Instalacje w domach energooszczędnych

Podziel się:
Budownictwo energooszczędne urzeczywistnia marzenie o wygodnym dla ludzi i przyjaznym dla środowiska domu. Stało się to możliwe przede wszystkim dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań, które – pozyskując odnawialną energię z otoczenia – pozwalają cieszyć się komfortowym i oszczędnym w eksploatacji budynkiem.

Fot. ArtHaussFot. ArtHaussWbrew powszechnym przekonaniom, zastosowanie szczelnych przegród zewnętrznych nie decyduje o pełnej energooszczędności domu. Niezbędnym uzupełnieniem powyższych rozwiązań są nowoczesne instalacje energooszczędne pozwalające na pozyskiwanie energii odnawialnej.

Drastycznie zmniejszające się zasoby paliw kopalnych skutkują nieustannym wzrostem cen energii elektrycznej. Opłacalną alternatywę stanowią niewątpliwie odnawialne źródła energii. Dzięki innowacyjnym instalacjom energooszczędnym możemy na co dzień korzystać z nich bez żadnych ograniczeń.

– Taka też jest idea domów energooszczędnych: sięgać po proste, ale skuteczne rozwiązania – mówi Sebastian Myśliwiec, ekspert z firmy ArtHauss – Jednym z nich jest z pewnością energetyka wiatrowa. W zależności od ukształtowania terenu, w niektórych regionach Polski można odnotować nawet do 250 wietrznych dni w roku. Takie warunki sprzyjają wykorzystaniu potencjału turbin wiatrowych, które, dzięki prostej budowie, cichej i efektywnej pracy, idealnie nadają się do zainstalowania w terenie zabudowanym.

Ponieważ wiatraki pionowe nie wymagają stosowania wysokich masztów, można je montować bezpośrednio na dachach budynku. Co istotne, turbiny wiatrowe skutecznie eliminują potrzebę stosowania drogich akumulatorów i często zawodnej przetwornicy. Pozyskanie zgromadzonej w powietrzu energii umożliwia grzałka na prąd stały, podłączona bezpośrednio do kontrolera. Jest to najbardziej optymalne rozwiązanie, które pozwala w 100% wykorzystać wytworzoną przez wiatrak energię. Biorąc pod uwagę brak kosztów przy jej pobraniu, jesteśmy w stanie w znacznym stopniu ograniczyć wydatki na energię.

W przypadku instalacji służących do zasilania odbiorników domowych można zastosować zsynchronizowanie pracy turbin wiatrowych z fotoogniwami, takimi jak np. kolektory słoneczne. Wdrożenie tej instalacji jest proste i wymaga jedynie zapewnienia niewielkiej ilości prądu zasilającego pompę. Potrzeba go nie więcej niż zużywa zwykła żarówka.
REKLAMA:

Aby gospodarstwo domowe mogło w pełni korzystać z dobrodziejstw energii solarnej, musi ona zostać zmagazynowana w zasobniku solarnym i odpowiednio przetworzona. Najważniejszym elementem każdego kolektora jest absorber, który pochłania energię słoneczną. Atrakcyjność instalacji solarnej podnosi fakt, że prawidłowo zaprojektowana może pokrywać nawet do 60% rocznego zapotrzebowania na energię cieplną, wykorzystywaną m.in. do podgrzewania wody użytkowej lub ogrzewania pomieszczeń. Dobrej jakości kolektor słoneczny może z powodzeniem funkcjonować nawet przez okres 25 lat. Jego doskonałym uzupełnieniem są panele fotowoltaiczne, które umożliwiają przetwarzanie promieniowania słonecznego bezpośrednio na energię elektryczną.

– Zazwyczaj w domach energooszczędnych stosuje się zestawy złożone z jednego lub kilku paneli – podkreśla S. Myśliwiec – Są one połączone z tzw. regulatorem ładowania, odpowiedzialnym za kontrolę ładowania akumulatorów, dzięki czemu możliwe jest zgromadzenie wytworzonej za dnia energii i wykorzystanie jej również w nocy. Jeśli zależy nam na zoptymalizowaniu kosztów eksploatacyjnych, należy zainstalować także pompę ciepła typu powietrze/woda, która działa niezależnie od pory dnia i roku, wydobywając z powietrza dokładnie tyle energii, ile potrzeba do ogrzania domu.

W trosce o komfort i dobre samopoczucie domowników nie można zapomnieć także o właściwej wentylacji pomieszczeń. Odpowiednio zaprojektowana centrala wentylacyjna zapewni dopływ świeżego powietrza z zewnątrz oraz sprawne odprowadzenie zużytego powietrza z pomieszczeń, przy jednoczesnym odzysku energii cieplnej nawet do 95 %. Dzięki zastosowaniu wymienionych instalacji możliwe jest zabezpieczenie budynku przed nadmierną utratą ciepła oraz pozyskanie nieograniczonych zasobów energii ze środowiska.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: ArtHauss
#czytelnia #eko #obud #dom_energooszczedny #Domy energooszczędne

Więcej tematów: