Decydując się na zmianę oświetlenia na LED-y, NIE KUPUJMY tanich diod nieznanych producentów albo sprowadzanych z Chin! Nie spełniają one wymagań, mają zdecydowanie krótszą żywotność, gorsze parametry świetlne i są bardziej energochłonne w porównaniu z produktami renomowanych wytwórców!

Do zalet oświetlenia LED, oferowanego przez uznanych producentów, zaliczyć należy m.in.:
1. Wytwarzanie światła o określonej barwie – w przeciwieństwie do innych źródeł, diody LED produkują światło o określonej długości fali, czyli o określonej barwie. Oznacza to, że w tym przypadku nie ma potrzeby stosowania filtrów czy luminoforów. Praktycznie każdy, dowolny kolor światła jest uzyskiwany dzięki zmieszaniu trzech podstawowych kolorów systemu RGB (red, green, blue). Ponadto, uzyskany kolor światła jest nasycony i intensywny w sposób nieosiągalny dla innych technologii.2. Minimalną emisję ciepła i niską temperaturę pracy – w przypadku diod LED ponad 80% energii przekształcanej jest na światło, podczas gdy w tradycyjnych żarówkach duża jej część zamieniana była na ciepło. Ponieważ właściwie się nie nagrzewają i nie emitują ciepła, mogą być używane w miejscach wymagających zachowania stałej temperatury, a także w bezpośrednim sąsiedztwie materiałów łatwopalnych.
3. Energooszczędność – diody LED należą do najbardziej sprawnych i oszczędnych (ponad 80% energii zostaje przekształcona na światło). Pobierają one tę samą ilość energii w momencie włączenia i w trakcie świecenia – tym samym częste włączanie i wyłączanie nie naraża użytkownika na wyższe koszty, nie ma też wpływu na żywotność żarówek. Dzieje się tak dlatego, że diody LED nie mają żarnika, który podczas rozgrzewania się pobiera duże ilości prądu.

5. Efektywność – żarówki LED zaczynają pracę z pełną jasnością natychmiast po włączeniu; nie jest im potrzebny czas na rozgrzanie się i osiągnięcie optymalnych parametrów pracy. Ponadto – w przeciwieństwie np. do świetlówek – współpracują ze ściemniaczami, choć muszą to być specjalnie dla nich przeznaczone urządzenia.
REKLAMA:
6. Emisję światła kierunkowego – to zarówno wada, jak i zaleta diod LED. Ponieważ diody emitują światło kierunkowe, skupione, łatwo bez stosowania dodatkowych elementów w postaci odbłyśników czy luster podkreślić konkretny element. Ta cecha diod LED staje się jednak mankamentem w sytuacji, gdy naszym celem jest uzyskanie za ich pomocą oświetlenia ogólnego, rozproszonego. Wówczas konieczne staje się wykorzystanie w oprawach soczewek rozpraszających światło.

8. Odporność na uszkodzenia mechaniczne.
9. Możliwość stosowania w miejscach o niskich temperaturach oraz na zewnątrz.
Do mankamentów diod LED należą m.in.:
1. Bardzo duża wrażliwość na wszelkie wahania, niestabilność i zakłócenia zasilania, przepięcia itp. Niezbędne jest zapewnienie im współpracy z dobrej jakości zasilaczami, a także zastosowanie elektroniki stabilizującej prąd.
3. Pojawianie się zanieczyszczeń światła (niebieskich szumów) w białych diodach o chłodnym spektrum.
4. Jakość światła – światło ciepłe osiągane jest przez LED-y wysokiej jakości. Zimne temperatury barwowe sprawiają, że oświetlane nimi przedmioty zdają się być wykonane z innych materiałów i mieć inne kolory niż naprawdę mają.
5. Wysoka cena inwestycyjna – jednak rekompensowana bardzo niskim poborem prądu i wieloletnią trwałością, a więc niskimi kosztami eksploatacyjnymi.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Obud