Co to jest dioda LED

Podziel się:
LED to Light Emitting Diode, czyli dioda elektroluminescencyjna. Zasada jej działania polega na wykorzystaniu zjawiska elektroluminescencji (tzw. zimnego świecenia, gdyż emisja fal cieplnych nie jest wynikiem rozgrzania ich do wysokiej temperatury). Elementami składowymi diody LED są anoda, katoda, chip LED, łączenie z drutu oraz mikrownęka i soczewka epoksydowa/silikonowa.

Serce diody stanowi półprzewodnik, który składa się z dwóch obszarów: typu „n” i typu „p”. W pierwszym nośnikami są ujemne elektrony, które znajdują się na wyższym poziomie energetycznym i mają wyższą energię; w drugim – nośnikami są dodatnie braki elektronów, tzw. dziury. Przewodzi ona prąd tylko w jednym kierunku. Podłączenie zewnętrznego zasilania sprawia, że elektrony z wyższego poziomu energetycznego przechodzą na niższy, a uwolniona w trakcie tego procesu energia zostaje zamieniona na światło. Na intensywność świecenia bezpośredni wpływ ma wartość podłączonego prądu.

LUXEON Fot. Philips LumiledsLUXEON Fot. Philips LumiledsFot. BridgeluxFot. Bridgelux
Na obudowę diody składają się: podłoże, do którego przymocowane jest złącze półprzewodnikowe oraz w którym znajdują się wyprowadzenia elektrod, odbłyśnik i soczewka.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Obud
#czytelnia #do oswietlenie #wnetrza #LED #obud #Oświetlenie LED’owe

Więcej tematów: