Kamień to znany i ceniony od wieków budulec, który zachwyca swoją różnorodnością oraz ponadczasowym pięknem. Niestety koszt jego montażu na elewacji jest bardzo wysoki, a sam proces należy do czasochłonnych i skomplikowanych. Nie oznacza to jednak, że mamy porzucić marzenia o kamiennej elewacji. Na rynku dostępne są m.in. tynki i farby, imitujące ten materiał. To znacznie tańszy i szybszy sposób na ozdobienie domu zgodnie z naszymi preferencjami.

Materiał jest bardzo ciężki, dlatego sam proces jego montażu jest bardzo skomplikowanym i czasochłonnym przedsięwzięciem logistycznym. Koszty instalacji są tym samym bardzo wysokie, chociażby w porównaniu do innych naturalnych surowców, np. drewna. W Polsce stosuje się dwie techniki nakładania naturalnego kamienia na elewację - „na mokro” i „na sucho”. Obecnie coraz częściej odchodzi się od metody mokrej, z powodu jej słabych możliwości odprowadzania pary wodnej, generowanej wewnątrz budynku.
REKLAMA:

Obecnie rynek oferuje materiały, które z powodzeniem mogą zastąpić kamień naturalny, nie tracąc przy tym na walorach estetycznych. Podstawowym atutem tynków dających efekt kamienia jest szybkość wykonania elewacji i jej trwałość – podkreśla mgr inż. Tomasz Zembrowski, specjalista Ceresit VISAGE.

Tynki cechują się wysoką odpornością na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Są odporne na zabrudzenia, a przy tym wytrzymałe. Z powodzeniem zabezpieczą miejsca szczególnie narażone na uszkodzenia. Dodając do puli zalet stosunkowo niskie koszty wykonania elewacji imitującej kamień, rozwiązanie to jest zdecydowanie godne uwagi.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: henkel