Wykonanie termoizolacji przegród zewnętrznych nie tylko pozwala na redukcję zapotrzebowania na energię i ograniczenie jej strat, ale też pozytywnie wpływa na estetykę obiektu.

Słaby, popękany tynk należy usunąć, w przypadku stwierdzenia plam czy zawilgocenia trzeba wykonać zabiegi mające na celu ich wyeliminowanie. Ściany należy wyczyścić, zabrudzenia zmyć np. wodą pod ciśnieniem z dodatkiem detergentów. Jeśli elewacja nie wymaga innych zabiegów wstępnych, czekamy, aż dokładnie wyschnie, a następnie rozpoczynamy montaż płyt izolacyjnych.

Usuwamy też nierówności za pomocą zaprawy - warstwa kleju do płyt izolacyjnych nie powinna przekraczać 1-2 cm. W przypadku większych grubości kleju zamocowane płyty izolacyjne mogą być niestabilne. Niektórzy wykonawcy niwelują krzywizny podłoża przyklejając płyty izolacyjne różnej grubości. Zabieg ten wymaga jednak wprawy.
REKLAMA:
Prace termoizolacyjne
1. Zaczynamy je od montażu dolnej krawędzi ocieplenia, którą wyznacza się zazwyczaj za pomocą listwy startowej. Po wypoziomowaniu przykręcenia elementy korzystając z kołków rozporowych, elementów wyrównujących i łączników.2. Kolejny krok to przygotowanie zaprawy klejowej zgodnie z zaleceniami producenta.
3. Klej nakładamy na płyty izolacyjne metodą obwodowo-punktową. Polega ona na tym, że zaprawę nanosi się po obwodzie płyty pasmem na obrzeżach i dodatkowo, wewnątrz powstałej ramki, aplikuje się 3 placki kleju. Ilość kleju powinna gwarantować minimum 40% efektywnej powierzchni przyklejenia płyty do ściany. Na równych, nowych ścianach klej można nakładać zębatą pacą na całej powierzchni płyty izolacyjnej.
4. Po nałożeniu zaprawy płytę należy natychmiast przyłożyć do ściany i dobrze docisnąć. Długa paca ułatwia licowanie w jednej płaszczyźnie z sąsiednimi płytami. Nadmiar kleju usuwamy. Po upływie określonego przez producenta zaprawy czasu nie wolno ruszać przymocowanej płyty, aby nie zmniejszyć przyczepności do podłoża.
5. Konieczne jest dokładne dociskanie do siebie poszczególnych płyt, tak by nie było między nimi wolnych przestrzeni. Ewentualne szczeliny wypełniamy pianką poliuretanową.

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Baumit