Od 2015 roku każdy nowy lub remontowany budynek będzie musiał być wyposażony w urządzenie energii odnawialnej. Zastanawiałeś się nad instalacją kolektora słonecznego w niedalekiej przyszłości? Skorzystaj z dotacji i zrób to już teraz!

Jak łatwo sobie wyobrazić, jeśli instalacja tego typu urządzeń będzie koniecznością – ceny kolektorów, pomp cieplnych i wiatraków pójdą w górę. Może zatem warto już teraz rozważyć instalację urządzeń do przetwarzania energii odnawialnej w naszym domu?

Czy instalacja kolektora się opłaca?
Deweloperów oraz prywatnych inwestorów często odstrasza wysoka cena inwestycji w kolektor, przy niewielkich korzyściach początkowych. I choć źródła odnawialnej energii stają się z roku na rok coraz bardziej popularne, do sąsiadujących Niemiec dużo nam jeszcze brakuje.Wystarczy wspomnieć, że aż 40% wszystkich kolektorów słonecznych z całej Europy – znajduje się na dachach naszych zachodnich sąsiadów. A przecież z racji położenia na podobnej szerokości geograficznej Niemcy otrzymują takie same ilości energii słonecznej co Polska.
REKLAMA:
Ile moglibyśmy zyskać na instalacji kolektora? Już 1,5 m2 powierzchni kolektorów słonecznych Braas dla 1 osoby pozwala zredukować koszty podgrzewania ciepłej wody w skali roku o ponad 60%. W miesiącach letnich system wysokowydajnych solarów może podgrzać nawet 100% ciepłej wody zużywanej w gospodarstwie domowym. W kontekście wciąż drożejących cen energii, jest to bardzo korzystne rozwiązanie – mówi Łukasz Grzywacz, Product Manager systemów solarnych w firmie Monier Braas.

Dotacje solarne do końca 2013 roku
Wnioskodawcy wciąż mogą ubiegać się o 45-procentową dopłatę, która obejmuje zakup oraz instalację systemu solarnego. Dotychczas było to średnio 6 570 złotych. Akcja, organizowana przez Program Priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, skierowana jest do gospodarstw domowych i wspólnot mieszkaniowych, z wyjątkiem właścicieli budynków podłączonych do miejskiej sieci cieplnej z gorącą wodą. Dokumenty można składać do końca 2013 roku*.Dobrze zaprojektowana i zamontowana instalacja powinna w polskich warunkach pokryć ok. 60 procent rocznego zapotrzebowania na energię i tym samym o tyle obniżyć rachunki za prąd. Ponieważ rozkład nasłonecznienia w Polsce jest równomierny – inwestowanie w energię słoneczną jest jak najbardziej uzasadnione i opłacalne. Warto o tym pamiętać, szczególnie w kontekście nadchodzących zmian w prawie budowlanym.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Braas