AS PPH Producent odwodnień linowych AS - Mgr inż. Andrzej Sobiesiak, mgr inż. Krzysztof Sobiesiak
1. Klasyfikacja i charakterystyka odwodnień liniowych
Prefabrykowane odwodnienia liniowe pojawiły się w Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych tak jak wiele innych materiałów, rozwiązań technicznych i technologicznych. Wcześniej stosowano odwodnienia w postaci wylewanych koryt z ramkami i do tego instalowano kraty stalowe lub żeliwne.Systemy odwodnień liniowych można podzielić wg:
- rodzaju materiału,- konstrukcji i sposobu wbudowania,
- miejsca zastosowania.
REKLAMA:
Podział według rodzaju materiału:
Korpusy korytek mogą być wykonane z : betonu, żelbetu, betonu cementowo-polimerowego, betonu wzmocnionego włóknem szklanym cyrkonowym, betonu żywicznego, polietylenu (PE HD), polichlorku winylu PVC oraz stali nierdzewnej. Systemy te wyposażone są w ruszty żeliwne, stalowe a czasem w ruszty wykonane z tworzyw sztucznych. Na rynku występują także odwodnienia szczelinowe, w których ruszt zastąpiony jest szczeliną wykonaną najczęściej ze stali nierdzewnej (Rys.1).Podział według konstrukcji i sposobu wbudowania:
- korytka typu „ M” ze względu na cienkie ścianki na ogół o grubości do 45 mm, oprócz ławy fundamentowej wymagają bocznego obetonowania (Rys.2) [2]. Wymiary i klasa obetonowania zależą głównie od klasy obciążeń odwodnień. Są to korytka betonowe, betonowe wzmocnione włóknem szklanym, stalowe, korytka z tworzyw sztucznych i z betonu żywicznego. Do tego typu można zakwalifikować odwodnienia z rusztem, odwodnienia szczelinowe i monolityczne, które wyróżniają się tym, że korpus i ruszt jest całością (Rys.3).- korytka typu „ I” o solidnej budowie, zbrojone, nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia przez boczne obetonowanie [2]. Są to korytka, których ściany i dno są żelbetowe. Grubości tych ścian i dna dochodzą nawet do 15cm. Do tego typu można zakwalifikować odwodnienia z rusztem żeliwnym (Rys.4) i szczelinowo-monolityczne (Rys.5).





Podział ze względu na miejsce wbudowania:
Systemy odwodnień liniowych można podzielić (Tabl.1) na takie, które są instalowane w obiektach zewnętrznych i odprowadzać mają wody opadowe, oraz na systemy odprowadzające wodę i inne ciecze w budynkach, gdzie nie ma opadów. Innym rodzajem są korytka stosowane na tarasach i dachach.Obiekty zewnętrzne są to stacje paliw, place magazynowe, place manewrowe, drogi, parkingi, zjazdy, wjazdy, aleje spacerowe, obiekty sportowe, itd. Generalnie są to powierzchnie drogowe. Z powierzchni tych trzeba odprowadzać często duże ilości wody. Odwodnienia tam stosowane poddawane są też dużym obciążeniom i dlatego konstrukcje i wymiary tych odwodnień różnią się od systemów stosowanych w budynkach. Budynki, w których stosuje się systemy odwodnień liniowych są to np. wielokondygnacyjne garaże, hale produkcyjne, magazynowe, oraz różne obiekty użyteczności publicznej.

2.Odwodnienia liniowe w nawierzchniach drogowych
Obliczenie ilości wody do odprowadzenia
[1] [3]q = Q · φ [dm3/s] , gdzie:
φ =1/ jest współczynnikiem opóźnienia,
F[m2] – powierzchnia zlewni,
n – współczynnik zależny od spadku i formy zlewni,
Q = F · s · qmax [dm3/s] - miarodajny przepływ obliczeniowy deszczu,
s - współczynnik spływu,
qmax = A · t -0,667 [dm3/ha · s] – natężenie miarodajne opadu deszczu ,
A – wielkość zależna od średniego opadu rocznego i prawdopodobieństwa deszczu miarodajnego,
t [min] - czas trwania deszczu.
Na określenie zdolności hydraulicznej korytek składają się obliczenia maksymalnego przepływy /wydatku/ dla danego przekroju i danej długości, przy całkowitym napełnieniu z uwzględnieniem oporów /strat/ hydraulicznych wynikających z chropowatości ścianek korytka oraz dla spadku lustra wody. Poza tym trzeba sprawdzić wydajność założonych odpływów i sprawdzić projektowane długości ciągów.
Obliczenia przepływu w korytku wykonujemy za pomocą wzoru Chezy:
Q = F · C [m3/s], w którym:F [m2] – powierzchnia przekroju korytka
C – współczynnik szorstkości
Rh = F/O [m] - promień hydrauliczny będący stosunkiem powierzchni przekroju strumienia wody F (m2) do obwodu zwilżonego O (m),
I = ∆h/L[%o] spadek hydrauliczny będący stosunkiem różnicy poziomu zwierciadła wody na początku i na końcu odcinka kanału do jego długości.
Zdolność hydrauliczna odwodnienia zależy też od sposobu i rodzaju wypływu. Są to zwykle króćce, bezpośrednio obsadzone w korytku lub systemowe studzienki odpływowe. Rzadziej woda wypływa np. do rowu bezpośrednio z korytka.
Wydajności odpływów wyznacza się biorąc pod uwagę średnicę, ilości oraz co bardzo ważne założoną głębokość wypływu np. z zastosowaniem studzienek.. Wydajność odpływu (wylotu) o przekroju okrągłym obliczać można ze wzoru Q = µ · F , w którym:
µ - współczynnik wydatku
F [m2] – powierzchnia przekroju
g [9,81 m/s2] – przyspieszenie ziemskie
h [m] – różnica poziomów zwierciadła wody w korytku i poziomem wylotu.
Efektywną długość założonego odwodnienia obliczać można na podstawie wzoru
L = 100m∙∆h/hstr [m], jako stosunek różnicy poziomu zwierciadła wody do wysokości strat na jednostkę długości. Obliczenie tej długości przeprowadza się wykorzystując zależność spadku ciśnienia od kwadratu prędkości przepływu hstr = k · V2 [m/100m], gdzie k jest współczynnikiem proporcjonalności zależnym od oporów liniowych. Trzeba pamiętać, że obliczenia te są „ przybliżeniem” i opierają się na wielu założeniach, głównie dotyczących określenia miarodajnego natężenia opadów, gdzie przyjmuje się prawdopodobieństwo pojawienia się deszczu [p%] i czasu trwania deszczu [t min].ZOBACZ 2 CZĘŚĆ ARTYKUŁU: KLIKNIJ
BIBLIOGRAFIA
1. PN-S-02204 : 1997 Drogi samochodowe „ Odwodnienia dróg”
2. PN -EN 1433 : 2005 „Kanały odwadniające nawierzchnię dla ruchu pieszego I kołowego – Klasyfikacja, wymagania konstrukcyjne, badanie, znakowanie I ocean zgodności”.
3. Edel Roman : Odwodnienie dróg. Wydawnictwa Komunikacji i Łączności Warszawa
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: As