Przestrzeń i ergonomia w łazience

Podziel się:
Zamknijmy oczy i wyobraźmy sobie, że jesteśmy w łazience naszych marzeń. Wszystko pod ręką, a jednak wokół mnóstwo miejsca na relaks, którego nie zakłóca chaos przypadkowego rozmieszczenia łazienkowych sprzętów. O tym, że nie tylko pomysłowy i oryginalny wystrój odpowiada za urok naszej łazienki, przekonują eksperci z Sanitec KOŁO.

Przestrzeń i ergonomia w łazienceErgonomia w łazience – brzmi złowieszczo? Nie powinno, bo to właśnie jej zasadami powinniśmy się kierować urządzając nasz pokój kąpielowy. Ergonomiczne wnętrze jest funkcjonalne, praktyczne i zaaranżowane w taki sposób, że korzystanie z niego jest czystą (!) przyjemnością. Wszystko ma tu swoje miejsce, nic nie przeszkadza, pomieszczenie zaprasza przemyślanym rozkładem i otwartą przestrzenią.

Łazienkowe wnętrze, naszą wodną krainę, dzielą umowne granice pomiędzy trzema strefami – kąpielową, umywalkową i sanitarną. Choć ta ostatnia powinna być odseparowana od pozostałych, to wszystkie trzy powinny tworzyć spójną całość.

Rozpoczynając planowanie łazienki warto poznać zasady, dzięki którym korzystanie z niej będzie komfortowe.

Przestrzeń i ergonomia w łazience- Wygodne korzystanie z poszczególnych urządzeń zapewni wolna przestrzeń przed nimi. Przed wanną powinna być minimalna powierzchnia o wymiarach 70 x 100 cm, a przed kabiną prysznicową 80 x 90 cm. Swobodne korzystanie z umywalki o szerokości ponad 40 cm zagwarantuje powierzchnia o wymiarach 70 x 100 cm. Nieco mniejszy obszar o powierzchni 80 x 60 cm zagwarantuje wygodę podczas korzystania z miski ustępowej , ale przed bidetem powinno być więcej wolnej podłogi - minimum 60 x 100 cm – wylicza Aleksandra Kubiak Menedżer Produktu ds. Ceramiki z Sanitec KOŁO. - Powierzchnie przed poszczególnymi urządzeniami mogą na siebie zachodzić lub nawet pokrywać się, tak więc wygodna łazienka nie musi być taka wielka. Ważne, aby była prawidłowo rozplanowana.
REKLAMA:

Równie ważna jak powierzchnia tzw. funkcjonalna - przed poszczególnymi urządzeniami, jest odległość między nimi. Powinny one wynosić około 20 -30 cm. W przypadku miski ustępowej z każdej strony powinno być minimum20 cm, ale z obu stron bidetu już30 cm. Szczególnym przypadkiem jest sąsiedztwo umywalki i wanny – w takim wypadku ich krawędzie mogą się pokrywać, a nawet maksymalnie zachodzić5 cm.

Przestrzeń i ergonomia w łazienceUrządzając łazienkę należy pomyśleć także o meblach, a nie tylko o wyposażeniu w ceramikę sanitarną, wannę czy kabinę prysznicowa. Miejsce do przechowywania m.in. kosmetyków, przyborów toaletowych czy dodatkowych ręczników zagwarantuje porządek w łazience. - Bardzo praktyczne są szafki podumywalkowe, z jedną lub kilkoma szufladami. Z góry widać całą zawartość szuflady, a po kosmetyki i przybory nie trzeba się nadmiernie schylać. Takie rozwiązanie zastosowano w meblach KOŁO m.in. serii Domino, Quattro i Preciosa 2. Innego typu szafki, jak te z serii EGO lub OVUM by Antonio Citterio, oprócz zamykanej przestrzeni pełnią także rolę blatu do odstawiania kosmetyków i postawienia na niej umywalki – radzi Małgorzata Ostaszewska Menedżer Produktu ds. Mebli Sanitec KOŁO.

Łazienkę potraktujmy jako naszą prywatną przestrzeń życiową. Aranżujemy ją samodzielnie i poruszamy się w niej swobodnie. Przyjazna łazienka jest prawdziwie nasza – nie musimy zamykać oczu, by ją sobie wyobrazić.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Sanitec
#czytelnia #meble #wewnatrz_bud #wnetrza #do lazienka #sanitec #Łazienka - wystrój

Więcej tematów: