Jak chronić elewację przed wilgocią

Podziel się:
Szukając miejsca na dom rodzinny czy stawiany z myślą o wypoczynku, staramy się znaleźć działkę, która urzeknie nas swą urodą, a jednocześnie spełni oczekiwania co do lokalizacji, infrastruktury i otoczenia. Coraz częściej i chętniej uciekamy z miasta, wybieramy bardziej zielone przedmieścia, spokojne wsie czy nawet lokalizacje z dala od innych zabudowań. Nierzadko w pobliżu wody – jeziora, stawu, rzeki, potoku. Pamiętajmy jednak, że w takich miejscach budynki narażone są na korozję biologiczną bardziej niż gdzie indziej. Dlatego wykorzystane do ich budowy i wykończenia materiały muszą być m.in. odporne na wilgoć.

Fot. DekoralFot. DekoralZarówno letniskowe, jak i całoroczne domy murowane, znajdujące się nad brzegami jezior czy rzek, w sąsiedztwie terenów podmokłych bądź nadmorskich, są szczególnie narażone na degradację związaną z wysoką wilgotnością. Należy więc ze szczególną troską wybrać system ocieplenia i wykończenia elewacji. Musi on nie tylko gwarantować utrzymanie w budynku optymalnej temperatury, ale też chronić przed penetracją wilgoci. Produktami, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością na działanie wody i zapewniają sprawną cyrkulację pary wodnej, są tynki silikonowe. Wyróżnia je też łatwość aplikacji i utrzymania w czystości.

Silikonowa elewacja

Skutkiem nadmiernej wilgotności są wykwity solne. Niebezpieczne dla elewacji są też zarodniki mikroorganizmów, które powodują pojawienie się kolonii glonów oraz grzybów. Długotrwałe oddziaływanie tych czynników na elewację przyczynia się do odspajania się jej elementów, stwarzając zagrożenie dla konstrukcji budynku. Także w pomieszczeniach – jeśli dom letniskowy jest rzadko odwiedzany – wskutek niedostatecznego wietrzenia i ogrzewania pojawia się grzyb, pleśń i wilgoć.
REKLAMA:

Fot. DekoralFot. DekoralAby tego uniknąć, warto zastosować system ociepleń oparty na komponentach silikonowych, które zapewniają wysoką hydrofobowość wyprawy tynkarskiej i odpowiedni poziom dyfuzji pary wodnej. Wyprawy można aplikować zarówno na styropian, jak i wełnę mineralną. Klej, podkład silikonowy i wreszcie silikonowa masa tynkarska w wybranym kolorze pozwalają uzyskać wielowarstwową powłokę termoizolacyjną, którą można pozostawić lub pomalować dodatkowo farbą.

Tynk silikonowy stanowi świetne i wystarczające zabezpieczenie przed warunkami zewnętrznymi. Można wzmocnić jego właściwości i zagwarantować jeszcze lepszą odporność fasady na wilgoć oraz wszelkiego rodzaju zabrudzenia nakładając warstwę farby silikonowej. Można ją aplikować zarówno na nowe, jak i wcześniej używane podłoża wykonane z tynków cementowo-wapiennych, wapiennych i syntetycznych, a także na mury z cegły. Produkt nadaje się również do malowania powierzchni pokrytych starymi farbami silikonowymi, emulsyjnymi i silikatowymi, wcześniej zmatowionymi, aby nadać im prawidłowy poziom przyczepności. Farba silikonowa bardzo dobrze przepuszcza parę wodną, jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne i wnikanie wody deszczowej, a także na zanieczyszczenia. Gwarantuje przy tym trwałą estetykę powłoki.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Dekoral
#czytelnia #elewacje, fasady #do ochrona #ściany #na elewacja #do malowanie #dekoral #farba #Ochrona i renowacje ścian i fasad

Więcej tematów: