Wymarzony trawnik

Podziel się:
Wiele osób marzy o domu, ogrodzie, przestrzeni. Podziwiamy ogrody sąsiadów i obiecujemy sobie, że nasz będzie przynajmniej równie piękny. A właściwie na pewno piękniejszy!

A później nadchodzi szara rzeczywistość – murawa rośnie w zastraszającym tempie, a dzieci nagle mają mnóstwo zajęć i absolutnie nie mogą jej skosić, żona nie zgadza się na zapłacenie chłopakowi z sąsiedztwa twierdząc, że taki wysiłek na świeżym powietrzu to idealny relaks dla pana domu! Zamiast wynajdywać kolejny wymówki i znów prosić sąsiada o przysługę, lepiej jest zainwestować w profesjonalne narzędzia, które ułatwią pielęgnację ogrodu i uczynią to zajęcie prawdziwą przyjemnością.

Fot. HusqvarnaFot. HusqvarnaJedną z najważniejszych decyzji jest określenie charakteru przydomowej nawierzchni - czy ma być miejscem zabaw dzieci albo wnuków, czy może marzy nam się trawnik idealny, godny ogrodów wokół Wersalu. A może preferujemy naturalność i podoba nam się ogród w nieco angielskim stylu?

Od tego, jaki charakter będzie miał trawnik, zależy odmiana trawy, jaką wysiejemy. Ważne jest – niezależnie od tego, jaki gatunek odpowiada naszym potrzebom – by gotowy do wysiania zestaw posiadał Świadectwo Kwalifikacji PIORiN. Ze względu na krótki okres zdolności do kiełkowania traw, mieszanka musi być szybko wysiana. Co należy zrobić wcześniej? Otóż, przekopać ziemię, wzmocnić ją składnikami odżywczymi. Po dwóch tygodniach można wysiać nasiona, po czym regularnie je podlewać. Jednak pielęgnacja nowej darni zależy od jej przeznaczenia…

Fot. HusqvarnaFot. Husqvarna

Wersal wokół domu

Decydując się na reprezentacyjny charakter trawnika, musimy pamiętać, że spektakularny efekt wymaga ciężkiej pracy. Murawa – aby efektownie się prezentować – musi być zdrowa, pozbawiona chorób i chwastów, zielona, gęsta i bez śladów uszkodzeń. Najczęściej jako trawy ozdobne wybierane są kostrzewa czerwona kępowa i mietlica pospolita. Przepięknie wyglądają, są jednak, niestety, mniej odporne na uszkodzenia. Pozimowa regeneracja takiego trawnika wymaga zastosowania zabiegów aeracji i wertykulacji. Pamiętajmy o kilku zasadach: po pierwsze – przystępujemy do pierwszego koszenia, gdy źdźbło trawy osiągnie 8- 10 cm. W okresie wegetacji murawa powinna mieć długość między 4 a 6 cm. Po drugie – nie skracajmy trawy o więcej niż 1/3 jej długości, ponieważ zmniejsza to jej odporność. Po trzecie – należy zaplanować minimum 25 do 40 kośb w sezonie. I po czwarte – obszary, do których mamy utrudniony dostęp, powinniśmy kosić za pomocą wykaszarki do wysokości identycznej jak reszta murawy.
REKLAMA:

Ozdobne rabaty dobrze jest oddzielić od trawnika za pomocą krawędziarki, gdyż w ten sposób uczynimy ogród piękniejszym. Zakłada się, że krawędziowanie należy wykonać przynajmniej powinno trzy razy w roku. Dobrym zwyczajem jest regularne sprzątanie trawnika z liści i innych odpadków.

Fot. HusqvarnaFot. Husqvarna

Grunt to dobra zabawa

Takie trawniki to powszechny widok na osiedlach czy w parkach. Świetnie wyglądają też w przydomowym ogrodzie. Można na nich wypocząć, poopalać się, pobawić, pograć w piłkę. W tym przypadku murawa nie wymaga częstego koszenia – z reguły jest to 10 zabiegów, max. 20 na sezon. Wysokość darni powinna mieścić się miedzy 5 a 8 cm. Można zdecydować się na jedną z dwóch metod koszenia. Jeśli chcemy uniknąć roznoszenia wokół skoszonej murawy, wybierzmy sprzęt z funkcją zbierania. Jeżeli natomiast trawnik będzie wykorzystywany głównie jako boisko, dobrym pomysłem jest koszenie z mulczowaniem, czyli mieleniem. Źdźbła trawy po rozdrobnieniu trafiają z powrotem na trawnik jako nawóz, zapewniając mu odpowiednie składniki odżywcze. Natomiast bezwzględnie trzeba usunąć z murawy opadłe liście. Dysponując dmuchawą z funkcją zasysania i rozdrabniania odpadków, czynność ta jest bardzo prosta, a rozdrobnione liście można wykorzystać jako składnik kompostu.

Fot. HusqvarnaFot. Husqvarna

Coś dla wygodnych

To trawnik wieloletni – nie wymaga ani wysiłku podczas pielęgnacji, ani specjalnych nakładów finansowych. Można tego typu murawę zaplanować np. przy budynku gospodarczym, kompostowniku czy jakimś innym, w miarę ukrytym miejscu. Murawę tego typu tworzy się przez skoszenie pasa wysokiej trawy do szerokości 1,5 metra. W sezonie kośby odbywają się z reguły 5-6 razy. Trawnik wieloletni nie wymaga regularnego podlewania i nawożenia, a zabiegi pielęgnacyjne wykonuje się tylko w sytuacji, gdy zaczyna wysychać lub pojawiają się na nim choroby.

Aby praca była łatwa

Potrzebne są nowoczesne i wygodne w obsłudze narzędzia. Profesjonalny areator napowietrzy zbitą glebę, wycinając w powierzchni trawnika walcowate otwory. Wykaszarka ułatwi i uprzyjemni wykonanie różnych zadań. Z kolei wydajna dmuchawa ręczna idealnie sprawdzi się podczas prac przydomowych. Pamiętajmy, by wybrać urządzenie dobrze wyważone i poręczne, łatwe do uruchamiania oraz wyposażone w dodatkowe akcesoria, np. zestaw do odkurzania. I najważniejsze narzędzie właściciela ogrodu – profesjonalna kosiarka np. z opcją koszenia ze zbieraniem, funkcją.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Husqvarna
#czytelnia #narzedzie #ogrody #w ogrod #na zewnatrz_bud #Pielęgnacja ogrodu

Więcej tematów: