Zima w ogrodzie

Podziel się:
Niskie temperatury, krótkie dni, opady śniegu- wszystko wskazuje na to, że zima zagościła u nas na dobre. Ogrody odpowiednio przygotowane do niej jesienią, powinny spokojnie przeczekać do wiosny zapadając w zimowy sen. Przydomowych ogrodników nie zwalnia to jednak z drobnych prac, które pozwolą cieszyć się pięknym ogrodem w kolejnym sezonie.

Fot. HusqvarnaFot. HusqvarnaNie można dać się zwieźć złudzeniu, iż zimą nie ma żadnych ogrodowych obowiązków! Doglądając zieleniec w zimowe dni, pracujemy nad ich dobrym wyglądem na wiosnę. W mroźne dni nie musimy oczywiście spędzać wielu godzin w ogrodzie. Wystarczy kilka chwil, aby wykonać większość obowiązków.

- Główne prace w środku zimy polegają głównie na działaniach kontrolnych oraz zapobiegawczych. Należy regularnie otrząsać śnieg z gałęzi, aby nie pękały pod jego nadmiarem. Ważne jest sprawdzenie stanu otulin wokół drzewek. W sytuacji gdy maty ochronne zsunęły się, trzeba je poprawić, a rozwiane stroisze ponownie ułożyć i przykryć niedużą ilością śniegu. Do regularnych czynności zaliczamy także doglądanie drzew w poszukiwaniu szkodników lub grzybów. W przypadku ich obecności należy wykonać opryski ekologicznymi środkami. Chore i porażone rośliny, zasychające pędy oraz liście trzeba usunąć, np. sekatorem uniwersalnym – powiedział Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

Pada śnieg…

Nikt z nas nie ma ochoty na poranny wysiłek przy minusowej temperaturze, nie mówiąc już o stracie czasu. Jest na to jednak sposób! Dzień może zostać uratowany dzięki zaopatrzeniu się w odśnieżarkę – najodpowiedniejszy sprzęt w walce z nieproszonym śniegiem.

Chodniki, ścieżki, czy drogi dojazdowe muszą być odśnieżone, aby zapewnić bezpieczeństwo przechodniom i domownikom. Najszybciej i najłatwiej z białym puchem poradzą sobie odśnieżarki spalinowe. Na mniejszych powierzchniach sprawdzi się sprzęt jednostopniowy, np. Husqvarna ST 121E. Z kolei większe tereny wymagają mocniejszych pługów wirnikowych. Dzięki nim śnieg jest najpierw zbierany przez podajnik ślimakowy, a następnie wyrzucany przez wysokoobrotową dmuchawę.
Trzeba pamiętać, żeby nie usuwać pokrywy śnieżnej z trawników lub rabat. Dla roślin to naturalny izolator, chroniący przed utratą ciepła. Z kolei gdy temperatura spada poniżej zera, ale nie pada świeży śnieg, możemy zadbać o skuteczniejszą izolację dla roślin, rozrzucając korę, trociny lub agrowłókninę jako otuliny.

Jeżeli temperatura nie spada poniżej -5˚C, dobrym pomysłem jest wykonanie delikatnego przycinania roślin. Podczas zimy, gdy korony drzew są najbardziej przejrzyste, możemy dostrzec, które gałęzie są najmocniejsze, a które słabsze. Należy usunąć wątłe oraz krzyżujące się gałęzie, aby drzewa mogły rozwijać się prawidłowo. Krzewy wymagają pielęgnacji z podobnych powodów. Ich przyrost na wiosnę będzie lepszy, gdy lekko prześwietlimy zbyt gęste gałęzie. Starsze odrośla należy przyciąć u spodu, co ułatwi rozwój młodszych pędów. Do takich zadań najlepiej użyć piły do okrzesywania lub nożyc do krzewów.
REKLAMA:

Jak widać jest sporo prac do wykonania w tym okresie, jednak z pewnością nasz ogród odwdzięczy się nam za włożony w niego trud i już na wiosnę będziemy mogli podziwiać jego piękno.

Mogą się przydać w zimowych pracach:

Sekator Husqvarna Functional

Jego głowica jest wyprofilowana dla optymalnego przenoszenia siły nacisku. Można z niego korzystać w dwóch położeniach – do cięcia z dużą siłą (grubsze gałęzie) lub do szybkiego podcinania.

Husqvarna ST 121E

Kompaktowa i wydajna jednostopniowa odśnieżarka przeznaczona do ścieżek i podjazdów. Jest zwrotna, a zdalne sterowanie wyrzutnikiem pozwala na ustawienie kierunku wyrzutu śniegu. Oświetlenie diodowe sprzyja pracy o każdej porze dnia.

Husqvarna ST 276EP

Jej solidna konstrukcja zapewnia wytrzymałość i pierwszorzędne efekty pracy, nawet w ciężkich warunkach pogodowych. Odśnieżarka ta posiada rozrusznik elektryczny, dzięki czemu można ją uruchomić w nawet bardzo niskich temperaturach. Ponadto ST 276EP wyposażona została w napęd bezstopniowy, dzięki czemu praca przebiega płynnie.

Husqvarna ST 268EPT

Nowa odśnieżarka, przeznaczona do profesjonalnego użytku, poradzi sobie nawet z bardzo trudnymi wyzwaniami. Do jej zalet należy blokada mechanizmu różnicowego i głęboki bieżnik w gąsienicach. Hydrostatyczna skrzynia biegów nie przenosi drgań na resztę urządzenia.

Nożyce do krzewów Husqvarna Functional

Gwarantują pracę bez wysiłku. Są mocne i bardzo lekkie. Posiadają ergonomiczne uchwyty z tworzywa sztucznego, wzmocnione włóknem szklanym. Ich ostrza zostały pokryte specjalną powłoką zapobiegającą przywieraniu. Optymalne wyprofilowanie umożliwia łatwe, precyzyjne cięcie. Opatentowana przekładnia zwiększa siłę nacisku podczas cięcia
o 38%.

Piła do okrzesywania Husqvarna

Odcinanie niewielkich gałęzi za pomocą tej piły jest łatwe
i zajmuje niewiele czasu.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Husqvarna
#czytelnia #okna i drzwi #ogrody #w ogrod #narzedzie_elektryczne #akcesoria #w zewnatrz_bud #Pielęgnacja ogrodu #Narzędzia, maszyny ogrodowe

Więcej tematów: