Firma Aluplast uzyskała dofinansowanie w ramach Działania 3.01 kredyt ekologiczny Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na realizację projektu p.t. „Inwestycja wspierająca ograniczenie zużycia energii pierwotnej w przedsiębiorstwie Aluplast Sp. z o. o.”.
Projekt skierowany jest do Aluplast Sp. z o. o.”, a przedsięwzięcie ma służyć redukcji zużycia energii pierwotnej w hali produkcyjnej przedsiębiorstwa Aluplast spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
W ramach projektu zostanie wykonana instalacja fotowoltaiczna o maksymalnej mocy 999,18 kW w celu zwiększenia oszczędności energii oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Instalacja Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) o maksymalnej mocy 999,18 kW zostanie umieszczona na dachu budynku hali produkcyjnej. Instalacja fotowoltaiczna obejmuje: panele fotowoltaiczne, inwertery fotowoltaiczne oraz konstrukcję wsporczą dla modułów, a także skrzynkę przyłączeniową. Taka instalacja pozwoli pokryć zapotrzebowanie obiektu na energię systemową . Energia elektryczna produkowana przez instalację fotowoltaiczną będzie w pełni wykorzystywana przez zakład w sposób bezpośredni.
Przeprowadzono audyt energetyczny przedsięwzięcia termomodernizacyjnego wraz z dokumentacją audytową, którą opracował wykwalifikowany audytor energetyczny. Przewidywana średnia roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie 785,377 MWh/r, natomiast w ciągu roku zostanie zmniejszona emisja CO2 o 556,047 ton.
Ponadto instalacja pozwoli zaoszczędzić 872 922,97 zł na kosztach energii w ciągu roku. Powyższe działanie nie tylko przyniesie znaczące oszczędności energetyczne dla spółki, ale także pozwoli na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Wprowadzenie inwestycji zgodnie z zaleceniami wynikającymi z audytu energetycznego przyczyni się do oszczędności energii pierwotnej w hali produkcyjnej na poziomie znacznie przekraczającym 30%.
Planowany termin realizacji inwestycji to 01.07.2024 – 31.12.2025.
Wartość projektu: 3 930 000,00 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 1 646 053,93 zł