Jak impregnować meble drewniane

Podziel się:
Nie ma nic lepszego niż przesiadywanie na tarasie w ciepłe letnie wieczory. Wielu z nas rezygnuje z plastikowych mebli ogrodowych, na rzecz drewnianych. Choć piękne, wymagają one szczególnej pielęgnacji.

Fot. SodalinFot. SodalinMeble drewniane, dzięki swej naturalności, dodają tarasom i ogrodom uroku. Do ich wykonania najczęściej wykorzystywane jest drewno krajowe takie jak sosna, świerk, dąb i akacja. Jeśli chcemy, aby wykonane z nich meble przetrwały kilka lub kilkanaście sezonów, powinniśmy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie.

- W sprzedaży dostępne są zarówno meble w pełni zabezpieczone i wykończone, jak również surowe, które trzeba samodzielnie ochronić przed przystąpieniem do ich eksploatacji – mówi Marcin Stankiewicz, Senior Brand Manager, ekspert marki Sadolin. - Do zabezpieczenia powierzchni surowego drewna w pierwszej kolejności należy zastosować impregnat techniczny np. Sadolin Base, który głęboko wniknie w strukturę drewna i ochroni je przed szkodliwym działaniem sinizny, grzybów pleśniowych i owadów – podkreśla.
REKLAMA:

Tak zabezpieczone drewno, dodatkowo powinno się jeszcze chronić przed czynnikami atmosferycznymi. W tym celu najlepiej zastosować lakierobejcę, a zwłaszcza produkt Sadolin Tinova, dzięki której trwałość zabezpieczenia sięga nawet 12 lat!

W przypadku mebli wykonanych z drewna egzotycznego, które ze względu na swoją zwartą budowę lepiej znosi eksploatację na zewnątrz i jest bardziej odporne na biokorozję oraz czynniki atmosferyczne, w szczególności wodę, powinniśmy zastosować specjalny olej do drewna np. Sadolin Hardwood Oil.

Jak impregnować meble drewnianeJak impregnować meble drewnianeJak impregnować meble drewniane
- W zależności od stopnia eksploatacji mebli oraz sposobu ich przechowywania (ekspozycja na czynniki atmosferyczne) powinniśmy 1-2 razy do roku nanieść preparat, aby odświeżyć kolor oraz wzmocnić ochronę przed promieniowaniem UV i wodą – mówi Stankiewicz. - Olejując drewno należy pamiętać, aby nie później niż po 30 minutach od nałożenia preparatu, usunąć jego nadmiar przy pomocy bawełnianej szmatki. Dzięki temu uzyskamy jednolity, matowy kolor oraz unikniemy powstania miejscowych powłok lakierowych na powierzchni drewna – zaznacza.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: sadolin
#meble #do ochrona #ogrody #w ogrod #na zewnatrz_bud #z drewno #olej #do malowanie #impregnat #do impregnowanie #Sadolin #poradnik

Więcej tematów: