Jak montować blachodachówkę modułową na dachu

Podziel się:
Blachodachówka modułowa jest lekka i szybka w montażu. Dzięki specjalnemu profilowaniu, tworzy bardzo efektowne pokrycie. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku konstrukcji niektórych budynków.

Fot. Blachy PruszyńskiFot. Blachy PruszyńskiBlachodachówka modułowa ARADPRU, oferowana jest w stosunkowo niewielkich dwumodułowych panelach, nie zaś w postaci tradycyjnych arkuszy. Upraszcza to kwestię transportu pokrycia budowę oraz jego montaż na dachu. Dla dekarzy ważny jest fakt, że produkt wyposażony jest w gotowe otwory montażowe umiejscowione tak, aby zamaskować wkręty mocujące. Inna zauważalna zaleta - to cięty po fali brzeg pokrycia dachowego. Rozwiązanie to zapewnia ścisłe przyleganie kolejnych paneli i umożliwia ich montaż na specjalnej listwie startowej bez widocznych łączników.

Fot. Blachy Pruszyński Przygotowanie obróbki - najprościej wykonać szablon z kawałka blachy. Opieramy go na krokwi i dobieramy odpowiedni kątFot. Blachy Pruszyński Przygotowanie obróbki - najprościej wykonać szablon z kawałka blachy. Opieramy go na krokwi i dobieramy odpowiedni kąt

Prace wstępne – montaż pierwszego pasa nadrynnowego i foli dachowej

Z uwagi na charakter pokrycia - przygotowanie więźby dachowej zdecydowanie różni się od podkonstrukcji dedykowanych dla tradycyjnych blachodachówek. Podstawowe różnice to wymiary łat, które wynoszą 30x100 lub 40x100 mm. Istotne jest również przygotowanie pasa nadrynnowego, do którego mocowane są listwy startowe. Łaty mocujemy co 350 mm, należy jednak pamiętać że na górnych zakładkach „tracimy” po około 2 mm (grubość łączonych arkuszy). Należy wziąć ten fakt pod uwagę i korygować rozmieszczenie łat co pewien czas. Konstrukcja, która została wykorzystana przy montażu blachodachówki modułowej składa się z membrany dachowej 170, kontrłaty i łaty o wymiarach 30x100 mm - podpowiada Artur Marciniak, Dyrektor ds. Jakości i Certyfikacji z firmy Blachy Pruszyński
REKLAMA:

Pierwszy pas nadrynnowy

1. Pracę rozpoczynamy od nabicia deski czołowej. Następnie wykonujemy obróbki pasa podrynnowego i zakładamy rynny. Kolejność taką wymusza odpowiednie przygotowanie pasa nadrynnowego, na którym zostanie zamocowana listwa startowa.

Fot. Blachy Pruszyński Prawidłowa obróbka i zagięcie boczne pierwszego pasa nadrynnowego.Fot. Blachy Pruszyński Prawidłowa obróbka i zagięcie boczne pierwszego pasa nadrynnowego.2. Warto zaznaczyć, że membrana dachowa będzie ułożona na pierwszym pasie nadrynnowym w związku z czym pierwszym krokiem jest właściwe przygotowanie obróbki. W tym celu ustalamy odpowiedni kąt pod jakim pas będzie ułożony w stosunku do rynny.

3. Następnie przygotowujemy obróbkę pierwszego pasa nadrynnowego. Musimy pamiętać aby odpowiednio zagiąć jego krawędzie boczne. Boki dolnego zagięcia należy dociąć lekko z ukosa i zawinąć do góry. Długość pasa ustalamy tak by jego dolna krawędź zmieściła się w zamontowanej rynnie. Odległość od krawędzi obróbki i denka rynnowego powinna wynosić ok. 10 mm. Następnie pas mocujemy gwoździami bezpośrednio do krokwi. Jeżeli niemożliwe jest wykonanie obróbki z jednego odcinka blachy lub połączenie znajduje się poza krokwią, miejsce łączenia dwóch obróbek musimy zabezpieczyć przed przesuwaniem. W tym celu nacinamy zamontowane pasy i za pomocą kleszczy zaginamy powstały klips pod spód. Chcąc uniknąć przerwania membrany o ostre krawędzie wykonanego wcześniej połączenia zaginamy je do dołu.

Fot. Blachy Pruszyński Montaż membrany dachowejFot. Blachy Pruszyński Montaż membrany dachowej

Membrana

4. Kolejną czynnością jest zamontowanie membrany, którą układamy na przygotowanym pasie nadrynnowym, po czym za pomocą zszywek mocujemy do krokwi.

Montaż pierwszego pasa nadrynnowego i membrany dachowej to pierwszy i jeden z najważniejszych etapów montażu blachodachówki modułowej. Już tutaj powinniśmy skorygować wszelkie niedoskonałości dachu, które mogą rzutować na prawidłowe układanie pokrycia.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Blachy Pruszyński
#dachy #blachy_pruszynski #dach #do mocowanie #dachowka #z blacha #na zewnatrz_bud #dach_skosny #poradnik #Dachy - budowanie

Więcej tematów: