Jaśniejsze od LED

Podziel się:
Dziesięciokrotnie jaśniejsze od dotychczasowych żarówki LED.

Jaśniejsze od LEDNaukowcy z USA skonstruowali białe diody LED świecące dziesięciokrotnie silniej niż obecne. Żarówki z nich skonstruowane są droższe, ale bardzo silne i zużywające mniej energii niż dotychczasowe – poinformował magazyn „Technology Review”.

Nowe rozwiązanie opracowali uczeni pracujący dla firmy technologicznej Soraa z Freemont w Kalifornii.

Diody LED są zwykle tworzone z cienkiej warstwy azotku galu zaimplementowanego na podłożu z szafiru lub warstwy krzemu. Naukowcy z Soraa postąpili odwrotnie, używając azotku galu jako podłoża. Zmniejsza to niedopasowania struktury krystalicznej między dwoma warstwami – podłożem i warstwą pracującą, co do tej pory, przy wzroście gęstości przepływających przez nie elektronów, powodowało spadek wydajności. Redukcja tych niedopasowań o wskaźnik 1000, według badaczy, pozwoliła na 10-krotne zwiększenie ilości prądu, przepuszczanego przez aktywną warstwę materiału. Umożliwiło to 10-krotnie zwiększenie jasności diod LED.
REKLAMA:

Jak powiedział „Technology Review”, Eric Kim, prezes i zarazem główny technolog w Soraa, azotek galu jest droższy niż materiały oparte na szafirze i krzemie, ale wzrost wydajności nowych żarówek jest tak duży, iż usprawiedliwia wzrost kosztów.

Badacze skonstruowali prototypową żarówkę LED o mocy 12 wat, dającą tyle światła, ile 50-watowa żarówka halogenowa, ale zużywającą o 75 proc. mniej energii.

Według naukowców nowe diody LED pozwolą na konstrukcje bardzo silnych żarówek składających się z jednej lub kilku diod, nie jak dotąd z kilkunastu. Jak stwierdził Eric Kim, konstrukcja diod była możliwa dzięki opracowaniu nowej metody wytwarzania kryształów azotku galu. Pierwsze żarówki LED nowego typu miałyby się pojawić na rynku jeszcze w I półroczu 2012 roku.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
#wiadomości #instalacje #oswietlenie #pap

Więcej tematów: