Jak i czym zabezpieczyć małą architekturę ogrodową

Podziel się:
Właściwe zabezpieczenie małej architektury ogrodowej wykonanej z drewna gwarantuje jej trwałość i atrakcyjny wygląd. Oba efekty uzyskamy stosując ekologiczny produkt Lazura 4 Lata marki Bondex.

Bondex Lazura 4 LataBondex Lazura 4 LataOprócz prac w ogrodzie, które wymagają od nas wysiłku, spędzamy w nim czas również na odpoczynku. Właśnie wtedy najbardziej doceniamy nie tylko funkcjonalność, ale również urok drewnianych mebli ogrodowych i małej architektury w postaci altanek, domków, płotów, palisad, kwietników czy huśtawek. Aby służyły nam przez długie lata, warto zadbać o ich stan. Osiągniemy to poprzez zapewnienie odpowiedniej powłoki, która oprócz odporności na działanie czynników atmosferycznych, zagwarantuje również estetyczny wygląd. Przed pierwszym malowaniem lub renowacją mebli bądź elementów małej architektury, konieczne jest precyzyjne wykonanie poszczególnych etapów prac mających na celu przygotowanie i właściwe pokrycie podłoża. Kluczowym czynnikiem stanowiącym o trwałości otrzymanej powłoki zabezpieczającej jest także wysokojakościowy produkt. Lazura 4 Lata marki Bondex, to odpowiedni środek, który dzięki swoim właściwościom łatwo się rozprowadza i wnika w malowaną powierzchnię lepiej niż lazury standardowe. Daje także elegancki i naturalny efekt dekoracyjny w postaci satynowego połysku. Jest to wodna lazura do drewna, która dzięki specjalnemu składowi szybko schnie i nie wydziela drażniącego zapachu charakterystycznego dla produktów wytwarzanych na bazie rozpuszczalników. Użycie nowoczesnych technologii produkcji sprawia, że lazura wodorozcieńczalna posiada bardzo wysokie właściwości zabezpieczające. Jest ona produktem ekologicznym i pozwala na przeprowadzanie prac malarskich również w pomieszczeniach zamkniętych.

Malowanie mebli ogrodowych Bondex Lazura 4 Lata. Fot. BonedexMalowanie mebli ogrodowych Bondex Lazura 4 Lata. Fot. Bonedex

Właściwe przygotowanie drewna

W zależności od tego, czy będziemy pokrywać warstwą ochronną nowe meble i elementy małej architektury ogrodowej wykonane z surowego drewna, czy odnawiać stare, musimy we właściwy sposób przygotować malowaną powierzchnię. Mając do czynienia z nowym, surowym drewnem, dla zapewnienia mu odpowiedniego zabezpieczenia na początku należy użyć impregnatu, który głęboko wniknie w podłoże i będzie stanowił ochronę przed korozją biologiczną wywoływaną przez mikroorganizmy i insekty. Z myślą o późniejszym zastosowaniu wodorozcieńczalnej lazury, warto użyć produktu Bondex Wood Preserver, który jest również ekologicznym preparatem opartym na wodzie. Dzięki temu uzyskamy jednolitą kompozycję użytych materiałów, co zapewni, że poszczególne warstwy zabezpieczające nie będą ze sobą kolidowały pod względem składu. Przystępując do prac z surowym drewnem musimy się upewnić, że jego wilgotność nie przekracza 18%, co pozwala na odpowiednie wnikanie stosowanych preparatów impregnujących i pokrywających. W przypadku elementów drewnianych poddawanych renowacji, musimy zadbać o precyzyjne usunięcie warstw, które zaczęły odpryskiwać lub się łuszczyć. Możemy to zrobić ręcznie, papierem ściernym lub przy pomocy narzędzi mechanicznych. Należy w miarę możliwości starannie oczyścić także miejsca trudno dostępne, a więc łączenia i elementy zachodzące na siebie, nie zapominając o usunięciu wykwitów pleśni lub grzybów. Tak przygotowane elementy koniecznie trzeba odpylić i odtłuścić, po czym pozostawić na kilka godzin do wyschnięcia – powierzchnia musi być czysta, sucha i zdrowia.
REKLAMA:

Malowanie plotu Bondex Lazura. Fot. BondexMalowanie plotu Bondex Lazura. Fot. Bondex

Gwarancja trwałości i pełnej ochrony drewna

Dopiero po właściwej impregnacji, można nakładać warstwę wykończeniową. Malowanie należy przeprowadzać w sprzyjających ku temu warunkach, a więc przy odpowiedniej wilgotności oraz temperaturze powietrza. O ile nie możemy zagwarantować sobie dobrej pogody na malowanie, to z pewnością bardzo przydatne okaże się szybkie schnięcie poszczególnych powłok. W optymalnych warunkach, a więc przy temperaturze 23°C i wilgotności 60%, kolejną warstwę Bondex Lazury 4 Lata można nakładać już po 3 godzinach, a całkowita suchość osiągnięta zostaje po upływie 12 godzin. Dzięki temu zaczynając pracę rano, możemy skończyć ją praktycznie w ciągu jednego dnia. Odpowiedni efekt ochronny i estetyczny osiągniemy przez nałożenie 2 do 3 warstw. Każda z nich powinna być równomiernie rozprowadzana wzdłuż słojów drewna. Z uwagi na bezwonność produktu, malowanie można wykonywać także wewnątrz altan czy domków ogrodowych. Lazura 4 Lata marki Bondex dzięki oparciu swojego składu na wodzie jest produktem, który bardzo dobrze penetruje podłoże. Mikroporowata struktura, którą tworzy, pozwala na naturalne oddychanie drewna. Powłoka osiągnięta przez zastosowanie wodnej lazury do drewna zabezpiecza jego powierzchnię przed działaniem czynników atmosferycznych, w tym promieni UV. Lazura 4 Lata marki Bondex nadaje się zarówno do krajowych jak i egzotycznych gatunków drewna. Wysoka przejrzystość zastosowanych w produkcie żywic gwarantuje ciekawy efekt wizualny, dzięki podkreśleniu naturalnych słojów drewna. Produkt oferowany jest w palecie 6 kolorów drewna, co pozwala nadać unikalny charakter meblom ogrodowym i innym drewnianym elementom, a przez to dostosować je do indywidualnych oczekiwań. Produkt oferowany jest w opakowaniach o pojemności 0,75 l i 5 l.

Cechy produktu:
Spoiwo: żywica akrylowa
Pigmenty: organiczne i nieorganiczne
Połysk: satynowy
Czas schnięcia: Pyłosuchość po ok. 30 min.
Nakładanie drugiej warstwy po ok. 3 godz.
Całkowita suchość po ok. 12 godz.
Wydajność: 12 m2/l
Rozpuszczalnik: woda

Cena: 35,70 PLN za 0,75 l, 169 PLN za 5 l
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: dyrup
#czytelnia #ogrody #w ogrod #na zewnatrz_bud #z drewno #do malowanie #na meble #impregnat #do impregnowanie #dyrup #Pielęgnacja ogrodu

Więcej tematów: