Marmur - jak sobie z nim radzić

Podziel się:
Marmur to bardzo trwały, ozdobny materiał, cieszący się dużym uznaniem designerów wnętrz i sporym zainteresowaniem właścicieli grubych portfeli. Niejedna gwiazda estrady czy filmu może pochwalić się wspaniałym salonem z marmurową podłogą, kominkiem lub przestronną kuchnią o kamiennych blatach.

Niestety, nie każdego stać na taki luksus, ale jak się okazuje wysoka cena marmuru nie jest powodem tego, że tak niechętnie decydujemy się na wyłożenie własnego mieszkania tym materiałem. Znacznie częściej przyczyną niechęci, jest krążąca wśród glazurników i domowych majsterkowiczów, opinia, że pracując z marmurem nigdy nie uda się uniknąć kłopotów.

Fot. HenkelFot. HenkelSkąd wzięła się ta powszechna, ale krzywdząca dla tego niezwykle dekoracyjnego materiału opinia? Marmur to piękny, ale dosyć kapryśny materiał, z którym trzeba odpowiednio się obchodzić. Ma on szczególne wymagania, zwłaszcza, jeśli chodzi o materiały, których można użyć do jego mocowania. Przede wszystkim należy pamiętać, że do marmuru nie wolno stosować tych samych klejów co do płytek ceramicznych. Wbrew pozorom marmur to stosunkowo nasiąkliwa skała (może wahać się między 1 a 3,5 %), a nasiąkliwość właśnie decyduje o wyborze właściwej zaprawy klejącej. Między kryształami marmuru mogą znajdować się wtrącenia różnych związków, które w środowisku zasadowym (taki odczyn mają wszystkie szare zaprawy cementowe) mogą zmienić barwę. Marmur jest materiałem prześwitującym i takie odbarwienia powodują występowanie plam, których nie sposób usunąć. (przykład złej aplikacji – zdj. nr 1). Do mocowania takich płytek świetnie nadają się więc białe zaprawy. Może to być Ceresit CM 15 easy (przykład prawidłowej aplikacji- rozwiązanie systemowe Ceresit – zdj. nr 2 i 3).

Przykład złej aplikacji, Fot. HenkelPrzykład złej aplikacji, Fot. HenkelZanim jednak przystąpimy do klejenia dobrze jest rozłożyć marmurowe płyty na sucho, żeby dobrać je pod względem odcieni i wzoru. Płyty można układać w mijankę, tzn. w rzędach, w których spoiny między płytami mijają się ze spoinami w sąsiednich rzędach. Podłoże i spodnie strony płytek koniecznie muszą być suche. Podłoża nasiąkliwe należy wcześniej zagruntować specjalnym preparatem. W tym celu możemy użyć preparatu Ceresit CT 17. Klej, czyli tzw. zaprawę nakładamy zarówno na podłoże jak i na stronę montażową płytki (nasiąkanie płytek wodą z materiału wiążącego będzie wtedy ujednolicone).
REKLAMA:

Taka metoda zapewnia doskonałe rezultaty. Kiedy zaprawa stwardnieje i zwiąże możemy przystąpić do spoinowania. Przy zaprawie Ceresit CM 15 easy jest to możliwe już po 4 godzinach! Zazwyczaj marmurowe płyty użyte do wykonania posadzki maja fabrycznie nałożoną powłokę uszczelniającą. Dzięki temu można w zupełnie normalny sposób wypełniać odstępy między płytkami specjalną spoiną do marmuru (Ceresit CE 42). Zaprawę zarabia się wodą w ilości podanej na opakowaniu po kilkuminutowym okresie dojrzewania rozprowadza po powierzchni posadzki.

Przykład dobrej aplikacji, Fot. HenkelPrzykład dobrej aplikacji, Fot. HenkelPrzykład dobrej aplikacji, Fot. HenkelPrzykład dobrej aplikacji, Fot. Henkel
Nadmiar zaprawy należy zebrać lekko wilgotną gąbką, a po przeschnięciu – wytrzeć suchą szmatką nalot, który zazwyczaj pozostaje po całym procesie spoinowania.. Spoiny w narożach i przy urządzeniach sanitarnych trzeba wypełniać specjalnym, neutralnym silikonem do marmuru. I jeszcze kilka zasad, o których nie możemy zapomnieć, przystępując do mocowania płytek z kamienia: Do układania marmurowych okładzin wolno stosować wyłącznie nierdzewne narzędzia. Kamienne płytki podłogowe mają zazwyczaj 2 cm grubości. Nie można więc używać do cięcia narzędzi stosowanych do płytek ceramicznych. Zamiast nich najlepiej użyć szlifierki kątowej i piły z ostrzem do kamienia. Wycięcia wykonuje się natomiast przy użyciu specjalnych brzeszczotów.

Fot. HenkelFot. HenkelKiedy posadzka będzie już gotowa pamiętajmy o jej odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji. Płytki kamienne zmywa się wodą z detergentem. Aby uniknąć efektu matowienia i siatki rys, która może pojawić się na wypolerowanej powierzchni marmurowej, warto zabezpieczyć posadzkę lakierem wodnym. Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego preparatu reagującego powierzchniowo z kamieniem, dzięki czemu będzie on bardzo twardy i odporny na ścieranie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Henkel
#czytelnia #wnetrza #do ukladanie_plytek #henkel #marmur #Techniki wykonawcze w dekoracji pomieszczeń

Więcej tematów: