Jak zaoszczędzić na rachunkach zimą

Podziel się:
Zwiększone wydatki możemy w znacznym stopniu ograniczyć – wystarczy zmienić swoje nawyki i w prawidłowy sposób przygotować budynek do zimy.

fot. ROCKWOOLfot. ROCKWOOL

Zmiana nawyków

Bardzo dużą część energii nieświadomie po prostu marnujemy. Jednym z najczęstszych grzechów jest nagrzewanie wnętrz do zbyt wysokiej temperatury. Nie dość, że nie jest to specjalnie zdrowe (znacznie zwiększamy ryzyko przeziębienia), to prowadzi do poczucia dyskomfortu i w konsekwencji nadmiernie długiego wietrzenia, którego następstwem są duże straty ciepła. Powinniśmy również pamiętać, aby nie zasłaniać grzejników – zastawione meblami czy nawet zwykłymi zasłonami okiennymi mogą być nawet o 20% mniej efektywne. Tanim i skutecznym rozwiązaniem są też umieszczone za grzejnikami ekrany odbijające ciepło – dzięki nim nie będzie ono uciekać na zewnątrz przez ściany.

Przegląd instalacji

Chcąc zaoszczędzić na rachunkach za energię powinniśmy przede wszystkim upewnić się, że nasz system centralnego ogrzewania jest w pełni sprawny. Nie każdy wie, że samo zanieczyszczenie kotła potrafi zmniejszyć wydajność ogrzewania nawet do kilkunastu procent. Przygotowanie do zimy powinniśmy więc zacząć od solidnego przeglądu i korekty ewentualnych zaniedbań konserwacyjnych.

Docieplenie

Chcąc na trwałe zmniejszyć apetyt swojego domu na energię powinniśmy zadbać o jego prawidłowe ocieplenie. Do wyboru mamy tutaj przede wszystkim wełnę mineralną i styropian. W ramach nowoczesnych domów energooszczędnych, częściej wybiera się tę drugą opcję. Docieplenie skalną wełną, w przeciwieństwie do styropianowego, pozwala ścianom oddychać. Dzięki temu mamy w mieszkaniu znacznie zdrowszy mikroklimat i ograniczone ryzyko powstawania pleśni spowodowanej kondensacją wody. O przewadze wełny najdobitniej świadczą jednak jej właściwości przeciwpożarowe. Jest to materiał niepalny, który w ogóle nie bierze udziału w rozprzestrzenianiu ognia i oprócz funkcji izolacyjnej świetnie sprawdza się jako środek pasywnej ochrony przeciwpożarowej – mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert firmy ROCKWOOL.
REKLAMA:

Najwięcej na świecie domów energooszczędnych buduje się w Austrii i Niemczech. Stamtąd też pochodzą najlepsze firmy produkujące stolarkę do tego typu budownictwa. O rekomendację poprosiliśmy Dariusza Olszewskiego, eksperta firmy INTERNORM – największej austriackiej marki okiennej specjalizującej się w produkcji komponentów do domów energooszczędnych. Ludziom myślącym o długoterminowych oszczędnościach poleciłbym okno HV240 Varion 4. Model ten ma wbudowaną między szybami żaluzję, która po opuszczeniu zwiększa poziom izolacyjności do 0,63W/m2K. Gwarantuje to maksymalnie wydajne gospodarowanie ciepłem w budynku. Przy podejmowaniu decyzji o wymianie okien należy też pamiętać, że kluczowym elementem dla ich prawidłowego działania jest montaż. Radziłbym zwrócić uwagę czy firma zapewnia profesjonalny montaż, czy też jej rola sprowadza się do sprzedania nam samego zestawu okiennego- wyjaśnia Olszewski.

Dopłaty

Stosując się do powyższych rad można zmniejszyć zapotrzebowanie swoich domów na energię nawet o kilkadziesiąt procent. Jeśli natomiast jesteśmy w trakcie planowania budowy lub zakupu domu i chcemy jak najwięcej zaoszczędzić na przyszłych rachunkach, warto zainteresować się programem dopłat do budynków energooszczędnych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który ruszy na początku stycznia 2013 roku W ramach programu możliwe będzie uzyskanie na budowę budynku energooszczędnego aż 30 tysięcy złotych. Jeśli zdecydujemy się na standard pasywny – aż do 50 tysięcy.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: rockwool
#finanse #prawo #docieplanie #Internorm #uszczelnianie #poradnik #Domowe finanse

Więcej tematów: