wszystkim rynek nie odczuł jeszcze pozytywnego wpływu programu Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Wysoki koszt pieniądza skutecznie hamuje bardziej zdecydowane wzrosty aktywności inwestycyjnej czy akcji kredytowej. W konsekwencji wiele tego typu działań pozostaje wstrzymanych. W obliczu przedłużającego się okresu niskiego popytu i niewykorzystanych mocy produkcyjnych, konkurencja jeszcze bardziej się zaostrza. Widoczne jest nasilenie walki cenowej, co – według ekspertów – wpływa na dalszy drenaż marż.

– Aktualnie sprzedaż w poszczególnych miesiącach jest bardzo nierówna i trudno wskazać na jednoznaczną i silną tendencję. Nastroje w branży nie są najlepsze. Rynek się skurczył i jest zauważalnie mniejszy niż w rekordowych latach. Zdecydowana większość firm przyjęła strategię defensywną, nastawioną przede wszystkim na przetrwanie trudnego okresu i minimalizowanie jego negatywnych skutków – wskazuje Marcin Uryga. Jak dodaje: O ile dane dla całości sektora materiałów termoizolacyjnych wyglądają słabo, to sytuacja w poszczególnych segmentach jest zróżnicowana. Najmocniej cierpią producenci obsługujący rynek domów jednorodzinnych, gdzie zarówno nowe budownictwo, jak i modernizacje mocno wyhamowały.

Czy 2025 przyniesie odbicie?

Problemy popytowe nie znikną z dnia na dzień i trudno oczekiwać, że pierwszy kwartał 2025 roku przyniesie na tym polu jakiś przełom. Perspektywy kolejnych miesięcy dla branży wyglądają już bardziej optymistycznie. Nie widać jednak podstaw do jakiegoś boomu, wobec czego odbudowa rynku będzie postępować powoli – zauważa Marcin Uryga.

*Dane dla firm zatrudniających powyżej 9 pracowników. 

***

O raporcie

Raport „Rynek materiałów termoizolacyjnych w Polsce 2024. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2024-2029” zawiera kompleksową analizę rynku materiałów termoizolacyjnych w Polsce. Na jego potrzeby eksperci PMR Market Experts obliczyli m.in. wielkość, wartość rynku i poszczególnych jego segmentów oraz sporządzili 5-letnie prognozy jego rozwoju. W celu uzyskania jak największej precyzji informacji, zestawiono dane pochodzące z wielu niezależnych źródeł, które zweryfikowano za pomocą modelowania ekonometrycznego oraz metodą ekspercką. Analitycy przeprowadzili wywiady pogłębione z przedstawicielami kilkunastu producentów materiałów termoizolacyjnych, a także przeanalizowali działalność i wyniki finansowe około 100 firm działających w sektorze.
 

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: PMR Market Experts
#wiadomości #termoizolacje ścian, podłóg i sufitów - izolacje #ściany #raport #izolacja

Więcej tematów: