Ściany czy sufity wykonane z płyt gipsowo - kartonowych to prosty i szybki sposób na zabudowę poddasza lub zmianę aranżacji wnętrza domu. By jednak prace przebiegały sprawnie warto zaopatrzyć się w narzędzia oferowane przez spółkę Lange Łukaszuk - akumulatorową wkrętarkę marki Kress, ułatwiającą przykręcanie płyt oraz system montażu płyt gipsowo-kartonowych marki Wolfcraft.
Wkrętarka do suchej zabudowy 180 ATBS 3,0 z magazynkiem SMV marki Kress, fot. Lange Łukaszuk
Budowa wkrętarki 180 ATBS 3,0 SMV z uchwytem 6-kątnym 1/4", na który dodatkowo zamocowana została głowica do regulacji głębokości wkręcania umożliwia szybką pracę, zaś niewielka waga urządzenia zapobiega zmęczeniu rąk podczas przykręcania płyt nad głową czy w trudno dostępnych miejscach. Co ciekawe, głowicę w razie potrzeby można szybko zdjąć i pracować bez ogranicznika głębokości. Model 180 ATBS 3,0 SMV marki Kress wyposażono w litowo-jonowym akumulator 3.0 Ah. Jest on gwarancją zapasu energii na cały dzień pracy. Na obudowie akumulatora znajdziemy diodowy wskaźnik poziomu naładowania energii oraz diody podświetlające miejsce pracy. Czas całkowitego ładowania baterii w ładowarce sieciowej, dołączonej do zestawu, wynosi jedynie 30 minut. Uzupełnieniem zestawu marki Kress jest zawieszka na pasek ze schow kiem na bity. Rozwiązanie to sprawia, że narzędzie jest zawsze dostępne pod ręką.
Adapter sufitowy marki Wolfcraft, fot. Lange Łukaszuk
Pierwszym etapem prac przy stawianiu ścian z płyt gipsowo-kartonowych jest zamontowanie profili aluminiowych, które posłużą za podstawę całej konstrukcji. Jako że łączenie profili w jedną całość może sprawić problemy, warto korzystać z niezwykle wydajnej wkrętarki Kress 180 ATBS 3,0 SMV. Kiedy mamy już zamontowane profile, możemy przystąpić do cięcia płyt. Zwykle używa się do tego ostrego noża, następnie zaś płyta przełamywana jest według wykonanej linii cięcia i od spodniej strony odcinana nożem. Docinanie i dopasowywanie mniejszych fragmentów płyt pod odpowiednim kątem może sprawiać duże trudności, dlatego też Wolfcraft proponuje użyć do tego celu specjalnego liniału z kątownikiem i poziomicą. Pozwala on wykonać długie, precyzyjne cięcie (o długości 920 mm) oraz bez wysiłku odwzorować żądany kąt na płycie gipsowo-kartonowej. Na koniec pozostaje jeszcze wyrównanie brzegów odciętej płyty. Tu przyjdzie z pomocą strug do krawędzi płyt z dwukomponentową rękojeścią i wymiennym zdzierakiem marki Wolfcraft.
Ciekawym rozwiązaniem ułatwiającym samodzielny montaż płyt jest podpórka marki Wolfcraft. Dzięki możliwości regulacji wysokości od 1.6 do 1.9 metra, pozwala ono sprawnie ustawić i podeprzeć płytę na żądanej wysokości.
W celu przytwierdzenia płyty gipsowo-kartonowej do konstrukcji metalowej lub drewnianej stosuje się specjalne wkręty i bity. Najpopularniejszym bitem do wkręcania wkrętów w płyty jest bit PH2 (1/4"). Montując samodzielnie gips-kartony warto wiedzieć, że - aby po nałożeniu gipsu nie powstały nierówności - wkręty powinny być lekko zagłębione w płycie. Trzeba również pamiętać, że nie należy wkręcać ich zbyt głęboko, gdyż mogą one przerwać papier lub przełamać płytę. W prawidłowym wkręceniu wkrętów pomocna będzie głowica z ogranicznikiem głębokości zastosowana w modelu wkrętarki 180 ATBS 3,0 MSV marki Kress oraz ukryty w niej magnetyczny uchwyt bitów ułatwiający zamocowanie wkrętów. Przy rozplanowaniu ułożenia płyt należy uw ażać, aby nie powstały fugi krzyżowe. By uniknąć powstawania rys i pęknięć na styku płyt, płyty te montować należy do konstrukcji ściany lub stropu z przesunięciem minimum 30 cm.
Szablon do wycinania lokalizacji puszek marki Wolfcraft, fot. Lange ŁukaszukKiedy już przytniemy i przykręcimy płyty gipsowo-kartonowe, przychodzi czas na prace wykończeniowe. Połączenia płyt powinny zostać wzmocnione ta śmą i wypełnione gipsem szpachlowym, a następnie należy je wyszlifować. Ten ostatni proces pozwala usunąć nadmiar masy i otrzymać idealnie równą powierzchnię. Szlifowanie to niestety etap bardzo pracochłonny, nieprzyjemny i uciążliwy - szczególnie z powodu ogromnego zapylenia. Dlatego też Lange Łukaszuk proponuje rozwiązanie marki Wolfcraft, które zminimalizuje zapylenie i pomoże szybciej uzyskać zadowalający końcowy efekt. Jest to zestaw do bezpyłowego szlifowania płyt gipsowo-kartonowych, który zawiera ergonomiczny przyrząd do szlifowania ręcznego z dwukomponentowym uchwytem ze specjalną miękką strefą, a także nakładkę odsysacza pyłu, siatkę szlifującą i wąż odsysający. Za pomocą zestawu możliwe jest szlifowanie jednoręczne lub oburęczne bez wdychania pyłu. Co ciekawe, dzięki zastosowaniu przedłużacza teleskopowego zyskujemy również możliwość wygodnego szlifowania sufitu bez użycia drabiny. Istnieje także możliwość podłączenia zestawu do dowolnego odkurzacza przemysłowego.
Jednym z ostatnich, ale nie najmniej istotnym etapem prac związanych z montażem płyt gipsowo-kartonowych jest wycięcie otworów pod puszki elektryczne. Pomocnym narzędziem będzie tutaj szablon do wycinania lokalizacji puszek marki Wolfcraft z dwoma poziomicami ułatwiającymi prawidłowe wytrasowanie otworu pod puszki. Zintegrowana podziałka ułatwia pomiar odległości do drzwi i ram okiennych, dlatego też bez problemy zamontujemy puszkę w najdogodniejszym miejscu. Tak przeprowadzone roboty umożliwią nam dalsze prace związane z malowaniem czy dowolnym dekorowaniem ścian i sufitów w naszym domu -wyjaśnia Beata Haligowska, Product Manager z firmy Lange Łukaszuk s.j.
Wydawać by się mogło, że łączenie poszczególnych elementów suchej zabudowy jest niezwykle czasochłonne i bardzo uciążliwe. Nic bardziej mylnego! Szybki i prosty montaż płyt gipsowo-kartonowych jest teraz możliwy dzięki narzędziom Wolfcraft oraz precyzyjnej i wydajnej wkrętarce 180 ATBS 3,0 marki Kress. Kompaktowa budowa tego urządzenia, przydatne dodatki, a także ciągła praca dzięki akumulatorom litowo - jonowym sprawiają, że przykręcanie płyt przebiega sprawnie i bez żadnych zakłóceń.
Fot. Lange
Wkrętarka akumulatorowa Kress 180 ATBS 3,0, cena 2507,97zł brutto
Magazynek Kress SMV do wkrętarek sieciowych, cena 627,30 zł brutto
Producent: Kress
Dystrybutor: Lange Łukaszuk
Wkrętarka 180 ATBS 3,0 SMV marki Kress - mała, poręczna z dużą wydajnością
Wkrętarkę ATBS 3,0 SMV można określić, jako kompaktowe narzędzie stworzone z myślą o montażu płyt kartonowo - gipsowych. Bardzo ciekawym rozwiązaniem proponowanym przez markę Kress jest magazynek do seryjnego wkręcania wkrętów mocowanych na taśmach. Dodatek ten, o nazwie SMV, pozwala na wkręcenie 50 wkrętów w czasie 50 sekund. Magazynek zapewnia najwyższą wydajność pracy i doskonałe efekty pracy także w trudnych pozycjach montażowych. Warto podkreślić, że magazynek SMV pasuje do wszystkich modeli wkrętarek marki Kress. Jednostka napędowa w urządzeniu Kress 180 ATBS 3,0 SMV to konstrukcja wysokoobrotowa. Przełożenie generujące 4200 obr./min nie jest stosowane w żadnym innym typie wiertarko-wkrętarek akumulatorowych dostępnych na rynku. Warto pamiętać, że mocowanie płyt gipsowych do profili aluminiowych odbywa się z wykorzystaniem wkrętów o niewielkiej średnicy, dlatego też wkrętarka nie musi mieć dużej mocy. 8,5 Nm momentu obrotowego w zupełności wystarczy, by sprzęt marki Kress poradził sobie z zamocowaniem wkrętu o wymiarach 4,2 x 16 mm. Parametry te wręcz predysponują model 180 ATBS 3,0 SMV do wkręcania wkrętów o niewielkiej średnicy i długości w miękkim materiale. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego sprzęgła kłowego. Załącza ono napęd pod wpływem nacisku bitu na wkręt - wrzeciono zacznie obracać się wtedy, kiedy dociśniemy wkrętarkę do gwintowego elementu mocującego. Dzięki temu możemy operować narzędziem bez konieczności wyłączania zasilania, a więc szybko i bez przestojów montować płyty.Budowa wkrętarki 180 ATBS 3,0 SMV z uchwytem 6-kątnym 1/4", na który dodatkowo zamocowana została głowica do regulacji głębokości wkręcania umożliwia szybką pracę, zaś niewielka waga urządzenia zapobiega zmęczeniu rąk podczas przykręcania płyt nad głową czy w trudno dostępnych miejscach. Co ciekawe, głowicę w razie potrzeby można szybko zdjąć i pracować bez ogranicznika głębokości. Model 180 ATBS 3,0 SMV marki Kress wyposażono w litowo-jonowym akumulator 3.0 Ah. Jest on gwarancją zapasu energii na cały dzień pracy. Na obudowie akumulatora znajdziemy diodowy wskaźnik poziomu naładowania energii oraz diody podświetlające miejsce pracy. Czas całkowitego ładowania baterii w ładowarce sieciowej, dołączonej do zestawu, wynosi jedynie 30 minut. Uzupełnieniem zestawu marki Kress jest zawieszka na pasek ze schow kiem na bity. Rozwiązanie to sprawia, że narzędzie jest zawsze dostępne pod ręką.
REKLAMA:
Adapter sufitowy marki Wolfcraft, fot. Lange Łukaszuk
Samodzielny montaż płyt gipsowo - kartonowych
Montaż płyt gipsowo - kartonowych jest nie lada wyzwaniem dla niewprawionego w robotach remontowych majsterkowicza. Wymaga on wiele wysiłku, czasu oraz odpowiednio dobranych materiałów i narzędzi. Beata Haligowska, Product Manager z firmy Lange Łukaszuk s.j. wyjaśni, jak krok po kroku przeprowadzić poszczególne etapy prac, by efekt końcowy był zadowalający.Pierwszym etapem prac przy stawianiu ścian z płyt gipsowo-kartonowych jest zamontowanie profili aluminiowych, które posłużą za podstawę całej konstrukcji. Jako że łączenie profili w jedną całość może sprawić problemy, warto korzystać z niezwykle wydajnej wkrętarki Kress 180 ATBS 3,0 SMV. Kiedy mamy już zamontowane profile, możemy przystąpić do cięcia płyt. Zwykle używa się do tego ostrego noża, następnie zaś płyta przełamywana jest według wykonanej linii cięcia i od spodniej strony odcinana nożem. Docinanie i dopasowywanie mniejszych fragmentów płyt pod odpowiednim kątem może sprawiać duże trudności, dlatego też Wolfcraft proponuje użyć do tego celu specjalnego liniału z kątownikiem i poziomicą. Pozwala on wykonać długie, precyzyjne cięcie (o długości 920 mm) oraz bez wysiłku odwzorować żądany kąt na płycie gipsowo-kartonowej. Na koniec pozostaje jeszcze wyrównanie brzegów odciętej płyty. Tu przyjdzie z pomocą strug do krawędzi płyt z dwukomponentową rękojeścią i wymiennym zdzierakiem marki Wolfcraft.
Ciekawym rozwiązaniem ułatwiającym samodzielny montaż płyt jest podpórka marki Wolfcraft. Dzięki możliwości regulacji wysokości od 1.6 do 1.9 metra, pozwala ono sprawnie ustawić i podeprzeć płytę na żądanej wysokości.
W celu przytwierdzenia płyty gipsowo-kartonowej do konstrukcji metalowej lub drewnianej stosuje się specjalne wkręty i bity. Najpopularniejszym bitem do wkręcania wkrętów w płyty jest bit PH2 (1/4"). Montując samodzielnie gips-kartony warto wiedzieć, że - aby po nałożeniu gipsu nie powstały nierówności - wkręty powinny być lekko zagłębione w płycie. Trzeba również pamiętać, że nie należy wkręcać ich zbyt głęboko, gdyż mogą one przerwać papier lub przełamać płytę. W prawidłowym wkręceniu wkrętów pomocna będzie głowica z ogranicznikiem głębokości zastosowana w modelu wkrętarki 180 ATBS 3,0 MSV marki Kress oraz ukryty w niej magnetyczny uchwyt bitów ułatwiający zamocowanie wkrętów. Przy rozplanowaniu ułożenia płyt należy uw ażać, aby nie powstały fugi krzyżowe. By uniknąć powstawania rys i pęknięć na styku płyt, płyty te montować należy do konstrukcji ściany lub stropu z przesunięciem minimum 30 cm.
Szablon do wycinania lokalizacji puszek marki Wolfcraft, fot. Lange ŁukaszukKiedy już przytniemy i przykręcimy płyty gipsowo-kartonowe, przychodzi czas na prace wykończeniowe. Połączenia płyt powinny zostać wzmocnione ta śmą i wypełnione gipsem szpachlowym, a następnie należy je wyszlifować. Ten ostatni proces pozwala usunąć nadmiar masy i otrzymać idealnie równą powierzchnię. Szlifowanie to niestety etap bardzo pracochłonny, nieprzyjemny i uciążliwy - szczególnie z powodu ogromnego zapylenia. Dlatego też Lange Łukaszuk proponuje rozwiązanie marki Wolfcraft, które zminimalizuje zapylenie i pomoże szybciej uzyskać zadowalający końcowy efekt. Jest to zestaw do bezpyłowego szlifowania płyt gipsowo-kartonowych, który zawiera ergonomiczny przyrząd do szlifowania ręcznego z dwukomponentowym uchwytem ze specjalną miękką strefą, a także nakładkę odsysacza pyłu, siatkę szlifującą i wąż odsysający. Za pomocą zestawu możliwe jest szlifowanie jednoręczne lub oburęczne bez wdychania pyłu. Co ciekawe, dzięki zastosowaniu przedłużacza teleskopowego zyskujemy również możliwość wygodnego szlifowania sufitu bez użycia drabiny. Istnieje także możliwość podłączenia zestawu do dowolnego odkurzacza przemysłowego.
Jednym z ostatnich, ale nie najmniej istotnym etapem prac związanych z montażem płyt gipsowo-kartonowych jest wycięcie otworów pod puszki elektryczne. Pomocnym narzędziem będzie tutaj szablon do wycinania lokalizacji puszek marki Wolfcraft z dwoma poziomicami ułatwiającymi prawidłowe wytrasowanie otworu pod puszki. Zintegrowana podziałka ułatwia pomiar odległości do drzwi i ram okiennych, dlatego też bez problemy zamontujemy puszkę w najdogodniejszym miejscu. Tak przeprowadzone roboty umożliwią nam dalsze prace związane z malowaniem czy dowolnym dekorowaniem ścian i sufitów w naszym domu -wyjaśnia Beata Haligowska, Product Manager z firmy Lange Łukaszuk s.j.
Wydawać by się mogło, że łączenie poszczególnych elementów suchej zabudowy jest niezwykle czasochłonne i bardzo uciążliwe. Nic bardziej mylnego! Szybki i prosty montaż płyt gipsowo-kartonowych jest teraz możliwy dzięki narzędziom Wolfcraft oraz precyzyjnej i wydajnej wkrętarce 180 ATBS 3,0 marki Kress. Kompaktowa budowa tego urządzenia, przydatne dodatki, a także ciągła praca dzięki akumulatorom litowo - jonowym sprawiają, że przykręcanie płyt przebiega sprawnie i bez żadnych zakłóceń.
Fot. Lange
Wkrętarka akumulatorowa Kress 180 ATBS 3,0, cena 2507,97zł brutto
Magazynek Kress SMV do wkrętarek sieciowych, cena 627,30 zł brutto
Producent: Kress
Dystrybutor: Lange Łukaszuk
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Lange