Jaki napęd do bramy

Podziel się:
Napęd do bramy może być zasilany napięciem 24V lub 230V. Czym się różnią i który wybrać? Podstawową różnicą jest to, że w każdym z nich płynie prąd o różnym potencjale, co przekłada się na nieco odmienne właściwości użytkowe.

Fot. FAACFot. FAACFot. FAACFot. FAAC

Z napięciem stałym 24V

Rozwiązanie polecane w przypadku, gdy brama wjazdowa/garażowa eksploatowana jest w umiarkowanym stopniu. Zapewnia ono funkcjonalność oraz pełen komfort użytkowania, a także bezpieczeństwo. Nawet w przypadku dłuższego kontaktu obwodu z ciałem nie ma zagrożenia dla życia czy zdrowia człowieka. Napędy wyposażone są w moduły przeciwzgnieceniowe, które – jeśli zostanie wykryta przeszkoda - zatrzymują i automatycznie odwracają kierunek ruchu bramy. Nie ma też problemu w przypadku ewentualnej awarii prądu – jako zasilanie awaryjne można zastosować np. zwykły akumulator. Aby jednak zadbać o komfort korzystania z bramy niezależnie od zasilania, optymalny jest zakup urządzenia z opcją ręcznego zwolnienia mechanizmu.
REKLAMA:

– Centrale siłowników o napięciu 24V są na tyle uniwersalne, że pozwalają skorzystać z szeregu dodatkowych funkcji, np. sterowania furtką czy regulacją oświetlenia na podjeździe. Innowacyjne rozwiązania w elektronice sterującej, takie jak w przypadku siłowników C720 i C721, pozwalają w prosty i łatwy sposób dobrać odpowiadającą nam logikę pracy – tłumaczy Sławomir Baran, ekspert marki FAAC. - W przypadku napędów 24V należy jednak zwrócić szczególną uwagę na stan okablowania. Jeśli przewody okażą się zbyt cienkie, możemy stanąć przed poważnym zagrożeniem pożarowym. Ponadto bramy sterowane automatyką o niskim napięciu muszą pracować bez oporów mechanicznych. W przeciwnym wypadku centrala odbierze je jako przeszkodzę i zamiast skrzydło zamknąć – otworzy. Z tego powodu istotne jest dobranie odpowiedniego napędu do wagi naszej bramy.

Fot. FAACFot. FAAC

Z wysokim napięciem

Takie napięcie umożliwia przepływ prądu o większym potencjale, jednak poprawnie wykonana instalacja jest bezpieczna w użytkowaniu. Aby wyeliminować ryzyko przepaleń przewodów czy spadków napięcia, należy do jej realizacji użyć odpowiedniej grubości okablowania. Nieco większy problem pojawia się w razie awarii zasilania – tutaj nie wystarczy jeden akumulator, niezbędnych byłoby ich kilka (lub inwerter bądź zasilacz UPS). Zaletą napięcia 230V jest bardzo dużą siłę ciągu, pozwalająca na swobodną i płynną pracę ciężkich bram, np. wypełnionych deskami drewnianymi lub metalem. Jest ono też bardziej odporne na przeciążenia i lepiej sprawdza się zimą. – Należy jednak zaznaczyć, że stałe napięcie 24V charakteryzuje większa intensywność pracy. Oczywiście nie stanowi to reguły. Zdarza się, iż siłowniki zasilane 230V posiadają specjalne systemy chłodzące, dzięki którym uzyskują wysoką intensywność pracy. Osobiście w przypadku bram o umiarkowanej intensywności użytkowania radziłbym jednak wybierać napędy o napięciu 230V – dodaje Sławomir Baran.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: FAAC
#czytelnia #naped #okna i drzwi #ogrody #w brama #do garaz #faac #Ogrodzenia i bramy

Więcej tematów: