Wszyscy chcemy mieszkać w zdrowych i suchych domach, zabezpieczonych przed oddziaływaniem wody pochodzącej z otaczającego nas środowiska. W ostatnich latach gwałtownie wzrosła w Polsce ilość przypadków podtopień i powodzi. Ponadto wiele budynków, a nawet całych osiedli budowanych jest na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych, na dawnych rzecznych terenach zalewowych. W rezultacie zagrożenie podciąganiem kapilarnym wilgoci jest dla wielu obiektów bardzo wysokie.
Woda wywiera negatywny wpływ na materiały budowlane, z których wykonany jest obiekt, zmniejsza ich izolacyjność termiczną a zamarzanie i odmarzanie mokrych murów powoduje powolną i systematyczną ich destrukcję. Obecność wilgoci przyczynia się również do rozwoju grzybów i chorobotwórczych pleśni.
Jednym z najbardziej istotnych źródłem wilgoci w budynku, obok przecieków wody z nieszczelnych pokryć dachowych i kondensacji pary wodnej w pomieszczeniu, jest woda pochodząca z podciągania kapilarnego ścian. Zjawisko to ma miejsce wszędzie tam, gdzie nie funkcjonuje prawidłowo pozioma izolacja ław lub ścian fundamentowych.
Woda gruntowa wraz z agresywnymi solami mineralnymi znajdującymi się w gruncie, wnika w materiał budowlany fundamentów i ścian i jest podciągana ku górze. Dzieje się to na skutek zjawiska podciągania kapilarnego i sił napięcia powierzchniowego wody, która w niewielkich porach materiału budowlanego, podobnie jak w cienkich naczyniach kapilarnych wędruje ku górze, trwale zawilgacając ścianę i powodując powolną lecz systematyczną jej destrukcję.
Na powierzchni mokrej ściany, szczególnie wewnątrz pomieszczeń, rozmnażają się grzyby oraz pleśnie, powodując niszczenie tynku i uwalniając do pomieszczeń chorobotwórcze zarodniki. Ponadto sól z wody gruntowej transportowana wraz z wodą na skutek podciągania kapilarnego, tworzy na ścianach charakterystyczne białe wysolenia – najbardziej intensywne tam gdzie następuje odparowywanie wody z powierzchni muru. Skutkiem jest odpadanie powłok malarskich, tapet i całkowite zniszczenie tynku.
Aby przeciwdziałać zjawisku podciągania kapilarnego należy zaopatrzyć zawilgoconą ścianę w barierę wodochronną, która odetnie wyższe części muru od wilgoci podciąganej z gruntu ku górze.
Icopal S.A. – ekspert zabezpieczeń hydroizolacyjnych z 30 letnim doświadczeniem na rynku polskim, wspólnie z firmą Safeguard Europe Ltd - ekspertem zabezpieczeń murów przed wodą podciąganą kapilarnie, mającym 25 letnie doświadczenie w tej dziedzinie na rynku brytyjskim, wprowadziły na rynek polski preparat DRYZONE – Suchy Mur Icopal. Preparat ten służy do utworzenia poziomej przegrody wodochronnej w starych istniejacych murach, które na skutek braku prawidłowej izolacji poziomej podlegają zawilgoceniu z powodu podciągania kapilarnego wilgoci.
Dryzone – Suchy Mur Icopal jest środkiem, w którym zawartość składnika czynnego w postaci związków krzemianowych wynosi aż 60% i jest 6 razy wyższa aniżeli w innych tego typu środkach iniekcyjnych do osuszania murów.
W skład preparatu wchodzą współpracujące ze sobą związki krzemianowe w postaci silanów i siloksanów. Silany to cząsteczki charakteryzujące się bardzo dobrymi właściwościami penetracji, odpowiedzialne są za wnikanie w głąb zaprawy murarskiej i rozprowadzanie w niej siloksanów, które z kolei wypierają wodę ze struktury muru i tworzą barierę przeciwwilgociową. Formuła uzupełniona jest o emulgatory, które stabilizują działanie silanów i siloksanów. Dzięki takiej formule krem Dryzone - Suchy Mur Icopal uzyskuje bardzo dobre właściwości hydrofobowe, jednoczesnie nie blokuje porów w murze i umozliwia "oddychanie" ściany.
Ponadto preparat Dryzone - Suchy Mur Icopal ma konsystencję kremu, a nie roztworu wodnego, przez co w wyniku jego zastosowania nie zostaje wprowadzona w głąb struktury muru znaczna ilość wody. Po zastosowaniu preparatu i wytworzeniu bariery wodochronnej odparowaniu musi jedynie ulec woda, która znajduje się w murze na skutek podciągania kapilarnego, podczas gdy po zastosowaniu innych środków iniekcyjnych, dodatkowo musi również odparować znaczna ilość wody wprowadzonej w głąb struktury muru poprzez te właśnie środki.Jednak najbardziej istotną zaletą preparatu Dryzone Suchy Mur Icopal jest niezwykła prostota jego zastosowania. Przy użyciu prostego i taniego oprzyrządowania każdy użytkownik zawilgoconych pomieszczeń może samodzielnie przeprowadzić skuteczne ich osuszenie. Aplikacja preparatu wymaga prostego – ogólnie dostępnego oprzyrządowania. Większość prac może zostać wykonana z użyciem wiertarki z wiertłem 12 mm, oraz prostego aplikatora. Unikanie skomplikowanego oprzyrządowania jest wielką zaletą tego preparatu i tej metody osuszania zawilgoconych murów.