Zima to szczególnie trudny okres, zwłaszcza dla domowego budżetu. Jest to naturalnie spowodowane koniecznością ogrzewania mieszkania, a co za tym idzie wysokimi rachunkami za energię. Istnieje jednak możliwość znacznego zredukowania tych kosztów poprzez zainstalowanie nowoczesnego regulatora temperatury

Efektywne zarządzanie ciepłem
Nowoczesne regulatory temperatury to inteligentne urządzenia, które korzystają z najnowszych rozwiązań technologicznych. Pomimo prostej formy i niewielkich rozmiarów, mieści się w nich ogromny potencjał. Są funkcjonalne, łatwe w obsłudze, długowieczne, a przede wszystkim przyczyniają się do obniżania zużycia energii. W jaki sposób? – Dla przykładu, bezprzewodowe regulatory temperatury AURATON (np. model 2025 RTH lub 2030 RTH), działające w innowacyjnym systemie LMS, dają możliwość indywidualnego zaprogramowania sterownika lub skorzystanie z programów fabrycznie zapisanych w jego pamięci. Dzięki temu, możemy efektywnie zarządzać pracą kotła grzewczego, ustawiając odpowiednią temperaturę z dokładnością do 0,2°C na każdy dzień tygodnia i na każdą porę dnia z dokładnością co do minuty - mówi Maciej Leonhard z firmy LARS. Gdy urządzenie grzewcze osiągnie zadany poziom temperatury, wówczas regulator (nadajnik) we współpracy z modułem wykonawczym (RTH), spowoduje wyłączenie pieca, a włączy go na dogrzewanie dopiero wtedy, gdy temperatura zacznie spadać.REKLAMA:

Komfortowa funkcjonalność
Inteligentny regulator temperatury pozwoli nam także zarządzać temperaturą, kiedy nie ma nas w domu. Jest to możliwe, dzięki trybowi urlopowemu. Korzystając z tej opcji, nie musimy przeprogramowywać codziennych ustawień regulatora.- W trakcie działania tego trybu, regulator będzie realizował tylko tzw. temperaturę urlopową, fabrycznie ustawioną na poziomie 16°C. Maksymalny czas działania trybu urlopowego może być inny dla różnych modeli. W przypadku urządzenia AURATON 2025 RTH to nawet 99 dni! – tłumaczy Maciej Leonhard. Aby po urlopie przywitała nas w domu przyjemna temperatura, ustawiamy zakończenie trybu urlopowego np. na dzień przed planowanym powrotem. Wówczas regulator wróci do programów zadanych wcześniej. Gdy planujemy dłuższą nieobecność w naszym domu czy mieszkaniu lub gdy kończy się sezon grzewczy, możemy także skorzystać z programu temperatury przeciwzamrożeniowej. Ustawienie jej ma na celu przede wszystkim zapobieganie zamarznięcia wody w instalacji grzewczej.
– Nasze urządzenia mają zaprogramowaną temperaturę przeciwzamrożeniową na poziomie 7°C. Możemy ją jednak zmodyfikować indywidualnie w zakresie 4°C-10°C – dodaje Maciej Leonhard.
Proste oszczędności
Rozbudowanie domowej instalacji grzewczej o innowacyjne i zaawansowane technologicznie regulatory temperatury to inwestycja, która szybko przynosi korzyści w postaci znacznych oszczędności. Poniesiony jednorazowo koszt zakupu urządzenia w wysokości ok. 200-300 zł zwykle zwraca się już po pierwszym sezonie grzewczym. Jest to możliwe, ponieważ właściwie dobrany regulator temperatury potrafi obniżyć koszty zużycia energii aż o 30%! Samo urządzenie jest praktycznie bezawaryjne i może działać na jednej baterii przez wiele lat (modele bezprzewodowe) lub pobierać znikomą ilość prądu (modele przewodowe). Zatem, oprócz wygody, komfortu cieplnego i realnych oszczędności, możemy również dbać o środowisko, minimalizując produkcję niebezpiecznych odpadów w postaci zużytych baterii oraz korzystać z energooszczędnych rozwiązań oferowanych przez współczesna technologię.REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Lars