Sonda spiralna - alternatywa dla sond pionowych i kolektorów poziomych

Podziel się:
Wykorzystanie energii geotermalnej do ogrzewania i chłodzenia obiektów to jeden z kierunków w budownictwie energooszczędnym. Dzięki zastosowaniu sondy spiralnej ciepło z wnętrza ziemi jest pozyskiwane w obiegu zamkniętym już na głębokości ok. 5 m. Sonda w połączeniu z pompą ciepła tworzy system ogrzewania i chłodzenia budynku, który jest nie tylko przyjazny dla środowiska, lecz także ekonomiczny.

Wiercenie świdrem pod sondę Helix.Wiercenie świdrem pod sondę Helix.Sonda spiralna RAUGEO Helix® z PE-Xa jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza na małych działkach budowlanych i wszędzie tam, gdzie nie można wykonać odwiertów pod sondy pionowe, np. z powodu trudnych warunków gruntowych. Dodatkową zaletą tego systemu jest brak konieczności zdobywania uciążliwych zezwoleń geologicznych.

Wydajność cieplna przypadająca na jedną sondę Helix® wynosi nawet do 700 W. Odporność materiału PE-Xa na temperaturę do +95°C umożliwia późniejsze połączenie sondy z systemem solarnym. Montaż jest łatwy i nie wymaga pozyskiwania zezwoleń geologicznych. Wykonuje się go za pomocą standardowych maszyn budowlanych, do których montowany jest świder. Nie ma więc potrzeby zatrudniania firm wiertniczych.

Wprowadzanie sondy RAUGEO Helix PE-Xa do otworu wiertniczego.Wprowadzanie sondy RAUGEO Helix PE-Xa do otworu wiertniczego.Sondę spiralną można stosować zarówno w nowo wznoszonych obiektach, przede wszystkim domach energooszczędnych, jak również w poddawanych renowacji starych budynkach.

Projektowanie i montaż sond spiralnych

Przy projektowaniu i wymiarowaniu sond RAUGEO Helix® należy postępować zgodnie z wytycznymi zawartymi w dyrektywie VDI 4640. Podstawą do projektowania sond Helix® jest zapotrzebowanie budynku na ciepło. Na podstawie tego zapotrzebowania wyznacza się wydajność sond geotermalnych. Zależy ona od liczby godzin pracy przy pełnym obciążeniu, a także od warunków geologicznych i hydrologicznych. W tabeli 1 zaprezentowano wydajność sond RAUGEO Helix® w zależności od rodzaju gruntu przy 1800 godzinach pracy przy pełnym obciążeniu.

Tabela 1. Specyficzna wydajność poboru ciepła przez sondy RAUGEO Helix®.Tabela 1. Specyficzna wydajność poboru ciepła przez sondy RAUGEO Helix®.
Aby określić rodzaj gruntu, który w znacznym stopniu wpływa na wydajność sond RAUGEO Helix, można zwrócić się do instytucji dysponującej danymi geologicznymi lub wykonać odwiert próbny. W celu dokonania dokładnego wymiarowania sond, poza wyznaczeniem rodzaju gruntu, zaleca się także określenie miejscowych warunków związanych z wodą gruntową. Na wydajność sond mają wpływ przede wszystkim głębokość wody gruntowej i spadek hydrauliczny. Jeśli dane dotyczące rodzaju gruntu i wody gruntowej nie są dostępne, wówczas przy wstępnym projektowaniu punktem wyjścia może być zakładana przeciętna wydajność sond RAUGEO Helix® wynosząca 400 W.
REKLAMA:

Do wstępnego szacowania wymaganej ilości sond RAUGEO Helix® można wykorzystać dane z poniższej tabeli.

Tabela 2. Wyznaczanie liczby sond RAUGEO Helix<sup>®</sup> przy wskaźniku efektywności cieplnej pompy ciepła COP = 4 (0/35) i wydajności sond Helix<sup>®</sup> 500 W/na sondę.Tabela 2. Wyznaczanie liczby sond RAUGEO Helix® przy wskaźniku efektywności cieplnej pompy ciepła COP = 4 (0/35) i wydajności sond Helix® 500 W/na sondę.
Domek z sondami Helix.Domek z sondami Helix.

Wbudowywanie sond spiralnych

Montaż sond RAUGEO Helix® można przeprowadzić za pomocą nieskomplikowanych narzędzi i maszyn, do których może być podłączony świder. Średnica świdra musi wynosić przynajmniej 450 mm. Otwór powinien mieć głębokość około 5 m. W przypadku piaszczystego podłoża lub silnego napływu wody gruntowej należy zastosować rury osłonowe, które zapobiegają zasypywaniu się otworu podczas jego wykonywania.

Minimalny odstęp sond od budynków wynosi 1,5 m. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku montażu sond pod budynkiem. Odstępy między sondami RAUGEO Helix® powinny wynosić 3-4 m. Przy bardzo dobrych warunkach związanych z wodą gruntową odstępy mogą być mniejsze. Odstęp sond od innych instalacji zaopatrujących budynek w media musi wynosić przynajmniej 1,5 m. W przypadku, gdy ten odstęp jest mniejszy, przewody instalacji muszą być chronione odpowiednią izolacją.

Sonda spiralna Helix.Sonda spiralna Helix.

Warianty montażu

Montaż sond RAUGEO Helix® może odbywać się na różne sposoby, w zależności od warunków gruntu i ilości dostępnego miejsca. W celu zapewnienia minimalnej straty ciśnienia w całym systemie, przewody sond Helix powinny być prowadzone do rozdzielacza w dwóch równoległych obwodach. Możliwy jest montaż zespołów do 3 sond Helix, które mogą być zainstalowane obok siebie.

Sondy RAUGEO Helix lub zespoły wspólnie podłączonych sond powinny być prowadzone do rozdzielacza równolegle. Rozdzielacz powinien być zainstalowany w najwyżej położonym punkcie. Należy zaplanować odpowiednie urządzenie odpowietrzające. Rozdzielacze mogą być wyposażone w przepływomierze w celu kontrolowania poszczególnych obwodów sond.

Przed uruchomieniem całego systemu należy przeprowadzić próbę ciśnieniową przy ciśnieniu 1,5-krotnie wyższym niż ciśnienie robocze. Należy kontrolować, czy zasilanie wszystkich sond jest równomierne.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Odnawialne Źródła Energii
#czytelnia #do ogrzewanie #instalacje #obud #terma #Instalacje - pozostałe #Eko-budowa - tematy pozostałe

Więcej tematów: